Niezwykła oryginalność i egzotyka – to pierwsze skojarzenia, pojawiające się podczas przeglądania kolejnego tomu wspaniałej serii „Opowieści z czterech stron świata”. I nic dziwnego, bo większość z dwunastu opowieści, które znajdziemy w książce, powstała na terenie Amazonii. Ukształtowały się więc w zupełnie innych warunkach niż nasze bajki i mity.
Dla mieszkańców lasu deszczowego, obcujących i kooperujących nieustająco z dziką przyrodą, niezwykle ważne są oczywiście zwierzęta. Pojawiają się więc we wszystkich historiach, często w głównej roli i jako równorzędni partnerzy ludzi. W opowieściach objawia się symbolika, z którą tradycja łączy poszczególne gatunki. I tak np. żółw jest wcieleniem sprytu, a jaguar, szwarccharakter wielu historii, uosabia agresywność, chełpliwość i brak rozwagi.
Równie często bajki szukają wyjaśnienia dla szczególnie niebezpiecznych cech zwierząt. Z tomu dowiemy się między innymi, jak węże posiadły śmiertelne trucizny i jak jaguar dogadał się z tapirem, by móc bezszelestnie przemieszczać się po dżungli. Również żywioły są tu antropomorfizowane. Doprawdy, wyobraźnia ludów Brazylii jest przebogata.
Książka jest wspaniale ilustrowana przez całe grono zdolnych grafików z różnych stron świata. Odmienność stylistyczna poszczególnych ilustracji to wielki atut tego wydawnictwa. Dodatkowo na wklejce znajdziemy mapę Brazylii, z zaznaczonymi rejonami, z których pochodzą konkretne historie. To publikacja zdecydowanie warta uwagi zarówno młodszych czytelników jak i dorosłych.
AUTOR: Anna Cała
(Miejska Biblioteka Publiczna w Skawinie)