Z wielką dumą i radością zawiadamiamy, że książka Iwony Chmielewskiej abc.de, wydana przez Wrocławskie Wydawnictwo Warstwy w maju 2015 roku, otrzymała nominację do prestiżowej nagrody Deutscher Jugendliteraturpreis 2016 w kategorii non-fiction. Nominacja została ogłoszona 17 marca 2016 roku – na Targach Książki w Lipsku.
Deutscher Jugendliteraturpreis to najbardziej prestiżowa nagroda dla literatury dziecięcej i młodzieżowej w Niemczech, przyznawana nieprzerwanie od 1956 roku. Autorka i wydawca zostali docenieni przez Jury konkursu złożone z literaturoznawców i krytyków literackich, a abc.de wybrane spośród setek publikacji wydanych w ubiegłym roku w Niemczech (także licencyjnych). Nominowana książka będzie szeroko dyskutowana i promowana u naszych zachodnich sąsiadów aż do momentu ogłoszenia zwycięzcy. Poznamy go 21 października 2016 roku podczas Międzynarodowych Targów Książki we Frankfurcie.
Warto także podkreślić, że podczas tegorocznych Międzynarodowych Targów Książki dla Dzieci w Bolonii, które odbędą się w dniach 4–7 kwietnia 2016 roku, Niemcy będą gościem honorowym, a na stoisku Instytutu Książki zaprezentowana zostanie nie tylko nominowana publikacja, ale i inne wydawnictwa Warstw.
Ta nominacja to ważne wyróżnienie dla autorki Iwony Chmielewskiej i całego zespołu wydawnictwa. Jak podkreśla Jarosław Borowiec, redaktor naczelny Warstw: „Wydaniem tej książki chcieliśmy się wpisać w wielokulturową historię miasta, którego niemiecka tradycja przez dekady wypierana była ze świadomości mieszkańców, a przecież na stałe obecna jest w tkance miasta. abc.de to nie tylko wybitna książka artystyczna, ale także przykład książki uniwersalnej, rodzaj ›myślącego alfabetu‹, który wzbogacony o kontekst języka francuskiego, angielskiego i polskiego, jest jednocześnie opowieścią o naszej wspólnej europejskiej kulturze, historii i tożsamości”.
Jesteśmy dumni z docenienia tej ważnej książki wydanej we Wrocławiu podczas trwania Europejskiej Stolicy Kultury i – niebawem – Światowej Stolicy Książki UNESCO.
Zgłoszenie książki do konkursu było możliwe dzięki współpracy Wrocławskiego Wydawnictwa Warstwy z niemieckim wydawnictwem Gimpel Verlag.