Warszawa

"Czytanie łączy" - to hasło XVII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom (OTCD), organizowanego przez Fundację - "ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom"

"Czytanie łączy" - to hasło XVII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom (OTCD), organizowanego przez Fundację - "ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom"

W dniach 2-10 czerwca 2018 r. w całej Polsce odbędą się liczne imprezy czytelnicze - spotkania z autorami książek dla dzieci i młodzieży, bajkowe parady i festyny, konkursy literackie i plastyczne, przedstawienia i zabawy inspirowane literaturą dziecięcą. Tradycyjnie zaczynamy od czytania „Lokomotywy” Juliana Tuwima.

 

W tym roku na prezent z okazji Dnia Dziecka i do czytania najmłodszym polecamy „Pierwszą Książkę Mojego Dziecka”, dla nieco starszych czytelników książki z kolekcji „Cała Polska czyta dzieciom” wydanej we współpracy Fundacji i tygodnika „Polityka”, a dla nastoletnich moli książkowych „Gorzką czekoladę i inne opowiadania o ważnych sprawach”.
Tydzień Czytania to największe doroczne święto w ramach trwającej nieprzerwanie od 2001 roku kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. W wielu miejscowościach Tydzień Czytania Dzieciom jest od lat stałym i dużym wydarzeniem kulturalnym. Z tą myślą stworzyliśmy na Facebooku otwartą grupę, na której można udostępniać informacje o wszystkich wydarzeniach oraz imprezach organizowanych w ramach XVII OTCD w całym kraju. Znajdziecie tu też konkursy z nagrodami oraz relacje z imprez i festynów. Zapraszamy do aktywnego uczestnictwa, a także do zamieszczania materiałów z Tygodnia Czytania. www.facebook.com/calapolskaczytadzieciom/;  
www.instagram.com/calapolskaczytadzieciom/


Na stronie Fundacji www.calapolskaczytadzieciom.pl/otcd przygotowaliśmy wiele czytelniczych atrakcji, uruchamiamy też warsztaty do przeprowadzenia na lekcjach, festynach i imprezach, do których materiały można pobrać ze strony Fundacji
Wspólnie z dwutygodnikiem „Świerszczyk” zapraszamy do systematycznego czytania czasopism dla dzieci oraz do zabawy w redaktora naczelnego i ilustratora tego czasopisma.


Kolejna propozycja, „Czytanie łączy pokolenia”, to zeszyt Oficyny Wydawniczej ORYGINAŁY przygotowany specjalnie na XVII OTCD, który wypełniony wspólnie przez dziadków, babcie i wnuków, stworzy niepowtarzalną kronikę rodzinną. Znajdziecie tu listę pytań do babci i dziadka o ulubione lektury z ich dzieciństwa i nie tylko!


Ponadto zachęcamy do kreatywnego korzystania z przygotowanych przez Wydawnictwo „Mamania” scenariuszy zajęć, materiałów ilustracyjnych, nawiązujących do książek: „Piraci z naszej ulicy” oraz „Nelly Rapp i Upiorna Akademia”, w której Nelly szukając łazienki, trafia na strychu do Upiornej Akademii i postanawia dołączyć do grona dzielnych agentów kierujących się zasadą 3 x S - Spokój - Spryt - Sprawdzenie.


W tym roku kampania społeczna „Cała Polska czyta dzieciom” zagości z książkami u małych pacjentów, podopiecznych Fundacji Iskierka w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. Ponadto w Gminnej Bibliotece Publicznej w Michałowie (woj. kieleckie) będziemy świętować jubileusz akcji „Od czwartego roku bez książeczki ani kroku”, gdzie od 10 lat wszystkie 4-latki w gminie otrzymują książki ufundowane przez lokalne władze i są pasowane na czytelników.
9 czerwca, w sobotę, zapraszamy też do odwiedzenia 1592 bibliotek w całej Polsce, które w ramach akcji „Noc Bibliotek – czwarte wydanie krajowe”, będą otwarte wyjątkowo w godzinach wieczorno-nocnych. Hasło tegorocznej akcji to "RzeczpospoCzyta". Biblioteki czekają na czytelników z mnóstwem atrakcji – niecodziennych spotkań z literaturą i jej gwiazdami. Będą śledztwa, romanse, czary i groza.


Zapraszamy!

 

 

Komentarze

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości i Nowości Książkowe

Warto zobaczyć