Warszawa

Tajemnica pociągu

Tajemnica pociągu

od 7 do 10 lat

W wagonie bagażowym przewożona jest duża suma pieniędzy. Komisarz nadzoruje ten transport. Tym samym pociągiem jadą Lasse i Maja. Nagle pociąg gwałtownie się zatrzymuje - ktoś pociągnął za hamulec bezpieczeństwa. Ale to nie wszystko - zniknął worek z pieniędzmi! Na szczęście Lasse i Maja poczynili już pewne obserwacje...

Kolejne tytuły serii Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai od kilku lat wybierane są książką roku przez szwedzkie Jury Dziecięce, czyli niemal 50 000 głosujących dzieci, a tym samym nie schodzą w Szwecji z list bestsellerów.

 

Akcja książek rozgrywa się w małym szwedzkim miasteczku Valleby i jego okolicach. Główni bohaterowie, Lasse i Maja, chodzą do tej samej klasy i wspólnie prowadzą małe biuro detektywistyczne.

"Tajemnica pociągu" to siódma część serii. Pozostałe tytuły to: "Tajemnica diamentów", "Tajemnica hotelu", "Tajemnica cyrku", "Tajemnica kawiarni", "Tajemnica mumii", "Tajemnica kina" i "Tajemnica gazety". Książki można czytać w dowolnej kolejności. W Szwecji ukazało się dotąd 18 tytułów.

Książki świetnie nadają się dla dzieci, które właśnie zaczynają samodzielnie czytać. Duża czcionka, duża ilość charakterystycznych czarno-białych ilustracji oraz trzymająca w napięciu akcja sprawiają, że nawet najbardziej oporni mali czytelnicy czytają je z wypiekami na twarzach.
 

Kup teraz

Recenzje książki (Tajemnica pociągu)

Recenzja CzasDzieci.pl

W wagonie bagażowym przewożona jest duża suma pieniędzy. Transport nadzoruje komisarz policji. Tym samym pociągiem jadą Lasse i Maja. Nagle pociąg gwałtownie się zatrzymuje - ktoś pociągnął za hamulec bezpieczeństwa. Ale to nie wszystko - zniknął worek z pieniędzmi! Na szczęście Lasse i Maja poczynili już pewne obserwacje...
Głównymi bohaterami książki są dobrze nam znani, z poprzednich części serii, Lasse i Maja. Chodzą oni do tej samej klasy i wspólnie prowadzą małe biuro detektywistyczne.
 

Poza tym w książce pojawia się: Komisarz policji, którego zadaniem jest pilnowanie worka z pieniędzmi; Maszynista, stary znajomy komisarza, w dawnych latach trenujący zapasy; niespokojny Pastor, ciągnący bardzo ciężką walizkę; potykająca się Konduktorka; oraz Kelnerka, skrywająca swoją tajemnicę. Jak na dobry kryminał przystało podejrzanych jest kilka osób i dopiero na ostatnich stronach zagadkę rozwiązują mali, ale jakże utalentowani detektywi.

 

Choć to już siódma pozycja w serii, po Tajemnica diamentów, Tajemnica hotelu, Tajemnica cyrku, Tajemnica kawiarni, Tajemnica mumii, Tajemnica kina i Tajemnica gazety (książki można czytać w dowolnej kolejności) młody czytelnik nie może oderwać się od lektury. Wyobraźnia autorów podsuwa im coraz to nowe pomysły na zaciekawienie siedmio-, dziewięciolatków, do których kierują oni swoje słowa, choć myślę, że i młodsi i starsi z wypiekami na twarzy śledzą szwedzkie przygody.

Dodatkowym atutem pozycji jest staranne wydanie, sztywna oprawa, zabawne czarno-białe ilustracje Heleny Willis oraz duża czcionka, ułatwiająca samodzielne czytanie.

 


Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze

Warto zobaczyć