Pokój niegościnny Grzegorza Kasdepke jest świetną książką dla dzieci potrafiących płynnie czytać. Przedstawia fascynującą przygodę, która może zainteresować każdego czytelnika, gdyż jest ona związana z wakacjami, latem, morzem, beztroską zabawą oraz wewnętrzną fascynacją światem. Opowieść przedstawiona w tej książce z całą pewnością będzie bliska dzieciom, gdyż jest ona związana z ich wybrykami naturalnie występującymi w wieku dziecięcym. Każdy rodzic podczas czytania powyższego utworu przez dziecko, na pewno zauważy na jego twarzy uśmiech oraz rozbawienie, co jest chyba najważniejszym i najpiękniejszym powodem, dla którego warto tę książkę zakupić. Poza tym lektura wymaga logicznego myślenia oraz połączenia pewnych związków, dających końcową całość.
Na plus zasługuje fakt, iż na końcu książki znajduje się notatnik, w którym dzieci mogą dokończyć rozpoczęte zdania, jednocześnie ćwicząc umiejętność poprawnego oraz ładnego wypowiadania się, np.: kiedy czytam, lubię..., kiedy czytam, nie lubię…, marzę o … Nie podoba mi się jedynie jeden zwrot, który brzmi następująco: najfajniej jest, kiedy… Moim zdaniem, w języku polskim jest wiele innych przymiotników, wykluczających potrzebę używania słowa „fajny” i przede wszystkim pozwalających na zmniejszanie tej tendencji u dzieci. Aczkolwiek zawsze można dokonać małej korekty poprzez skreślenie słowa "najfajniej" i napisanie u góry innego wyrazu, np.: najmilej, najciekawiej, najwspanialej itd.
Pozytywnie zaskoczyła mnie zakładka znajdująca się na początku książki, z trzema zadaniami do wykonania, jakie należy wykonać po przeczytaniu całego opowiadania. Zadania nawiązują do treści utworu oraz pozwalają na rozwój dziecka w zakresie pobudzania wyobraźni, wypowiadania się, przełożenia swoich przeżyć na słowa, płynnego czytania oraz refleksyjnego i logicznego myślenia. Na kolejny plus zasługuje ciekawy i oryginalny pomysł z naklejkami oraz dyplomem umieszczonym na końcu książki. Naklejki są kolorowe oraz można je przykleić w różnych miejscach i w różnym celu, np.: „nie przeszkadzać, odpoczywam”. Z kolei dyplom podkreśla sukces dziecka związany z przeczytaniem kolejnej książki. Można go wypisać imieniem i nazwiskiem dziecka oraz nalepić nalepkę wybraną przez dziecko, np.: „jestem super”.
Szata wizualna książki jest bardzo intrygująca oraz ciekawa. Niektóre ilustracje są karykaturą poszczególnych postaci występujących w utworze, co spełnia nie tylko funkcję rozrywkową, ale również dydaktyczną, ponieważ zapoznaje dziecko z jednym z rodzajów rysunku. Każde dziecko powinno mieć okazję zapoznania się z tą książką, ponieważ jest ona niezwykle wartościowa i na pewno przyniesie wymierne korzyści dla jego rozwoju.
Angelika Herkowiak