Warszawa

XVII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom pod hasłem "CZYTANIE ŁĄCZY" w ramach projektu "Wyszehrad Czyta Dzieciom"

XVII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom pod hasłem "CZYTANIE ŁĄCZY" w ramach projektu "Wyszehrad Czyta Dzieciom"

Fundacja „ABCXXI-Cała Polska Czyta Dzieciom” i Fundacja ISKIERKA na rzecz dzieci z chorobą nowotworową zapraszają na wydarzenie:


XVII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom pod hasłem „CZYTANIE ŁĄCZY” w ramach projektu „Wyszehrad Czyta Dzieciom”.

 

 

„SALA z SERCEM” w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach
ul. Medyków 16


5 czerwca (wtorek) 2018 r.

g. 10.00 - briefing prasowy
g. 10.30  - łączenie (skype) z organizacjami partnerskimi, 10.45 - wspólne czytanie z małymi pacjentami szpitala (ok. 45 min.) oraz spotkanie z pacjentami na oddziale onkologii
Z udziałem gości:
EWY CHODAKOWSKIEJ
/trenerka fitness, autorka programów i wydawnictw motywujących do aktywnego i zdrowego stylu życia/
EDYTY JUNGOWSKIEJ
/aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, znana z audiobooków książek dla dzieci i młodzieży/
PIOTRA TOŁOCZKO
/aktor filmowy, teatralny i dubbingowy, scenarzysta/

 

„Czytanie łączy” to hasło XVII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom (OTCD), którego organizatorem jest Fundacja „ABCXXI-Cała Polska czyta dzieciom” który połączy we wspólnym czytaniu dzieciom tysiące szkół, przedszkoli, bibliotek i przede wszystkim rodzin. W tym roku akcja odbywa się równolegle w 4 krajach. W trakcie spotkania 5 czerwca z podopiecznymi Fundacji ISKIERKA i pacjentami Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach, połączymy się?z dziećmi uczestniczącymi w podobnych imprezach czytelniczych, organizowanych przez partnerskie organizacje w pozostałych krajach Wyszehradu - fundacje „Celé Česko čte dětem”, „Celé Slovensko čítá det’om” i węgierskie Towarzystwo Czytelnicze „Magyar Olvasástársaság”. Następnie zaprosimy dzieci do wspólnej zabawy i czytania z Ambasadorami kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”.
Celem wspólnego projektu jest podniesienie świadomości społeczeństw, we wszystkich czterech krajach należących do Grupy Wyszehradzkiej, na temat roli głośnego czytania dzieciom przez rodziców opiekunów, nauczycieli dla ich wszechstronnego rozwoju.


Fundacja ISKIERKA wspiera akcję już od 2007 roku, kiedy to pierwszy raz zaprosiła do wspólnego czytania podopiecznych na oddziałach onkologii dziecięcej w Zabrzu i Chorzowie. https://fundacjaiskierka.pl/2007/06/cala-polska-czyta-dzieciom/ „Tym razem cieszymy się, że możemy spotkać się w większym gronie w Katowicach i z udziałem tak znakomitych gości!”- podkreśliła Jolanta Czernicka-Siwecka, Prezes Fundacji ISKIERKA.


Zaproszeni goście podkreślają ogromną rolę książek w ich życiu:
Pani Ewa Chodakowska, znana trenerka fitness, która sama też jest autorką wielu książek powiedziała: „Od dzieciństwa książka nieustannie mi towarzyszy. Nie wyobrażam sobie, by było inaczej, dlatego chętnie podejmuję się wspólnych działań z fundacją „Cała Polska czyta dzieciom” i przyłączam się do nich. To ogromnie ważne, by zachęcać dzieci do czytania. Dzięki temu wspólnie tworzymy lepszy i bardziej wartościowy świat".


Pani Edyta Jungowska, Ambasadorka Fundacji, dla której czytanie to pasja i praca, mówi: „Lubię spotkania z dziećmi. Uwielbiam ich spontaniczne reakcje. Dzieci nie da się oszukać - są szczere do bólu – i od razu widać, co im się podoba, a co nudzi. Książki w nieszablonowy sposób rozwijają wyobraźnię. Wspólnie przenosimy się w innym świat. Wierzę, że czytanie ciekawych, wciągających historii pomaga zapomnieć o kłopotach, a nawet chorobie.”


