Warszawa

Międzypokoleniowa lekcja historii

Recenzja książki:

Biały ptak

Biały ptak

R.J. Palacio
od 12 do 14 lat
PATRONAT

Międzypokoleniowa lekcja historii

Ci, którzy nie pamiętają przeszłości, są skazani na jej powtarzanie”
George Santayana 

Każdy, kto przeczytał „Cudownego chłopaka” nie miał chyba wątpliwości, że kolejna książka R.J. Palacio będzie wyjątkowa.  

 

Po trudnej i pięknej lekcji akceptacji, otrzymujemy historię, która już przez samą sytuację narracyjną jest pozycją międzypokoleniową, bo oto chłopiec używając Facetimie dzwoni do babci, by w ramach domowego zadania spisać jej wspomnienia z czasów wojny.

 

Temat nie dla dzieci, pełen kontrowersji, niesprawiedliwości i okrucieństwa trudnego do zrozumienia w naszych czasach. Staruszka jednak opowiada historię całą, bez przemilczeń. Wie, że pamięć jest ważna i może nie dopuścić do powtórzenia się historii, a nawet najtrudniejsza prawda pozwoli lepiej się zrozumieć, wytworzy naturalne więzi między generacjami. Podkreśla coś jeszcze. Nawet z mrocznych czasów można zapamiętać blask. I to ten blask będzie nas prowadził od pierwszych do ostatnich stron. 

 

 

Poznajemy małą dziewczynkę, dobrze ubraną, nieco rozpieszczoną, ale pilną i utalentowaną. Ma wykształconych, budzących szacunek rodziców i szkolnych przyjaciół. Pierwsze marzenia i sympatię. Jest dokładnie taka jak współczesne dzieci z tzw. dobrych domów… Nagle świat się zmienia.

Jest żydówką, czyli człowiekiem drugiej kategorii… Jak ciężko dziecku zrozumieć drobne niesprawiedliwości dnia codziennego. Tu wielka historia zeszła do poziomu jednego dziecka i z jego perspektywy pokazuje nam zmieniający się z godziny na godzinę świat. 

 

Znakomitym pomysłem było wykorzystanie formy komiksu, bo oto mamy wielką tragedię wpisaną w pojedyncze sceny, reakcje dziecka, jego wątpliwości, strach i ból. Jego słowa, którymi próbuje zapytać o to co niezrozumiałe. 

 

 

„Biały ptak” to nie tylko oparta na prawdziwych wydarzeniach fabularyzowana opowieść o ukrywającym się żydowskim dziecku i bohaterskich czynach tych, którzy narażali się, by je ocalić. To zwrócenie uwagi na wagę wyborów jakie podejmujemy każdego dnia. Po raz kolejny podjęty został bardzo ważny wątek wykluczenia w grupie rówieśniczej, braku reakcji, który jest przyzwoleniem na dziejącą się niesprawiedliwość. 

 

Autorka, przez postać babci nawołuje młodzież do wartościowania otaczającej rzeczywistości i działania, brania odpowiedzialności za świat w którym przyjdzie nam żyć. 

 

 

Premiera publikacji została przesunięta z maja na wrzesień ze względu na Covid 19. Wielu wydawców w tym roku zweryfikowało swoje plany. W końcu „Biały ptak” jest, trafia do rąk polskiego czytelnika i całe szczęście, bo rynek książki dziecięcej bez niej byłby o wiele uboższy! 

 

Przeczytaj również

Polecamy

Warto zobaczyć