Warszawa

Recenzja książki:

Strasznie trudne wierszyki

Strasznie trudne wierszyki

Izabela Mikrut
Olga Reszelska (Ilustr.)
od 5 do 10 lat
PATRONAT

Żonglowanie słowami

Strasznie trudne wierszyki to 17 rymowanych wierszy, których tematyka oscyluje wokół warzyw, zwierząt i ludzi, aczkolwiek każdy jest na swój sposób oryginalny oraz zakończony zaskakującą i zabawną puentą, co sprawia, że zarówno dzieci, jak i dorośli dobrze się bawią podczas ich lektury.


Już po pierwszym przeczytaniu Strasznie trudnych wierszyków moje pociechy domagały się ponownej lektury. Skorzystałam wówczas z dołączonej do zbiorku płyty z mistrzowską interpretacją Macieja Stuhra. I właściwie teraz częściej słuchamy audiobooka, przeglądając jednocześnie książkę i podziwiając osobliwe ilustracje Olgi Reszelskiej, które świetnie oddają treść (choć mnie jakoś nie za bardzo przypadły do gustu).


Nie tylko 6-latek i 3-latka bardzo chętnie słuchają wierszy autorstwa Izabeli Mikrut. Sama również z przyjemnością sięgam po ów tomik wierszyków i za każdym razem odkrywam w nim na nowo błyskotliwe rymy i pełne absurdu strofy. Ostatnim moim odkryciem jest wiersz zatytułowany Ordery, w którym oficer - z racji ciężaru na piersi noszonych orderów - musi "się często przywitać z brukiem".


Dzieci też już mają swoich ulubieńców wśród bohaterów Strasznie trudnych wierszyków. Są nimi m.in. krewetka, co przypadkiem aktorką się stała (Krewetka); mrówki, co surówkę z talerza skradły (Mrówki) oraz  ogrodnik, co się trudzi, by ogrodniczek nie pobrudzić (Ogrodnik).


Polecany tomik to także doskonała pomoc w ćwiczeniu dykcji i rozwijaniu zasobu słownictwa. Wiersze te bowiem obfitują w rozmaite językowe perełki świetnie podkreślające bogactwo polskiej mowy oraz rozmaite możliwości żonglowania słowami. W dobie zaśmiecania polszczyzny książka tym bardziej cenna i polecana wszystkim, dużym i małym, czytelnikom!

 

mama Karina

Komentarze

Polecamy

Inne recenzje

Jak wyjaśnić dzieciom, jak powinna funkcjonować przyjaźń, miłość, związek dwojga ludzi?

Jestem przy tobie

Recenzje CzasDzieci.pl
Jak wyjaśnić dzieciom, jak powinna funkcjonować przyjaźń, miłość, związek dwojga ludzi?
Przyszło nam żyć w tak skomplikowanych czasach, że trudno wyjaśnić dzieciom jak powinna funkcjonować przyjaźń, miłość, związek dwojga ludzi. Wydaje się, że jeden przepis nie istnieje.   Wiele... czytaj więcej »
Świat nastolatek jak na dłoni - "Pewna siebie dziewczyna"

Pewna siebie dziewczyna. Jak mądrze ryzykować, akceptować porażki i być szczęśliwie niedoskonałą

Recenzje CzasDzieci.pl
Świat nastolatek jak na dłoni - "Pewna siebie dziewczyna"
Dla nas - dorosłych - powstaje mnóstwo poradników. Pomagają uporządkować myśli i priorytety, podpowiadają rozwiązania, dodają siły. A co z młodszymi? Otóż, nareszcie jest poradnik, który powinien trafić właściwie do rąk każdej dziewczynki!... czytaj więcej »

Warto zobaczyć