Warszawa

Bajczary i czarbaje
PATRONAT CzasDzieci.pl

Bajczary i czarbaje

od 5 do 10 lat
ISBN: 978-83-7672-598-7
tagi: baśnie  bajki  legendy 

Jeśli ktoś uważa, że na świecie nie ma już dziś bajarek ani bajarzy, nie do końca ma rację. Otóż istnieją, tylko są trochę inni niż ci dawniejsi i trzeba umieć ich szukać. Potrafi to robić mój syn, Antoni. To on znajdował bajarzy, nagrywał ich opowieści i przysyłał mi te nagrania.

 

Szukanie bajarzy przypomina szukanie w lesie grzybków i jest pełne niespodzianek. Każdy bajarz baje po swojemu, a co ważniejsze – taką mową, jaką mówi się w jego okolicy, jego małej ojczyźnie. Spisałam ich opowieści i przygotowałam bajki do tej książki jak koszyczek grzybków. Przyprawiłam je, jak to grzybki, na różne sposoby. Zobaczycie sami, jak będziecie czytać.

Kup teraz

Recenzje książki (Bajczary i czarbaje)

Recenzja CzasDzieci.pl
Opowiem Wam bajkę?

Świat bajek, legend i baśni w dzisiejszych czasach zdaje się nieco oddalać…
Opowieści te są dla dzieci odrobinę mniej fascynujące, bądź doskonale znane. Joanna Papuzińska oraz Antoni Beksiak oferują jednak coś nieco innego, historie niby znane, a jednak inne… baśnie, które pochłoną Was bez reszty…

 

Książka rozpoczyna się od wstępu, który wyjaśni dzieciom kilka terminów, które na początku mogą wprowadzić je w konsternację. Bo czym tak naprawdę są bajczary i czarbaje? Kim jest bajarz? Zapoznajmy dzieci z tymi pięknymi słowami, które powoli wychodzą z użycia, a przecież zawierają w sobie tyle czaru!

 

Do samych baśni wprowadza wiersz - o dwóch bajarzach, który jest swego rodzaju zaproszeniem do świata pełnego magicznej aury. Dalej możemy dać się pochłonąć opowieścią ze świata legend. Baśniom zakotwiczonym w tradycjach i zwyczajach  - pomagającym rozwinąć wyobraźnię. To miejsce, w którym rzeczywistość łączy się z fikcją, aby zaserwować wyśmienite przestrogi podane w czarodziejski sposób.

 

Przede wszystkim uwagę należy także zwrócić na ilustracje Anny Łazowskiej, które porywają w świat baśni równie mocno jak opowieści. Towarzyszą nam od samego początku przygody i są mieszanką piękna, zaciekawienia i odrobiny mroku, co razem niezwykle intryguje. Dzięki temu idealne tworzą całość wraz z historiami, które przez wprowadzenie elementów niepokoju i tajemnicy, przekazują wiele cennych pouczeń.


To świat, w którym nie ma miejsca na chciwość, pychę lub zachłanność. Stąd obronną ręką można wyjść tylko dzięki pokorze, staranności i oddaniu.

 

Zachęcam wszystkich i ogromnie polecam te gawędy, w których znajdziemy także elementy regionalizmu kształtującego ciekawość kulturalną i zainteresowanie naszym pięknym krajem.


Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze

Warto zobaczyć