Warszawa

Tajemnica gazety

Tajemnica gazety

od 7 do 10 lat

Lasse i Maja czytają artykuły zamieszczone w "Gazecie Valleby" i nie wierzą własnym oczom. Muhammed Karat używa fałszywych diamentów! Dyrektor szkoły ściągał na klasówkach! Komisarz policji kradnie jabłka! Czy to wszystko może być prawda? I skąd w gazecie tyle błędów ortograficznych?

Kolejne tytuły serii Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai od kilku lat wybierane są książką roku przez szwedzkie Jury Dziecięce, czyli niemal 50 000 głosujących dzieci, a tym samym nie schodzą w Szwecji z list bestsellerów.

 

Akcja książek rozgrywa się w małym szwedzkim miasteczku Valleby i jego okolicach. Główni bohaterowie, Lasse i Maja, chodzą do tej samej klasy i wspólnie prowadzą małe biuro detektywistyczne.

"Tajemnica gazety" to ósma część serii. Pozostałe tytuły to: "Tajemnica diamentów", "Tajemnica hotelu", "Tajemnica cyrku", "Tajemnica kawiarni", "Tajemnica mumii", "Tajemnica kina" i "Tajemnica pociągu". Książki można czytać w dowolnej kolejności. W Szwecji ukazało się dotąd 18 tytułów.

 

Książki świetnie nadają się dla dzieci, które właśnie zaczynają samodzielnie czytać. Duża czcionka, duża ilość charakterystycznych czarno-białych ilustracji oraz trzymająca w napięciu akcja sprawiają, że nawet najbardziej oporni mali czytelnicy czytają je z wypiekami na twarzach.

Kup teraz

Recenzje książki (Tajemnica gazety)

Recenzja CzasDzieci.pl

Lasse i Maja czytają artykuły zamieszczone w Gazecie Valleby i nie wierzą własnym oczom. Muhammed Karat używa fałszywych diamentów! Dyrektor szkoły ściągał na klasówkach! Komisarz policji kradnie jabłka! Czy to wszystko może być prawdą? I skąd w gazecie tyle błędów ortograficznych?

 

Akcja książki, jak zwykle rozgrywa się w małym szwedzkim miasteczku Valleby i jego okolicach. A głównymi bohaterowie są uwielbiani, młodzi i szalenie zdolni detektywi Lasse i Maja oraz komisarz Policji, Marklund – redaktor naczelny Gazety Valleby, Pia Pen-Tax – fotograf Gazety, Sigge Jansson – reporter Gazety oraz Uno Svan – goniec. Akcja ksiązki trzyma czytelnika w napięciu aż do ostatnich stron. Każdy bohater ma swoją tajemnicę, do tego jeszcze nieznane pomieszczenia, w których powstaje Gazeta. Ale Lasse i Maia potrafią krok po krok rozwiązywać trudne zagadki.

Książka napisana jest prostym, choć nie infantylnym językiem, pełna humoru, trzymająca w napięciu, świetnie nada się dla dzieci, które właśnie zaczynają samodzielnie czytać (duża czcionka będzie sporym ułatwieniem).

 

Po przeczytaniu Tajemnicy gazety nikogo nie zdziwi, że kolejne części serii Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai wybierane były przez kilka ostatnich lat książką roku przez szwedzkie Jury Dziecięce, czyli niemal 50 000 głosujących dzieci w kategorii wiekowej 7 – 9 lat. Choć jestem przekonana, że po detektywistyczne przygody z chęcią sięgają zarówno ciut młodsi, jak i starsi czytelnicy.
 


Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze

Warto zobaczyć