Książki dla dzieci » Wiadomości » XVII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom pod hasłem "CZYTANIE ŁĄCZY" w ramach projektu "Wyszehrad Czyta Dzieciom"

XVII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom pod hasłem "CZYTANIE ŁĄCZY" w ramach projektu "Wyszehrad Czyta Dzieciom"powiększ

XVII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom pod hasłem "CZYTANIE ŁĄCZY" w ramach projektu "Wyszehrad Czyta Dzieciom"

Fundacja „ABCXXI-Cała Polska Czyta Dzieciom” i Fundacja ISKIERKA na rzecz dzieci z chorobą nowotworową zapraszają na wydarzenie:


XVII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom pod hasłem „CZYTANIE ŁĄCZY” w ramach projektu „Wyszehrad Czyta Dzieciom”.

 

 

„SALA z SERCEM” w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach
ul. Medyków 16


5 czerwca (wtorek) 2018 r.

g. 10.00 - briefing prasowy
g. 10.30  - łączenie (skype) z organizacjami partnerskimi, 10.45 - wspólne czytanie z małymi pacjentami szpitala (ok. 45 min.) oraz spotkanie z pacjentami na oddziale onkologii
Z udziałem gości:
EWY CHODAKOWSKIEJ
/trenerka fitness, autorka programów i wydawnictw motywujących do aktywnego i zdrowego stylu życia/
EDYTY JUNGOWSKIEJ
/aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, znana z audiobooków książek dla dzieci i młodzieży/
PIOTRA TOŁOCZKO
/aktor filmowy, teatralny i dubbingowy, scenarzysta/

 

„Czytanie łączy” to hasło XVII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom (OTCD), którego organizatorem jest Fundacja „ABCXXI-Cała Polska czyta dzieciom” który połączy we wspólnym czytaniu dzieciom tysiące szkół, przedszkoli, bibliotek i przede wszystkim rodzin. W tym roku akcja odbywa się równolegle w 4 krajach. W trakcie spotkania 5 czerwca z podopiecznymi Fundacji ISKIERKA i pacjentami Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach, połączymy się?z dziećmi uczestniczącymi w podobnych imprezach czytelniczych, organizowanych przez partnerskie organizacje w pozostałych krajach Wyszehradu - fundacje „Celé Česko čte dětem”, „Celé Slovensko čítá det’om” i węgierskie Towarzystwo Czytelnicze „Magyar Olvasástársaság”. Następnie zaprosimy dzieci do wspólnej zabawy i czytania z Ambasadorami kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”.
Celem wspólnego projektu jest podniesienie świadomości społeczeństw, we wszystkich czterech krajach należących do Grupy Wyszehradzkiej, na temat roli głośnego czytania dzieciom przez rodziców opiekunów, nauczycieli dla ich wszechstronnego rozwoju.


Fundacja ISKIERKA wspiera akcję już od 2007 roku, kiedy to pierwszy raz zaprosiła do wspólnego czytania podopiecznych na oddziałach onkologii dziecięcej w Zabrzu i Chorzowie. https://fundacjaiskierka.pl/2007/06/cala-polska-czyta-dzieciom/ „Tym razem cieszymy się, że możemy spotkać się w większym gronie w Katowicach i z udziałem tak znakomitych gości!”- podkreśliła Jolanta Czernicka-Siwecka, Prezes Fundacji ISKIERKA.


Zaproszeni goście podkreślają ogromną rolę książek w ich życiu:
Pani Ewa Chodakowska, znana trenerka fitness, która sama też jest autorką wielu książek powiedziała: „Od dzieciństwa książka nieustannie mi towarzyszy. Nie wyobrażam sobie, by było inaczej, dlatego chętnie podejmuję się wspólnych działań z fundacją „Cała Polska czyta dzieciom” i przyłączam się do nich. To ogromnie ważne, by zachęcać dzieci do czytania. Dzięki temu wspólnie tworzymy lepszy i bardziej wartościowy świat".


