Warszawa

Recenzja książki:

Moje - nie moje

Moje - nie moje

Liliana Bardijewska
Krystyna Lipka-Sztarbałło (Ilustr.)
od 4 lat

I pomyśleć, że on mógł być nasz...

Na leśnej polanie zawrzało, zatańczyło i zaświergotało. Posiadacze łap, skrzydeł i zwojów czym prędzej przybiegli i zamarli w zachwycie, bo na środku polany leżało Ono – złociste jajo, całe w srebrzyste kwiatuszki. Ten niezwykły egzemplarz stał się przedmiotem niemałego ambarasu, albowiem każde zwierzę chciało zostać jego rodzicem.

 

Moje śliczniuchne, moja sroczka, moja pisaneczka kwiecista – skrzeczała sroka.
Ojciec musi być piękny! Tak jak ja! Ono jest moje! - zafurkotał paw, nie kryjąc oburzenia. 
U mnie będzie miało jeszcze bezpieczniej! Moje jest!- kłapnął szczęką zębaty krokodyl. 

 

Moje jest! Nie, bo moje! - w głos skrzeczeli, terkotali i kląskali mieszkańcy lasu. Nagle, na polanie pojawił się nowy ktoś – mądry kangur. I aż tupnął łapą, gdy pojął, o co toczy się spór. Wychowajmy je wszyscy razem! - zawołał. Uradowane (i trochę zawstydzone) zwierzęta, podzieliły się obowiązkami i roztoczyły nad jajem najlepszą opiekę.

 

Pewnego dnia kwiecista skorupka pękła, a z jajka wyłoniła się najpierw jedna krzywa noga, potem – druga krzywa noga, a na koniec – krzywy grzbiet z jajowatą główką zakończoną krzywym dziobem. I tak urodził się cały bury brzydalek.

 

Zwierzęta aż zafurkotały ze wzburzenia. To nie moje – zakukała kukułka. Moje też nie – mruknęli jednym głosem struś z pawiem. Ta pokraka nie może być nasza – ćwierknęły wróble półgębkiem i odwróciły się na pięcie. No cóż, wygląda na to, że jesteś mój – westchnął kangur i zaprosił malca do swej kangurzej torby.

 

Co stanie się z brzydalkiem o wyłupiastych oczach? Czy miłość może sprawić, że znów rozlegnie się świergolenie, trelowanie i kląskanie? Liliana Bardijewska opowiada poruszającą historię o tym, że "inne" nie oznacza "brzydkie". I że wystarczy krztyna miłości, by z serca wyłoniła się najpierw jedna trochę mniej krzywa noga, potem druga trochę mniej krzywa noga, a na końcu – trochę mniej krzywy dziób.

 

Agnieszka Szumańska

 

Polecamy

Inne recenzje

Kiedy inność nie musi być problemem

Jaszczurka Drago

Recenzje CzasDzieci.pl
Kiedy inność nie musi być problemem
Kiedy patrzę na mojego dorastającego syna, zastanawiam się (jak pewnie większość rodziców), kiedy ten czas tak szybko minął? Jeszcze niedawno szliśmy za rękę po parku, powolutku, bo dopiero... czytaj więcej »
Poznajcie domowe stwory

Goście, goście

Recenzje CzasDzieci.pl
Poznajcie domowe stwory
W swojej najnowszej książce “Goście, goście” Marcin Przewoźniak przedstawia nam zbiór zabawnych historii opisujących atmosferę życia domowego, w którym pojawiają się niespodziewani... czytaj więcej »

Warto zobaczyć