Warszawa

Dobre książki we Wrocławiu!

Dobre książki we Wrocławiu!

Ponad sto spotkań z pisarzami, książkowe premiery i prezentacje nowości wydawniczych odbędą się w ramach 24. Wrocławskich Targów Dobrych Książek. Czterodniowe święto literatury rozpocznie się już w najbliższy czwartek 3 grudnia. W ubiegłym roku wzięło w nim udział ponad trzydzieści pięć tysięcy osób.

 

Na Targi Dobrych Książek należy udać się tym razem do Centrum Kongresowego Hali Stulecia (ul. Wystawowa 1). Impreza tradycyjnie potrwa od czwartku do niedzieli (3-6 grudnia) i zgromadzi we  Wrocławiu niemal sto pięćdziesiąt najlepszych Wydawnictw z całej Polski.

Tym razem z czytelnikami spotkają się między innymi: Magdalena Grzebałkowska, Marek Niedźwiecki, Jerzy Sosnowski, Wojciech Mann, Ziemowit Szczerek, Elżbieta Baniewicz, Beata Guczalska, Magdalena Zawadzka, Pawłem Goźliński, Adam Wajrak, Beata Maciejewska, Mariusz Urbanek, ks. Adam Boniecki i  Michał Olszewski, Prof. Bralczyk i Michał Ogórek, Janusz Majewski, prof. Jan Hartman, Włodzimierz Kowalewski, Krystyna Sienkiewicz, Grzegorz Ćwiertniewicz, Maks Cegielski, Mikołaj Długosz, prof. Izabela Sur Joanna Zagner-Kołat, dr Jacek Grębowiec i Justyna Kalicińska, prof. Grzegorz Leszczyński, Vladimír Binar, , Małgorzata Gutowską-Adamczyk, Krzysztof Tomasik, Mariola Pryzwan, Elżbieta Sieradzińska, Paweł Wakuła, Jörg Bernig.

 

Gościem WTDK będzie również rumuński pisarz Lucian Dan Teodorovici, którego powieść „Matei Brunul” znalazła się w finale Literackiej Nagrody Europy Środkowej ANGELUS oraz zdobyła Nagrodę im. Natalii Gorbaniewskiej przyznawaną przez Czytelników.

 

Poza spotkaniami z autorami odbędą się także dyskusje, prelekcje, kreatywne warsztaty dla czytelników w różnym wieku, specjalny program dla szkół (w czwartek i piątek), konkursy, wystawy i wiele innych. Grupa Ratownictwa Medycznego PCK Wrocław poprowadzi otwarte szkolenia z udzielania pierwszej pomocy. Na miłośników gier komputerowych czeka natomiast wyjątkowa atrakcja – „Retrogranie z RetroGralnią ”, czyli interaktywna mini wystawa najpopularniejszych w Polsce w latach 80. komputerów i konsol, od których zaczęła się historia polskiej informatyzacji. Eksponaty będzie można obejrzeć, dotknąć, posłuchać ich historii – a co najważniejsze – poużywać, czyli zagrać w hity sprzed lat. Wszystkich, którzy mają ochotę spróbować swoich sił w sztuce origami zapraszamy na otwarte warsztaty prowadzone przez pracowników Muzeum Manggha (stoisko Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha).

 

Szczegółowy program można znaleźć na stronie www.wpdk.pl

 

Atrakcje dla dzieci i książkowe mikołajki

Z dziećmi warto zajrzeć do sali zabaw, gdzie przez cały dzień będą odbywać się rozmaite zajęcia – od warsztatów plastycznych inspirowanych literaturą po własnoręcznie robione prezenty i ozdoby choinkowe. Fanów rodzinnych gier miejskich zapraszamy w sobotę 5 grudnia o 11.00 do udziału w zabawie terenowej „Jaś i Małgosia poznają tajemnice Wrocławia” (start w Centrum Kongresowym Haki Stulecia).  Gra jest adresowana do rodzin z dziećmi w wieku od 4 do 13 lat. Zadanie polega na odnalezieniu punktów kontrolnych rozmieszczonych w pobliżu Hali Stulecia oraz udzieleniu odpowiedzi na proste pytania związane z najciekawszymi zabytkami Wrocławia. Wszystkie zespoły, które ukończą grę otrzymają nagrodę niespodziankę! W niedzielę 6 grudnia targi odwiedzi Święty Mikołaj. Warto więc postawić na książkowe mikołajki i spędzić tutaj czas korzystając z atrakcji dla małych i dużych.

