Już w najbliższy piątek, 11.09.2015 r., w Poznaniu Andrzej Maleszka otrzyma Order Uśmiechu. Wręczenie nagrody odbędzie się w Teatrze Scena Wspólna o godz. 18:00.
Order Uśmiechu to absolutnie niezwykłe, międzynarodowe odznaczenie nadawane przez dzieci za działania przynoszące im radość.
Historia
Inspiracją do stworzenia Orderu Uśmiechu był wywiad z Wandą Chotomską z okazji 5-lecia dobranocki dla dzieci ,,Jacek i Agatka”. Pisarka opowiedziała wtedy o chłopcu ze szpitala rehabilitacyjnego pod Warszawą, który marzył o nadawaniu dziecięcego odznaczenia idolom. Dziennikarze z redakcji Kuriera Polskiego, w którym ukazał się wywiad, kiedy redaktorem naczelnym był Cezary Leżeński - polski pisarz i dziennikarz, autor wielu książek dla dzieci i młodzieży uznali, że może być to świetna inicjatywa, za sprawą której dzieci będą nagradzać pracę dorosłych. W 1979 (ogłoszonym przez ONZ Międzynarodowym Rokiem Dziecka) po wystąpieniu Kanclerza Cezarego Leżeńskiego przed Zgromadzeniem Ogólnym, Sekretarz Generalny ONZ – Kurt Waldheim nadał Orderowi Uśmiechu rangę międzynarodową. Od tej pory Kapituła Orderu Uśmiechu przyznaje odznaczenia przedstawicielom wszystkich nacji świata.
Zasady przyznawania
Order Uśmiechu jest odznaczeniem wyjątkowym, ponieważ jako jedyne na świecie przyznawane jest wyłącznie na wniosek dzieci. To one jako pierwsze muszą dostrzec w dorosłym coś wyjątkowego i wartego propagowania, a następnie swoimi argumentami przekonać członków Kapituły. Odznaczenie dostaje się za tworzenie takiego świata, który jest przyjazny, bezpieczny dla dzieci oraz wpływa na polepszenie ich dzieciństwa. Order Uśmiechu otrzymuje się nie za sam uśmiech, ale za konkretne działania, które wyzwalają radość na twarzach najmłodszych. Nim rozpocznie się ceremonia wręczenia, kandydat musi przejść długą drogę weryfikacji. Ceremonii wręczania Orderu towarzyszy rytuał wypicia soku z cytryny – koniecznie z uśmiechem oraz pasowania różą. Każdy nowo pasowany Kawaler Orderu Uśmiechu przyrzeka przed dziećmi i członkami Kapituły "być zawsze pogodnym i radość dzieciom przynosić". Order przyznawany jest dwa razy do roku – pierwszego dnia wiosny i ostatniego dnia lata.
ANDRZEJ MALESZKA W PIGUŁCE
reżyser filmowy, autor powieści i scenariuszy. Laureat EMMY AWARD i kilkudziesięciu nagród na międzynarodowych festiwalach filmowych. Także laureat nagrody IBBY za najlepszą powieść roku dla dzieci. Jego twórczość łączy motywy fantastyczne i realistyczne. Rozgrywa się wśród współczesnych realiów, w które wkraczają niesamowite, magiczne zdarzenia. Mimo fantastycznych motywów powieści i filmy poruszają też ważne tematy społeczne. Autor znakomicie rozumie świat dzieci i opowiada historie z ich punktu widzenia. Jako reżyser jest też ekspertem w pracy z młodymi aktorami. Powieści Andrzeja Maleszki wykorzystują doświadczenia filmowe. Mają dynamiczną akcję i gęsty, filmowy dialog. Autor tworzy do swych powieści cyfrowe ilustracje przypominające kadry z fantastycznych filmów. Cykl powieści "Magiczne Drzewo" stał się jednym z największych bestsellerów wśród książek dla młodych czytelników w Polsce. Film "Magiczne Drzewo" jest oglądany w wielu krajach. Powieść jest przetłumaczona na kilka języków, w tym chiński i japoński.
TWÓRCZOŚĆ MALESZKI OWOCU JE … WIELOMA NAGRODAMI
Nie sposób wymienić wszystkich nagród przyznanych Andrzejowi Maleszce za produkcje filmowe, telewizyjne i książki jego autorstwa. Oto najważniejsze z ponad 40 laurów:
NAGRODY FILMOWE:
„Telewizyjny Oscar”, czyli Emmy Award, USA 2007
Grand Prix na BAM Festival, USA 2010
Grand Prix i Nagroda Publiczności na TICFF, Chiny 2010
Grand Prix i Nagroda Widzów na Children’s Film Fest, Norwegia 2010
Children Film Festival, USA 2009, 2006, 2005 i 1994
Grand Prix BANFF Festival, Kanada 2005
Grand Prix i Nagroda Publiczności na Children Films Festival, Ukraina 2010
Dwie nagrody na Cairo Film Festival, Egipt 2005
Srebrny medal na The New York TV Festival, USA 1993
Nagroda CIFEJ na OULU Festival, Finlandia 2009
Grand Prix w konkursie Prix Danube, Słowacja 2005
Nagroda na Divercine Festival, Urugwaj 2005
Platynowe Koziołki na Międzynarodowym Festiwalu Filmów dla Dzieci „Ale kino”, Polska 2004
NAGRODY LITERACKIE:
Nagroda IBBY dla najlepszej książki dla młodych czytelników roku 2009
Nagroda Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek dla najlepszej książki roku 2010 w dziedzinie literatury dla dzieci i młodzieży
Nagroda w plebiscycie Serce Gagi, w kategorii: człowiek, który inspiruje; za zrozumienie świata najmłodszych. Rok 2014
Cykl Magiczne Drzewo znalazł się w pierwszej dziesiątce plebiscytu Ministerstwa Edukacji Narodowej na lektury marzeń.
NAGRODY OGÓLNE:
Nagroda im. Wyspiańskiego za osiągnięcia w upowszechnianiu kultury teatralnej, a także za twórczość teatralną dla dzieci i młodzieży
Nagroda ustanowiona przez Parę Prezydencką za wybitne osiągnięcia w twórczości dla dzieci i młodzieży w kategorii film. Nagroda została przyznana twórcom, którzy przez ćwierćwiecze wyróżniali się działalnością artystyczną dla dzieci i młodzieży. Wręczona w 25 rocznicę odzyskania przez Polskę Wolności, 2014
Nagroda Artystyczna Miasta Poznania