Warszawa

Recenzja książki:

Bajczary i czarbaje

Bajczary i czarbaje

Joanna Papuzińska
Anna Łazowska (Ilustr.)
od 5 do 10 lat
PATRONAT

Opowiem Wam bajkę?

Świat bajek, legend i baśni w dzisiejszych czasach zdaje się nieco oddalać…
Opowieści te są dla dzieci odrobinę mniej fascynujące, bądź doskonale znane. Joanna Papuzińska oraz Antoni Beksiak oferują jednak coś nieco innego, historie niby znane, a jednak inne… baśnie, które pochłoną Was bez reszty…

 

Książka rozpoczyna się od wstępu, który wyjaśni dzieciom kilka terminów, które na początku mogą wprowadzić je w konsternację. Bo czym tak naprawdę są bajczary i czarbaje? Kim jest bajarz? Zapoznajmy dzieci z tymi pięknymi słowami, które powoli wychodzą z użycia, a przecież zawierają w sobie tyle czaru!

 

Do samych baśni wprowadza wiersz - o dwóch bajarzach, który jest swego rodzaju zaproszeniem do świata pełnego magicznej aury. Dalej możemy dać się pochłonąć opowieścią ze świata legend. Baśniom zakotwiczonym w tradycjach i zwyczajach  - pomagającym rozwinąć wyobraźnię. To miejsce, w którym rzeczywistość łączy się z fikcją, aby zaserwować wyśmienite przestrogi podane w czarodziejski sposób.

 

Przede wszystkim uwagę należy także zwrócić na ilustracje Anny Łazowskiej, które porywają w świat baśni równie mocno jak opowieści. Towarzyszą nam od samego początku przygody i są mieszanką piękna, zaciekawienia i odrobiny mroku, co razem niezwykle intryguje. Dzięki temu idealne tworzą całość wraz z historiami, które przez wprowadzenie elementów niepokoju i tajemnicy, przekazują wiele cennych pouczeń.


To świat, w którym nie ma miejsca na chciwość, pychę lub zachłanność. Stąd obronną ręką można wyjść tylko dzięki pokorze, staranności i oddaniu.

 

Zachęcam wszystkich i ogromnie polecam te gawędy, w których znajdziemy także elementy regionalizmu kształtującego ciekawość kulturalną i zainteresowanie naszym pięknym krajem.

 

Aleksandra Barczyk

 

Komentarze

Polecamy

Warto zobaczyć