Piotr Tołoczko, aktor, wspomina: „Jak byłem mały, to mi również czytano. Myślę, że to pewien rodzaj tradycji, który warto przekazywać dalej. W czasach, w których prym wiodą krótkie, nic nieznaczące medialne komunikaty nastawione na szokowanie, trzeba uczyć dzieci dobrych wzorów. Przede wszystkim dawać im szansę na myślenie i używanie wyobraźni. Czytanie prowokuje pytania, rozwija i kształtuje. Pokazuje, że świat jest piękny i niezwykły. Poza tym czytanie sprawia mi przyjemność i tą przyjemnością chcę się dzielić z innymi.”


Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom (OTCD) to święto małych i dużych czytelników. „Od lat zachęcamy dorosłych do codziennego czytania dzieciom od urodzenia. Hasło naszej kampanii: Czytaj dziecku 20 minut dziennie. Codziennie! zachęca do budowania więzi rodzinnych w tym specjalnym czasie z książką, który spędzamy z dzieckiem w miłej atmosferze, poświęcamy mu swoją pełną uwagę, uczymy je języka i myślenia, rozwijamy jego wyobraźnię i wrażliwość społeczną, wychowujemy, okazujemy miłość i szacunek” – tak opisuje rolę kampanii społecznej jej pomysłodawczyni Irena Koźmińska - Prezes Fundacji „ABCXXI-Cała Polska czyta dzieciom”.


Tydzień Czytania to największe doroczne święto w ramach trwającej nieprzerwanie od 2001 roku kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. W trakcie OTCD w całej Polsce odbywają się liczne imprezy czytelnicze - spotkania z autorami książek, piknikowe czytanie, bajkowe parady i festyny, konkursy, przedstawienia i zabawy inspirowane literaturą dziecięcą.

 

Dodatkowe informacje/ potwierdzenie przybycia:
Beata Adamczyk: b.adamczyk@fundacjaiskierka.pl, tel. +48 728 856 542
Wojciech Gumułka, rzecznik GCZD, rzecznik@gczd.katowice.pl  tel. +48 722 128 000
Dodatkowe informacje nt. kampanii: Izabela Sarnocińska: isarnocinska@cpcd.pl, tel.+48 506 569 418
Materiały graficzne do pobrania: http://www.calapolskaczytadzieciom.pl/xvii-otcd

 

Fundacja „ABCXXI-Cała Polska czyta dzieciom” została założona w grudniu 1998 roku. Od 2001 r. prowadzi kampanię społeczną „Cała Polska czyta dzieciom”, która uświadamia dorosłym niezwykłą moc zwykłego czytania i wspiera mądre wychowanie dzieci i młodzieży. Fundacja dąży do podnoszenia poziomu kultury adresowanej do dzieci i młodzieży, którym potrzebne są książki mądre i ciekawe, napisane piękną polszczyzną, przynoszące rzetelną wiedzę, humor na dobrym poziomie, rozwijające wrażliwość moralną i dające niekłamaną radość czytania. Kładzie też nacisk na budowanie rodzinnych więzi i nauczanie dzieci wartości moralnych


„Czytaj dziecku 20 minut dziennie. Codziennie!“
www.calapolskaczytadzieciom.pl

 

Fundacja ISKIERKA jest polską organizacją pożytku publicznego zajmującą się od 2006 roku budowaniem systemów wsparcia finansowego, psychologicznego i społecznego dla dzieci z chorobą nowotworową i ich rodzin. Fundacja opiekuje się ponad 500 dziećmi leczącymi się głownie w specjalistycznych ośrodkach na w Katowicach, Chorzowie i Zabrzu a także w Rzeszowie. Realizuje projekty ogólnopolskie i prowadzi pomoc finansową dla dzieci również leczonych w innych ośrodkach w Polsce i za granicą.
www.fundacjaiskierka.pl

 

Komentarze

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości i Nowości Książkowe

Warto zobaczyć