Tuwimki. Bajkopiosenki do słów Juliana Tuwima to doskonałe połączenie klasyki twórczości dziecięcej z muzyką. Ów zbiór piętnastu utworów dobrze znanego wszystkim rodzicom i ich pociechom poety został zaśpiewany bądź wyrecytowany przez siedmioosobowy zespół dziecięcy "Tuwimki" z towarzyszeniem "Tuwimki Ensemble".
Na krążku usłyszeć można świetnie brzmiące aranżacje do powszechnie znanych wierszy Juliana Tuwima takich jak Abecadło, Dyzio marzyciel, Okulary, Grześ, Kotek. Są również te mniej popularne np. Dżońcio, Rozmowa ptaków czy Trudny rachunek. Tym jednak, co wyróżnia Tuwimki. Bajkopiosenki do słów Juliana Tuwima, jest genialne zgranie aranżacji z tematyką wierszy, a nade wszystko ich wykonanie przez dzieci i towarzyszący im zespół (jedynie 5 muzyków, a jakie granie!). Słuchając zatem wierszy, dzieci mają okazję nie tylko zapoznać się z klasyką dziecięcej poezji w świetnym wykonaniu, ale również poznać brzmienie takich instrumentów jak flet, obój, fagot, klarnet, wibrafon i marimba. Zarówno tekst, jak i muzyka (brawo dla Arkadiusza A. Niezgody i H. Kanickiego za muzyczną oprawę wierszy!) harmonijnie współbrzmią. Efekty dźwiękowe doskonale wzbogacają bądź oddają treść prezentowanych wierszy, sprawiając, że słuchanie płyty Tuwimki. Bajkopiosenki do słów Juliana Tuwima to prawdziwa przyjemność nie tylko dla małych, ale i dużych.
Moim pociechom (zarówno trzylatce, jak i jej starszemu bratu) płyta ta bardzo przypadła do gustu. Oboje chętnie słuchają wszystkich utworów. Dla młodszej to właściwie odkrywanie wierszy Tuwima, więc słucha płyty od deski do deski i już po kilku odtworzeniach recytuje lub nuci jej fragmenty. Starszy, choć dobrze już zna prezentowane na płycie rymowane strofy, równie chętnie jej słucha. Woli jednak bardziej skoczne i rytmiczne utwory, jak np. Abecadło, Taniec czy Warzywa. Każdy zatem znajdzie tu coś dla siebie. Ja najchętniej nucę ostatni na krążku utwór – Pan Maluśkiewicz i wieloryb. Nie wiedziałam, że nawet to da się zagrać i zaśpiewać. A jednak można, i to jeszcze w jakim stylu!
Zachęcam zatem do słuchania klasyki wierszy z klasą. Tym bardziej, że rozpoczęty niedawno rok ogłoszono Rokiem Tuwima.
mama Karina