aDwa w jednym - rozwój i zabawa. Świat matematycznych gier planszowych

Warszawa

Recenzja książki:

Jak wspierać rozwój dziecka w wieku 6–13 lat?

Jak wspierać rozwój dziecka w wieku 6–13 lat?

Natalia Minge
Krzysztof Minge
PATRONAT

Zdobywać samodzielność

a

Czas późnego dzieciństwa przypada na okres wczesnoszkolny, w którym z aktywności spontanicznej, pełnej zabawy dziecko powinno przejść do działań związanych z nauką, obowiązkami i normami społecznymi. W okresie tym kładzie się nacisk między innymi na opanowanie umiejętności nabywania wiedzy i organizowania popołudnia tak, aby znaleźć czas zarówno na rozrywkę, jak i naukę, a także odkryć swoje miejsce w grupie rówieśniczej. Oczywiście są to zadania, w których realizacji powinno się pomóc dziecku, gdyż nie jest ono w stanie poradzić sobie z tyloma nowymi wymaganiami samodzielnie.


Jednak jak pogodzić życie rodzinne ze szkołą? Jak pomóc dziecku pozbyć się złych nawyków i przekazać mu informacje o właściwych technikach uczenia się? Skąd czerpać wszechstronną, profesjonalną wiedzę dotyczącą wspierania rozwoju młodego ucznia? Pomocną lekturą okaże się z pewnością książka wydawnictwa Samo Sedno Jak wspierać rozwój dziecka w wieku 6-13 lat? Natalii i Krzysztofa Minge.


Autorzy poradnika to rodzice trójki pociech, psycholodzy z długoletnim doświadczeniem, specjalizujący się w tematyce wspomagania rozwoju dzieci. Swoje założenia opierają na poglądach m.in. Glenna Domana czy Gordona Drydena. Najnowszą książkę kierują do rodziców i pedagogów, chcąc pomóc im w rozwiązaniu problemów, jakie mogą się pojawić w pierwszych latach nauki dziecka i przypomnieć, że jest ono „wolną jednostką, która sama z siebie pragnie się rozwijać, ma własne zainteresowania i preferencje”.


Jak wspierać rozwój dziecka w wieku 6-13 lat? to interesująca i treściwa pozycja, dzięki której czytelnik będzie miał okazję zapoznać się między innymi z alternatywnymi formami nauczania, coraz licznej występującymi w polskich miastach, z likwidacją fobii szkolnych czy złych nawyków nabytych przy odrabianiu lekcji bądź odżywiania oraz z technikami uczenia się, które, jak się okazuje, sprawdzają się u uczniów w każdym wieku. Dodatkowo autorzy przybliżają nam kwestię wieloprocesowości dzieci, kontrargumentując powszechne dość często stanowisko, mówiące, że dzieci są w stanie efektywnie wykonywać kilka czynności jednocześnie, korzystając przy tym z wielu urządzeń technologicznych, a także przedstawiając wartościową opinię dotyczącą ilości zajęć dodatkowych podejmowanych przez dzieci z inicjatywy rodziców.


Książka Natalii i Krzysztofa Minge to przejrzyście wydany poradnik zawierający cenne ciekawostki, wskazówki, ćwiczenia i ogólne informacje ułatwiające zdobywanie samodzielności i wspierania rozwoju dziecka. Co ważne, nie musimy bezwzględnie przeczytać jej strona po stronie, żeby przyniosła korzyści. Dodatkowo, bardzo pomysłowym rozwiązaniem okazało się umieszczenie wyodrębnionych pól tekstowych, w których czytelnik znaleźć może podsumowanie każdego podrozdziału, adresy stron internetowych, na które warto zajrzeć bądź codzienne wskazówki, o których w natłoku obowiązków łatwo zapomnieć. Napisana przystępnym, zrozumiałym językiem treść pokaże, że można zacząć od małych zmian, aby pomóc dziecku zdobywać samodzielność i odpowiedzialność oraz potrzebną w życiu wiedzę, a także uporządkuje i uzupełni wiedzę każdego, kto zdecyduje się na lekturę.


Zachęcam zatem do lektury rodziców oraz nauczycieli szkół podstawowych. Jestem przekonana, że pozycja wydawnictwa Samo Sedno przypadnie Wam do gustu.

 

Eliza Idczak

 

Przeczytaj również

Polecamy

Warto zobaczyć

Z dniem 25 maja 2018 r. rozpoczyna obowiązywanie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako "RODO"). Pragniemy poinformować cię iż dbamy o twoją prywatność i bezpieczeństwo twoich danych. Stosujemy się do zasady minimalizacji zbieranych danych. Strona czasdzieci.pl używa plików cookie by świadczyć Państwu usługi na najwyższym poziomie. Możecie Państwo w każdej chwili zmienić ustawienia cookie swojej przeglądarki. Więcej informacji oraz przysługujące ci prawa znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Zamknij (×)