 

Fantastyka we Wrocławiu

Fundacja Pro Fantastica Polcon przygotowała na tegoroczne targi specjalne atrakcje dla miłośników fantastyki. W sobotę (5 grudnia) o 11.00 warto wybrać się na panel „Fantastyczne Światy”: z udziałem pisarzy: Jacka Inglota, Krzysztofa Piskorskiego, Anny Kańtoch. Natomiast o 18:00 o Wrocławiu jako miejscu w fantastycznych opowiadaniach i powieściach będą dyskutować Jacek Inglot, Eugeniusz Dębski, Andrzej Ziemiański, Krzysztof Piskorski. Na terenie targów stanie także atelier fotograficzne z wypożyczalnia baśniowych kostiumów, w którym będzie można wykonać sobie na pamiątkę zdjęcia.

 

Dzielimy się książkami! Akcja charytatywna

Tych, którzy lubią książki i mają ich w domu dużo zachęcamy do podzielenia się nimi z innymi. To nic trudnego. Wystarczy wziąć udział w akcji WYŁÓŻ KSIĄŻKI NA STÓŁ! Aby przekazać książki znajdź na targach stoisko firmy JAFRA –  dolnośląskiego producenta stylowych mebli z naturalnego drewna, który organizuje akcję. Jakie książki można przynieść? Przede wszystkim niezniszczone, w dobrym stanie. Takie, których już nie potrzebujemy lub chcemy je komuś sprezentować. Zachęcamy do podzielenia się ciekawymi lekturami, bajkami, książkami dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Zebrane książki przekażemy w ramach świątecznego prezentu do Domu Dziecka w Obornikach Śląskich, Domu Samotnej Matki w Głogowie oraz Szkoły Podstawowej w Osolinie.

 

Czytasz? Wygraj prezent dla siebie

Na stoisku firmy JAFRA będą czekać na Was także inne atrakcje. Warto tu zajrzeć także po to, by wypełnić i oddać kupon konkursowy „Czytaj wygodnie!”, który weźmie udział w losowaniu nagrody – wygodnych. luksusowych krzeseł marki JAFRA. Kupony będą dostępne u Wystawców i wolontariuszy. Może wypełnić je każdy, kto odwiedzi targi i kupi na nich dowolną książkę. Losowanie nagrody odbędzie się ostatniego dnia Targów, 6 grudnia o godz. 16.00.

 

Tysięczna książka za darmo!

Prezent dla czytelników odwiedzających targi przygotowali także organizatorzy. Tradycją Wrocławskich Targów Dobrych Książek jest możliwość pamiątkowego opieczętowania zakupionych książek specjalnie zaprojektowanym z tej okazji ekslibrisem. W tym roku autorką ekslibrisu jest Monika Gordziejewska, której projekt został wybrany jako zwycięski w konkursie. Pieczątka z ekslibrisem 2015 będzie dostępna w punkcie informacyjnym targów. Warto się tam udać i poprosić o podbicie zakupionych na targach książek , gdyż co tysięczna podbita ekslibrisem książka zostanie sprezentowana przez organizatorów targów (właściciel otrzyma zwrot pieniędzy).

 

Nagroda „Pióro Fredry” dla Książki Roku

Podczas 24. Wrocławskich Targów Dobrych Książek już tradycyjnie poznamy laureata prestiżowego ogólnopolskiego Konkursu dla wydawców na Najlepszą Książkę Roku „Pióro Fredry”. Jego celem jest  wskazanie i uhonorowanie najlepszych książek wydanych w mijającym roku. Jury, w którym zasiadają przedstawiciele środowisk artystycznych (krytycy, naukowcy, artyści, dziennikarze), nominuje do nagrody pięć książek, a spośród nich wybiera zwycięzcę – Książkę Roku. Jest to jedyny w Polsce konkurs edytorski, a jurorzy, oceniając nadesłane do konkursu pozycje, biorą pod uwagę nie tylko wartości literackie, edukacyjne, ale przede wszystkim wysoki poziom edytorski oraz typograficzno-artystyczny. Konkurs o „Pióro Fredry” stał się prestiżowym wyróżnieniem i na stałe wpisał się w kalendarz nagród przyznawanych w całej Polsce. Tytuły nominowane do „Pióra Fredry” ogłoszono 10 listopada, natomiast laureata poznamy 3 grudnia na uroczystej gali towarzyszącej targom.

 

Organizatorem 24. Wrocławskich Targów Dobrych Książek jest Miejska Biblioteka Publiczna oraz Biuro Wrocławskich Promocji Dobrych Książek.

 

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości i Nowości Książkowe

Warto zobaczyć