Warszawa

Recenzja książki:

Sześciolatki w szkole. Poradnik dla rodziców i nauczycieli dzieci sześcioletnich

Sześciolatki w szkole. Poradnik dla rodziców i nauczycieli dzieci sześcioletnich

Dorota Smoleń
Karolina Piękoś
od 5 do 6 lat
PATRONAT

Pomoc w drodze do sukcesu

Nowa reforma edukacyjna dotycząca dzieci sześcioletnich, które mają trafić do szkół sieje zamieszanie wśród wielu nauczycieli i rodziców. Pojawiają się problemy i pytania dotyczące gotowości szkolnej, adaptacji, fobii szkolnej czy potrzeby ruchu, która u przyszłych pierwszoklasistów jest niemalże niewyczerpana. Niestety znalezienie prostej, ale zarazem cennej odpowiedzi na dręczące kwestie nie jest łatwe. Z pomocą przychodzi nam przejrzysty, a przede wszystkim bogaty poradnik autorstwa Doroty Smoleń i Karoliny Piękoś, w którym czytelnik znajdzie wartościowe wskazówki uświadamiające znaczenie zachowań sześcioletniego ucznia oraz materiały mogące pomóc kształtować prawidłowe nawyki szkolne.

 

Sześciolatki w szkole. Poradnik dla rodziców i nauczycieli dzieci sześcioletnich to idealne kompendium wiedzy powstałe przy współpracy psychologa i rodzica, w którym zgromadzono profesjonalne odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące m.in. założeń nowej reformy, adaptacji szkolnej, roli jaką odgrywa sen czy znaczenia psychopedagogicznych pojęć takich jak percepcja słuchowa, słuch fonematyczny, duża i mała motoryka. Użytecznym rozwiązaniem okazuje się podział czcionki na dwa kolory (rady i komentarze Doroty Smoleń przedstawiono za pomocą czarnego koloru, natomiast na niebiesko oznaczono wskazówki psychologa Karoliny Piękoś), gdyż zapewnia owocne i efektywne czytanie lektury, na co wpływa również otwartość i bezpośredniość autorek, zasługująca na wyróżnienie. Żadna z nich nie ukrywa początkowych problemów, na jakie natrafiły w trakcie wczesnoszkolnej edukacji dzieci i drogi, jaką musiały pokonać, by osiągnąć satysfakcjonujące rezultaty, w związku z czym ich rady wydają się jeszcze cenniejsze.


Warto również zwrócić uwagę na fakt, iż odbiorcami omawianej pozycji nie muszą być wyłącznie rodzice, ale także nauczyciele i studenci pedagogiki, ponieważ na kartach pozycji znajdziemy proste i atrakcyjne zabawy służące rozwojowi motoryki małej i dużej, obszernie wytłumaczoną kwestię dysfunkcji rozwojowych takich jak ADHD, dysleksja, dysgrafia, dyskalkulia, zespół Aspergera, o których warto pamiętać, jak również podstawowe informacje dotyczące rozwoju i potrzeb dziecka sześcioletniego - jego słabe i mocne strony, co w przyszłości z pewnością ułatwi pracę z sześciolatkami.


Resumując, uważam, że pozycja Doroty Smoleń i Karoliny Piękoś będzie dla pedagogów nieocenioną pomocą, delikatnie zwracającą uwagę na trudne kwestie, a dla rodziców asystentem ułatwiającym odnalezienie się w nieznanej rzeczywistości szkolnej. Nie pozostaje mi nic innego jak zachęcić Was do zakupu, gdyż poradnik powinien znaleźć się na półce każdego rodzica, nauczyciela i studenta pedagogiki, którzy chcą w przyszłości podejmować odpowiedzialne decyzje i wspierać dziecko na drodze do sukcesu.

 

Eliza Idczak

 

Przeczytaj również

Polecamy

Warto zobaczyć