ERGO Hestia przedłuża współpracę z Fundacją Wisławy Szymborskiej na kolejne 3 lata. W ramach mecenatu ubezpieczyciel będzie wspierał realizację takich projektów jak Program Rezydencji Literackich Fundacji Wisławy Szymborskiej oraz Konkurs Literacka Podróż Hestii. Firma pozostanie również Partnerem Strategicznym Nagrody im. Wisławy Szymborskiej.
„Z wielką satysfakcją przedłużyliśmy współpracę z jedną z najbardziej rozpoznawalnych i liczących się organizacji kulturalnych w Polsce, jaką jest Fundacja Wisławy Szymborskiej. Razem będziemy nie tylko skłaniać do refleksji nad rozwojem literatury w Polsce i zachęcać do dyskusji na ten temat, ale też wspierać utalentowanych autorów” – komentuje Marcin Żebrowski, rzecznik prasowy ERGO Hestii. „Warto podkreślić, że ERGO Hestia jest jedną z nielicznych instytucji finansowych w Polsce, która od ponad 20 lat sprawuje mecenat artystyczny” – dodaje.
„Cieszymy się, że projekty realizowane z ERGO Hestią będą kontynuowane w kolejnych latach. Po roku wspólnych działań jesteśmy pewni, że możemy liczyć na partnerską współpracę ze strony ERGO Hestii. To instytucja, która od wielu lat angażuje się w przedsięwzięcia artystyczne. Jesteśmy wdzięczni, że włączyła się ona w promowanie poezji – czyli w to, na czym najbardziej zależy Fundacji Wisławy Szymborskiej” – powiedziała Joanna Bociąg, sekretarz zarządu Fundacji Wisławy Szymborskiej.
Literacka Podróż Hestii to wspólna inicjatywa ERGO Hestii, Fundacji Artystyczna Podróż Hestii oraz Fundacji Wisławy Szymborskiej. Celem konkursu Literacka Podróż Hestii jest promowanie klasycznych form w literaturze dla dzieci: powieści i opowiadań, które będą miały szansę pozostać na długo w kanonie literatury dziecięcej. Pierwsza edycja konkursu odbyła się w 2021 r. Jej zwyciężczynią została Katarzyna Ryrych i książka Lato na Rodos wydana przez wydawnictwo Nasza Księgarnia. Autorka nagrodzonej książki otrzymała 50 tysięcy złotych. Organizatorem konkursu jest Fundacja Artystyczna Podróż Hestii.
W ramach współpracy ERGO Hestia wspiera także Program Rezydencji Literackich Fundacji Wisławy Szymborskiej. Uczestnicy Programu – pisarze, poeci, tłumacze, redaktorzy i naukowcy – otrzymują stypendium pieniężne oraz miesięczny pobyt w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej. Twórcy mają także możliwość korzystania z Archiwum Wisławy Szymborskiej w Bibliotece Jagiellońskiej, a Fundacja organizuje stypendyście spotkanie autorskie z czytelnikami. By wziąć udział w rekrutacji, należy opisać projekt i przesłać go Fundacji.
W listopadzie 2021 r. w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej przebywał pierwszy laureat Programu Rezydencji Literackich – Andrzej Titkow, poeta, reżyser, scenarzysta, producent i wykładowca akademicki. Podczas pobytu pracował nad swoją kolejną publikacją – dziennikiem obejmującym lata 1968-2000 zatytułowanym Z tysiąca i jednej niemocy. Drugą laureatką pierwszej edycji Programu jest Joanna Ostrowska, która przyjechała do Krakowa pod koniec grudnia i spędziła w mieszkaniu noblistki miesiąc pracując nad książką pod roboczym tytułem Ślady. Podobnie, jak wcześniejsze publikacje autorki, Ślady dotyczyć będą tematyki związanej z II wojną światową i zapomnianymi ofiarami nazizmu. Dodatkowe informacje na temat programu można znaleźć na www.mieszkanieszymborskiej.pl.
Dodatkowo ERGO Hestia w latach 2022-2025 będzie Partnerem Strategicznym Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Nagroda ta ma charakter międzynarodowy, przyznawana jest w dwóch kategoriach: co roku za książkę poetycką napisaną w języku polskim wydaną w roku poprzedzającym (pierwsza kategoria), a co dwa lata za książkę tłumaczoną z języka obcego (druga kategoria). Kandydatów do Nagrody mogą zgłaszać m.in. wydawnictwa, instytucje kultury, media o charakterze literackim, a także członkowie kapituły.
ERGO Hestia angażuje się w mecenat artystyczny od wielu lat. Ubezpieczyciel prowadzi m.in. Fundację Artystyczna Podróż Hestii realizującą rozbudowany program mecenatu kultury i sztuki. Na polu sztuk wizualnych Fundacja współpracuje m.in. z najważniejszymi instytucjami zajmującymi się sztuką współczesną w kraju i za granicą. Działa również na rzecz promocji polskich twórców i twórczyń wyróżnionych w ramach dwudziestu edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii. W warszawskim Pawilonie Sztuki ERGO Hestia można oglądać prace laureatów oraz finalistów poszczególnych edycji konkursu APH. Jest to również przestrzeń eksperymentalna i edukacyjna, która działa w zakresie projektów art brandingowych oraz korzysta z możliwości, jakie daje łączenie różnych dziedzin sztuki. ERGO Hestia od wielu lat rozwija także kolekcję malarstwa holenderskiego, która została zaprezentowana w Muzeum Narodowym w Warszawie w 2021 r.
Fundacja Wisławy Szymborskiej została założona w kwietniu 2012 r., na mocy testamentu pozostawionego przez Noblistkę. Do zadań Fundacji należy opieka nad spuścizną literacką Wisławy Szymborskiej, a także działalność popularyzatorska i edukacyjna w zakresie propagowania polskiej kultury, twórczości literackiej, naukowej i czytelnictwa w Polsce oraz za granicą, jak również wspieranie idei tolerancji oraz kultury dialogu w życiu publicznym. Od 2013 r. Fundacja przyznaje Nagrodę im. Wisławy Szymborskiej za tom poetycki wydany w języku polskim lub przełożony na język polski.
***
Grupa ERGO Hestia to druga co do wielkości firma ubezpieczeniowa na polskim rynku, pionier najbardziej innowacyjnych rozwiązań w tym sektorze. Od 30 lat pozostaje wiarygodnym i niezawodnym partnerem oferującym najwyższej jakości produkty i usługi. Co roku zapewnia ochronę ponad 3 milionom klientów indywidualnych oraz kilkuset tysiącom firm i przedsiębiorstw.
Grupę ERGO Hestia tworzą dwie spółki ubezpieczeniowe: STU ERGO Hestia SA i STU na Życie ERGO Hestia SA. Spółki Grupy oferują ubezpieczenia dla klientów indywidualnych w zakresie ochrony majątku i życia, a także dla przemysłu oraz małego i średniego biznesu. Ubezpieczenia oferowane są pod 4 markami: ERGO Hestia, MTU, mtu24.pl oraz YouCan Drive.
Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń ERGO Hestia powstało w 1991 roku. Dzięki dynamicznemu rozwojowi osiągnęło pozycję największej firmy ubezpieczeniowej spośród powstałych w warunkach gospodarki wolnorynkowej w Polsce. Głównym akcjonariuszem spółek Grupy ERGO Hestia jest międzynarodowy koncern ubezpieczeniowy ERGO International AG, należący do największego reasekuratora, Munich Re.
Prezesem Grupy ERGO Hestia od 30 lat funkcjonowania firmy jest Piotr Maria Śliwicki.