Pani Edyta Jungowska, Ambasadorka Fundacji, dla której czytanie to pasja i praca, mówi: „Lubię spotkania z dziećmi. Uwielbiam ich spontaniczne reakcje. Dzieci nie da się oszukać - są szczere do bólu – i od razu widać, co im się podoba, a co nudzi. Książki w nieszablonowy sposób rozwijają wyobraźnię. Wspólnie przenosimy się w innym świat. Wierzę, że czytanie ciekawych, wciągających historii pomaga zapomnieć o kłopotach, a nawet chorobie.”


Piotr Tołoczko, aktor, wspomina: „Jak byłem mały, to mi również czytano. Myślę, że to pewien rodzaj tradycji, który warto przekazywać dalej. W czasach, w których prym wiodą krótkie, nic nieznaczące medialne komunikaty nastawione na szokowanie, trzeba uczyć dzieci dobrych wzorów. Przede wszystkim dawać im szansę na myślenie i używanie wyobraźni. Czytanie prowokuje pytania, rozwija i kształtuje. Pokazuje, że świat jest piękny i niezwykły. Poza tym czytanie sprawia mi przyjemność i tą przyjemnością chcę się dzielić z innymi.”


Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom (OTCD) to święto małych i dużych czytelników. „Od lat zachęcamy dorosłych do codziennego czytania dzieciom od urodzenia. Hasło naszej kampanii: Czytaj dziecku 20 minut dziennie. Codziennie! zachęca do budowania więzi rodzinnych w tym specjalnym czasie z książką, który spędzamy z dzieckiem w miłej atmosferze, poświęcamy mu swoją pełną uwagę, uczymy je języka i myślenia, rozwijamy jego wyobraźnię i wrażliwość społeczną, wychowujemy, okazujemy miłość i szacunek” – tak opisuje rolę kampanii społecznej jej pomysłodawczyni Irena Koźmińska - Prezes Fundacji „ABCXXI-Cała Polska czyta dzieciom”.


Tydzień Czytania to największe doroczne święto w ramach trwającej nieprzerwanie od 2001 roku kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. W trakcie OTCD w całej Polsce odbywają się liczne imprezy czytelnicze - spotkania z autorami książek, piknikowe czytanie, bajkowe parady i festyny, konkursy, przedstawienia i zabawy inspirowane literaturą dziecięcą.

 

Dodatkowe informacje/ potwierdzenie przybycia:
Beata Adamczyk: b.adamczyk@fundacjaiskierka.pl, tel. +48 728 856 542
Wojciech Gumułka, rzecznik GCZD, rzecznik@gczd.katowice.pl  tel. +48 722 128 000
Dodatkowe informacje nt. kampanii: Izabela Sarnocińska: isarnocinska@cpcd.pl, tel.+48 506 569 418
Materiały graficzne do pobrania: http://www.calapolskaczytadzieciom.pl/xvii-otcd

 

Fundacja „ABCXXI-Cała Polska czyta dzieciom” została założona w grudniu 1998 roku. Od 2001 r. prowadzi kampanię społeczną „Cała Polska czyta dzieciom”, która uświadamia dorosłym niezwykłą moc zwykłego czytania i wspiera mądre wychowanie dzieci i młodzieży. Fundacja dąży do podnoszenia poziomu kultury adresowanej do dzieci i młodzieży, którym potrzebne są książki mądre i ciekawe, napisane piękną polszczyzną, przynoszące rzetelną wiedzę, humor na dobrym poziomie, rozwijające wrażliwość moralną i dające niekłamaną radość czytania. Kładzie też nacisk na budowanie rodzinnych więzi i nauczanie dzieci wartości moralnych


„Czytaj dziecku 20 minut dziennie. Codziennie!“
www.calapolskaczytadzieciom.pl

 

Fundacja ISKIERKA jest polską organizacją pożytku publicznego zajmującą się od 2006 roku budowaniem systemów wsparcia finansowego, psychologicznego i społecznego dla dzieci z chorobą nowotworową i ich rodzin. Fundacja opiekuje się ponad 500 dziećmi leczącymi się głownie w specjalistycznych ośrodkach na w Katowicach, Chorzowie i Zabrzu a także w Rzeszowie. Realizuje projekty ogólnopolskie i prowadzi pomoc finansową dla dzieci również leczonych w innych ośrodkach w Polsce i za granicą.
www.fundacjaiskierka.pl


