Warszawa

Recenzja książki:

Oddam brata w dobre ręce

Oddam brata w dobre ręce

Olga Płocińska
od 6 do 10 lat

Polecam każdemu, kto stanie w obliczu wyzwania obradowania starszaka młodszym rodzeństwem

"Mamo, chcę, żeby Uli nie było na świecie" – te słowa starszaka o młodszej siostrze, sprawiły, że sięgnęłam po tę mądrą i przezabawną książkę pt. "Oddam brata w dobre ręce".

 

I tak oto poznałam Malwinę, już nie Malwinkę, która w obliczu nowej roli starszej siostry musi dorosnąć. Zbliżający się czas zmian skłania jedynaczkę do założenia pamiętnika. W barwny i pełen humoru sposób przedstawia ważne sceny z życia rodziny, w której pojawia się nowe dziecko. Historie codzienne opowiedziane okiem dziecka, wyobrażenia kontra wywrócone do góry nogami życie sześciolatki, która otwarcie pisze: „a w stosunkach między mną i moim bratem zima. Powiem więcej: prawdziwa zima stulecia”.

 

Niektóre obrazy rodzinne śmieszą, inne często wzruszają. Zawsze opowiadają jednak o uczuciach, które są bliskie dzieciom, gdy wszyscy wokół zachwycają się noworodkiem, a one mają poczucie, że ich mały, bezpieczny dotąd świat drży w posadach.

 

Bardzo udany literacki debiut Olgi Płocińskiej, mamy Malwiny i Michała. Fantastyczne ilustracje Bartosza Sujkowskiego zainspirowane pracami jedenastoletniej Malwiny. 

 

Polecam każdemu, kto stanie w obliczu wyzwania obradowania starszaka młodszym rodzeństwem.

 

Anna Lenik

 

Komentarze

Polecamy

Inne recenzje

Jak wyjaśnić dzieciom, jak powinna funkcjonować przyjaźń, miłość, związek dwojga ludzi?

Jestem przy tobie

Recenzje CzasDzieci.pl
Jak wyjaśnić dzieciom, jak powinna funkcjonować przyjaźń, miłość, związek dwojga ludzi?
Przyszło nam żyć w tak skomplikowanych czasach, że trudno wyjaśnić dzieciom jak powinna funkcjonować przyjaźń, miłość, związek dwojga ludzi. Wydaje się, że jeden przepis nie istnieje.   Wiele... czytaj więcej »
Świat nastolatek jak na dłoni - "Pewna siebie dziewczyna"

Pewna siebie dziewczyna. Jak mądrze ryzykować, akceptować porażki i być szczęśliwie niedoskonałą

Recenzje CzasDzieci.pl
Świat nastolatek jak na dłoni - "Pewna siebie dziewczyna"
Dla nas - dorosłych - powstaje mnóstwo poradników. Pomagają uporządkować myśli i priorytety, podpowiadają rozwiązania, dodają siły. A co z młodszymi? Otóż, nareszcie jest poradnik, który powinien trafić właściwie do rąk każdej dziewczynki!... czytaj więcej »

Warto zobaczyć