Warszawa

Recenzja książki:

Polscy Superbohaterowie: Irena Sendlerowa

Polscy Superbohaterowie: Irena Sendlerowa

Beata Ostrowicka
od 7 do 10 lat
PATRONAT

Wciągnięci w historię

Podróżować w czasie można z wielu powodów. Czasem bohater powieści lub filmu musi naprawić jakąś trudną kwestię z przeszłości, innym razem zdarza mu się zdobyć jakiś skarb, wyrusza na poszukiwania ratunku, to znów staje się po prostu mimowolnym uczestnikiem ważnych wydarzeń.

 

Majka, bohaterka najnowszej powieści Beaty Ostrowickiej, zostaje wciągnięta w opowieść sprzed stulecia za sprawą szkolnego zadania, dzięki któremu może zbliżyć się do Ireny Sendlerowej, zwyczajnej-niezwyczajnej mieszkanki Warszawy, legendarnej bohaterki z czasu II wojny światowej.


„Irena Sendlerowa. Magiczny koralik” to historia wydana przez oficynę RM w serii „Polscy Superbohatowie”, co już podpowiada, z jakimi postaciami będziemy mieli do czynienia – autorzy nakreślają sylwetki dzielnych, honorowych Polaków, którzy wykazali się odwagą, hartem ducha, zaniechawszy swojej wygody, walczyli na różne sposoby o wolną, niepodległą, silną i pełną wartości Polskę lub przyczyniali się do sławienia dobrego imienia Ojczyzny wytrwałą i solidną pracą, której efekty wykraczały ponad przeciętną – wydane zostały już powieści o rotmistrzu Witoldzie Pileckim i królu Janie III Sobieskim, Marszałku Józefie Piłsudskim i Marii Skłodowskiej-Curie.

 

Ciekawym zabiegiem jest pisanie biografii przez pryzmat współczesnej powieści młodzieżowej, z elementami prozy historycznej, przygodowej, momentami nawet detektywistycznej; w ten sposób autorzy opowiadają historię danej postaci nienachalnie, unikając nużącego i podanego wprost dydaktyzmu. Bohaterowie całej serii, ba! - Superbohaterowie – stają się bardziej ludzcy, namacalni, bliżsi młodym czytelnikom. Są wielcy za sprawą swoich cnót i zasług, powieści jednocześnie pokazują jednak, że to przede wszystkim ludzie, którzy mają rodziny, pracę, niejednokrotnie bardzo prozaiczne sprawy codzienne i drobne problemy, co pozwala dostrzec, że wielkość i godność są zadaniem i celem dla każdego.


Wracając do opowieści o Irenie Sendlerowej – narracja pamiętnikarska piątoklasistki Majki przeplata się ze wspomnieniami dzieci przebywającymi w warszawskim getcie, co stanowi najmocniejszy i najbardziej poruszający moment w powieści. Młodzież pozostająca na pierwszym planie, zamieszkująca współczesną Warszawę, przygotowuje prezentację dotyczącą Sprawiedliwej Wśród Narodów Świata, zaznajamiając czytelników z historią jej życia w formie ciekawostek i pokazując, w jaki sposób ukształtowała się jej wrażliwość, co musiała znieść w trakcie wojny i jak wyglądały jej losy po 1945 roku. To niepodręcznikowe podejście pozwala zbliżyć się do bohaterki i pełniej ją poznać. Ciekawa fabuła i wyraziście zarysowane postaci  pozwalają na szybkie otwarcie się na trudną tematykę. Powieść Ostrowickiej może stanowić przyczynek do pierwszego zarysowania tematyki holocaustu podczas rodzinnej rozmowy o trudnej historii, jest niebanalnym wprowadzeniem do opowieści o wydarzeniach XX wieku.

 

Piękne wydanie w twardej oprawie, na dobrej jakości papierze, oraz miłe dla oka ilustracje Elżbiety Motyki dodatkowo sprawiają, że ma się ochotę sięgnąć po tę pozycję – i nie dotyczy to wyłącznie starszych dzieci i młodzieży, do których „Irena Sendlerowa” jest skierowana, ale również rodziców, którzy spoglądając na chwilę na to, co nasze dzieci czytają, zostają wciągnięci w tę historię do końca, bez szans na ratunek przed ostatnią kropką powieści.

 

Anna Barasińska

 

Przeczytaj również

Polecamy

Warto zobaczyć