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Wyniki V Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren... więcej » x
Zobacz » Wiadomości
Wyniki V Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży

Wyniki V Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży

Grand Prix V Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży otrzymała Katarzyna Ryrych za powieść ?Lato na Rodos?. Na Warszawskich Targach Książki wręczono nagrody w V Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren, organizowanym przez Fundację ?ABCXXI-Cała Polska czyta dzieciom? we współpracy z Wydawnictwami: Literatura, Nasza Księgarnia, Publicat/Papilon. więcej »
100 tys. zł od Biedronki za opowieść o małym królewiczu

100 tys. zł od Biedronki za opowieść o małym królewiczu

Katarzyna Wierzbicka zwyciężyła w konkursie Biedronki ?Piórko 2019? na tekst książki dla najmłodszych. Pełną humoru opowieścią o małym królewiczu i jego niezwykłych przygodach zdobyła uznanie jury i 100 tys. zł nagrody. Jej tekst zostanie zilustrowany przez laureata drugiego etapu konkursu, który ruszył 23 maja, a powstała w ten sposób książka już w listopadzie trafi na półki ponad 2900 sklepów Biedronka. więcej »
2 kwietnia - Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

2 kwietnia - Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci jest obchodzony od 1967 r. Każdego roku inna sekcja IBBY jest gospodarzem tego święta. W tym roku wiadomość do dzieci wysyła litewska sekcja. Autorem listu i plakatu jest Kęstutis Kasparavičius.
więcej »
Wyniki trzeciej edycji międzynarodowego konkursu na projekt ilustrowanej książki dla dzieci JASNOWIDZE 2018/2019

Wyniki trzeciej edycji międzynarodowego konkursu na projekt ilustrowanej książki dla dzieci JASNOWIDZE 2018/2019

Zakończyła się trzecia edycja konkursu Jasnowidze, równie udana, bogata i inspirująca jak poprzednie. Z radością obserwujemy rosnące zainteresowanie konkursem w Polsce i za granicą. Jego potwierdzeniem jest liczba zgłoszonych projektów. W tej edycji otrzymaliśmy 530 prac z 35 krajów świata: 370 z Polski i aż 160 z zagranicy! Nadesłane projekty reprezentowały pełen przekrój stylów, konwencji i gatunków książki ilustrowanej dla dzieci, a ich twórcy wykazali się ogromną kreatywnością. więcej »
Orka w Wannie
Patronat CzasDzieci.pl

Orka w Wannie

Dziś premiera "Orki w wannie" - fantastycznej proekologicznej publikacji. Wydana w nowoczesnej formie - ilustrowana w oparciu o obrazy malowane przez autorkę podglądającą życie zwierząt w ich naturalnym środowisku. więcej »
Bardzo głodna gąsienica obchodzi 50-te urodziny!

Bardzo głodna gąsienica obchodzi 50-te urodziny!

50 lat temu wydana została książka, która stała się ukochaną publikacją wielu małych czytelników na całym świecie. Weszła na stałe do kanonu klasyki literatury dziecięcej. Została wydana w 62 językach i jak dotąd sprzedano 45 milionów egzemplarzy. więcej »
Namalował książkę dla Biedronki i zdobył 100 tys. zł

Namalował książkę dla Biedronki i zdobył 100 tys. zł

Miłośnik starych znaków graficznych oraz entuzjasta dobrej typografii ? Marcin Macięga został laureatem drugiego etapu konkursu ?Piórko 2018. Nagroda Biedronki za książkę dla dzieci?. To jego prace zilustrują bajkę o małym chłopcu Saju, mieszkającym w indyjskiej wiosce na skraju dżungli. Książka trafi do sklepów Biedronka już w listopadzie br. więcej »
Oddaj głos w Nagrodzie Czytelników w ramach 25. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego

Oddaj głos w Nagrodzie Czytelników w ramach 25. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego

W tym roku po raz kolejny młodzi czytelnicy wybierają swojego zwycięzcę spośród książek nominowanych przez jury 25. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. Głosowanie za pomocą formularza trwa do 28 września 2018r.
Na głosujących czekają nagrody.
więcej »
Nowe oficjalne poradniki Minecrafta!

