Łódź

Recenzja książki:

Bunia kontra fakir. Mazurscy w podróży. Tom 1

Bunia kontra fakir. Mazurscy w podróży. Tom 1

Agnieszka Stelmaszyk
od 9 do 12 lat

Humor, intryga i przygoda

a

Za sprawą książki Agnieszki Stelmaszyk, autorki między innymi popularnej serii „Kroniki Archeo”, poznajemy zabawną rodzinę Mazurskich (wydawnictwo Wilga). Już sama okładka i podtytuł („Bunia kontra fakir”) zapowiadają sporą dawkę humoru. I rzeczywiście, ci, którzy na nią liczą, nie zawiodą się.


Rodzice 11-letniego Jędrka wpadają na pomysł wakacyjnej eskapady samochodem do kilku europejskich krajów. Na wyprawę zabierają jeszcze 13-letnią Marcelę oraz babcię Henrysię zwaną bunią (podobnie zwał swoją babcię Mikołajek, pamiętacie?). Zacznę od skojarzeń – nie własnych, ale spostrzegawczego ośmiolatka: „Mamo, pamiętasz „Dziennik cwaniaczka”? To jest podobne!”. Rzeczywiście, część popularnej serii zatytułowaną „Rodrick rządzi” sporo z „Mazurskimi” łączy (forma pamiętnika, wiek narratora, motyw wakacyjnej podróży rodzinnej, liczne perypetie po drodze, spora dawka humoru…). Jednak o ile tytułowy cwaniaczek w swojej narracji w humorystyczny sposób głównie daje upust frustracjom nastolatka, o tyle zapiski Jędrka Mazurskiego są raczej zabawną relacją z ciekawej podróży po Europie.

 

Jest wątek kryminalny, wątek miłosny (zdradzę, że dotyczy buni), tu i ówdzie „mrugnięcie okiem” do dorosłego czytelnika oddającego się lekturze wspólnie z dzieckiem; są autentyczne zdjęcia z prywatnych zbiorów autorki, humorystyczne rysunki (autorstwa Anny Oparkowskiej) i sporo ciekawostek dotyczących odwiedzanych przez Mazurskich miejsc oraz sławnych osób z tymi miejscami związanych. Trasa podróży sympatycznej rodziny wiedzie przez Frankfurt, Orange, Carcassone, Blanes, Barcelonę, Cannes, Padwę, Wenecję i Wiedeń, a kończy się w Wałbrzychu, gdzie zagadka lewitującego fakira, który zdaje się podróżować tym samym szlakiem, zostaje rozwikłana. Na pewno sięgniemy po kolejną część!

 

Aleksandra Struska-Musiał

 

a

Przeczytaj również

Polecamy

Warto zobaczyć

Z dniem 25 maja 2018 r. rozpoczyna obowiązywanie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako "RODO"). Pragniemy poinformować cię iż dbamy o twoją prywatność i bezpieczeństwo twoich danych. Stosujemy się do zasady minimalizacji zbieranych danych. Strona czasdzieci.pl używa plików cookie by świadczyć Państwu usługi na najwyższym poziomie. Możecie Państwo w każdej chwili zmienić ustawienia cookie swojej przeglądarki. Więcej informacji oraz przysługujące ci prawa znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Zamknij (×)