Warszawa

Recenzja książki:

Polskie księżniczki

Polskie księżniczki

Anna Jurczyńska
Maciej Plamowski
od 7 do 11 lat

Szlakiem polskich księżniczek!

Historia nie jest waszym konikiem? A może jest zupełnie na odwrót i to wasza mocna strona? W obu przypadkach z pewnością pokochacie nauczyciela jakim jest Historiusz – skrzat, który zabierze was w podróż w czasie. A jaką trasą? Szlakiem polskich księżniczek!


Przedstawiam książkę, która mimo tytułu z całą pewnością nie jest lekturą tylko dla dziewczynek (choć zapewne to one będą głównymi zainteresowanymi). Każda karta tej niemal bajecznej monografii to osobna opowieść o kobiecie, która niezwykle zasłużyła się dla naszego kraju. Znajdziemy tu informacje o tym, kim były, kiedy żyły i dlaczego to właśnie ich historie znalazły się w książce. Opisy to zbiór ciekawostek, które niewątpliwie nie przypominają tych w encyklopedii. Jednocześnie mogą zainteresować i wciągnąć w świat historii. Ich język dostosowany został do dzieci - nie znajdziemy tu długich życiorysów – raczej zachętę do tego, by do nich sięgnąć, obudzić ciekawość do danej postaci. To także okazja, by choć trochę dowiedzieć się o osobach, które na lekcjach historii raczej nie grały pierwszych skrzypiec, a przecież był równie istotne! Dodatkowo wiele tutaj humoru i dystansu, których w tej dziedzinie wiedzy często brakuje.


Atutem tego niezwykłego zbioru są również odniesienia do miejsc, z którymi związane są bohaterki. Można je znaleźć przy każdej z postaci. Zachęcają do tego, żeby udać się w miejsce związane z ulubioną postacią historyczną lub nawet zaplanować całą trasę szlakiem polskich księżniczek!


Wszystko to podane w towarzystwie pięknych i kolorowych ilustracji Macieja Palmowskiego. Dzięki temu całość dzieła przypomina zbiór najpiękniejszych baśni i legend (a i tych tutaj nie brakuje).


Zachęcam do sięgnięcia po książkę, w której każdy odszuka coś dla siebie. Pasjonaci dawnych dziejów z pewnością znajdą tu ciekawostki, a może nawet postaci, o których nie słyszeli. Natomiast fani dobrych opowieści nie oderwą wzroku od bajecznych stron i z pewnością zafascynują ich zamierzchłe czasy.
Polecam zarówno dziewczynkom jak i chłopcom, bo to kawał dobrej roboty, podanej w przepięknym stylu!

 

Aleksandra Barczyk

 

Komentarze

Polecamy

Warto zobaczyć