Nowe oficjalne poradniki Minecrafta!

Kolekcja poradników Egmont Polska dla fanów niezwykle popularnej gry sieciowej MINECRAFT wciąż się poszerza. W ramach cyklu ukażą się kolejne dwa tytuły. Tym razem do księgarń 18 lipca br. trafią: ?Podręcznik minigier PvP? oraz ?Podręcznik zaklęć i mikstur?. Uzupełnieniem szaleństwa i mody związanej z grą jest ukazujący się co dwa miesiące ?Minecraft: Oficjalny magazyn?, jedyne czasopismo poświęcone grze, opracowywane we współpracy ze studiem Mojang. więcej »
3. edycja międzynarodowego konkursu na projekt ilustrowanej książki dla dzieci JASNOWIDZE 2018!

3. edycja międzynarodowego konkursu na projekt ilustrowanej książki dla dzieci JASNOWIDZE 2018!

Międzynarodowy konkurs na projekt ilustrowanej książki dla dzieci. Edycja trzecia.
Zapraszamy serdecznie do udziału w kolejnej ? trzeciej już! ? edycji międzynarodowego konkursu na projekt ilustrowanej książki dla dzieci JASNOWIDZE 2018! więcej »

Książki dla dzieci

Recenzje książek

Książka wciąga od pierwszych stron i nie sposób się od niej oderwać
Recenzja bibliotekarza (Beata Dziąbek)

Książka wciąga od pierwszych stron i nie sposób się od niej oderwać

Książka: Strzał zielonego pioruna
Recenzja bibliotekarza (Beata Dziąbek)

Książka: Gabi. Tego właśnie chcę!
Lektura na wakacje dla nastoletnich miłośników psów
Recenzja rodzica (Aleksandra Struska-Musiał)

Lektura na wakacje dla nastoletnich miłośników psów

Książka: Elfie, gdzie jesteś?
Ruchome elementy to gratka dla malucha
Recenzja rodzica (Aleksandra Struska-Musiał)

Ruchome elementy to gratka dla malucha

Książka: W lesie. Akademia mądrego dziecka. Pierwsze słowa
O rycerzach (prawie) wszystko
Recenzja bibliotekarza (Beata Dziąbek)

O rycerzach (prawie) wszystko

Książka: Groźni rycerze w ponurych zamczyskach. Straaaszna historia
więcej recenzji

Książki nagrodzone

Jasne dni, ciemne dni

Jasne dni, ciemne dni

Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY
Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY »
Honorowe wyróżnienie w kategorii literatura
Rok przyznania: 2017
A niech to Gęś kopnie

A niech to Gęś kopnie

Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego
Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego »
Nominacja
Rok przyznania: 2018
Lodorosty i bluszczary wiersze dla dzieci

Lodorosty i bluszczary wiersze dla dzieci

Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY
Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY »
Honorowe wyróżnienie w kategorii grafika
Rok przyznania: 2017
Nikt nas nie upomni

Nikt nas nie upomni

Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY
Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY »
Honorowe wyróżnienie w kategorii literatura
Rok przyznania: 2017
Dziura w gazecie

Dziura w gazecie

Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego
Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego »
Nominacja
Rok przyznania: 2018
więcej nagrodzonych książek
Oglądaj, baw się i śmiej1 Świat Baśnioboru1 Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Jakich treści brakuje na portalu?
Porad dotyczących wychowania dzieci 0-2
Porad dotyczących wychowania dzieci 3 - 6
Porad dotyczących wychowania dzieci 7 - 9
Porad dotyczących wychowania dzieci 10 - 12
Porad dotyczących radzenia sobie z nastolatkami
Nie szukam tu porad dotyczących wychowania dzieci
Nie szukam w ogóle żadnych porad


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019