Książki dla dzieci » Strasznie ważne bajki

Strasznie ważne bajki
PATRONAT CzasDzieci.pl

Strasznie ważne bajki

Wyd.: Media Pascal
Wiek dziecka: od 4 do 7 lat
Ocena: 4.0/5 od 1 os.
ISBN: 978-83-7513-749-
tagi: bajka  opowiadania 

"Strasznie ważne bajki" - to wspólne dzieło wydawnictwa Pascal oraz kilku polskich fundacji zajmujących się pomocą dzieciom. Autorzy opowiadań, na co dzień związani z fundacjami pomagającymi dzieciom, tym razem debiutują w roli bajkopisarzy. Są to osoby znane i lubiane dzięki zawodom i pasjom: Jerzy Owsiak, Ewa Błaszczyk, Marek Kamiński, Bożena Walter, Bartosz Opania i Elżbieta Dzikowska.

 

W książce znajdują się bajki poruszające ważne tematy, z którymi rodzice i ich pociechy stykają się każdego dnia. Krótkie opowiadania, pełne wiary w siłę marzeń i dobro człowieka, napawają otuchą. Nie bez znaczenia jest także osobisty przykład autorów, którzy swoim życiem udowodnili, że chcieć, to móc.

 

Dochód ze sprzedaży książki przeznaczony jest na wsparcie działalności: Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Fundacji Ewy Błaszczyk „Akogo?”, Fundacji Marka Kamińskiego, Fundacji TVN „Nie jesteś sam”, Fundacji „Krwinka” oraz Fundacji Pascala.

 

W sprzedaży od 12 maja!

 

Ewa Błaszczyk "O bezinteresownej milości"

(...) Cedryk obudził się w jaskini, w której spotkał Harolda. Zszedł prędko z najwyższej góry. Pokonał wiele przeszkód, trudności, przeciwności, aż dotarł do wyspy, którą sprawiedliwie rządził Zrzędzisław. Przebiegł wiele kilometrów, by w końcu dotrzeć do pewnego, starego już zamku. Wszedł przez bramę, nie pytając nikogo o zgodę. Przybiegł do zamkowej wieży i otworzył drzwi. Zobaczył Adnutkę i dwóch służących, którzy przy niej byli.– Czy Adnutka się przebudziła? – spytał znajomych służących. – Ciągle śpi.– Adnutko, proszę, obudź się! – powiedział Cedryk, jednak ona dalej spała. Już nawet się nie uśmiechała do niego, jak to miała w zwyczaju czynić.Wtedy Cedryk bardzo posmutniał i rzekł do siebie w duchu: „Nieważne, czy się obudzisz, czy będziesz dalej spała... Ja wciąż będę darzył cię miłością. Gdziekolwiek będziesz”.I wtedy stał się cud! Adnutka otworzyła oczy, przeciągnęła się, spojrzała na Cedryka, uśmiechnęła się najładniej jak potrafiła i rzekła do niego: – Bez ciebie nie byłabym w stanie przetrwać tego snu. Byłeś dla mnie światełkiem w ciemnym tunelu, zorzą co rozświetla mroki. Tylko miłość, jaką mnie obdarzyłeś, pozwoliła mi znieść ten długi sen. Cały czas wiedziałam, że przy mnie jesteś. Nawet gdy poszedłeś na poszukiwanie Saturnina, czułam twoją obecność. Cedryk zapłakał ze wzruszenia i ledwo mógł z siebie wydobyć jakiekolwiek słowo. Kiedy zdążył już ochłonąć powiedział Adnutce... Właśnie, co powiedział Cedryk? Ale o tym już w innej bajce...

 

KUP TERAZ

Recenzje książki (Strasznie ważne bajki)

Recenzja CzasDzieci.pl
Bardzo ważne sprawy

„Strasznie ważne bajki” to dobra okazja, by całą rodziną porozmawiać o tym, co w życiu najważniejsze, a także wspólnie zastanowić się, co mogę zrobić, by pomagać innym, niezależnie od tego, ile mam lat.

 

Na początku pragnę uspokoić tych, którzy przestraszyli się słowa „strasznie”. Te bajki nie są straszne, są pełne nadziei i wiary w to, co najważniejsze. Słowo „strasznie” użyto tu w znaczeniu „bardzo”, co jest ostatnio powszechnie stosowane, nie zawsze niestety w sposób trafiony.

 

Pisać o rzeczach najważniejszych, takich jak: miłość, przyjaźń, dobro, odwaga, marzenia, wcale nie jest łatwo. A jak opowiadać o tych wartościach dzieciom, które często pytają o nie po raz pierwszy w życiu? Wydaje się to nie lada trudnym zadaniem. Podjęli się go w tej książce ci, którzy w swoim codziennym życiu, starają się wprowadzać te wartości w życie, postacie znane publicznie z tego, że pomagają innym ludziom poprzez założone przez siebie fundacje. Są to Jurek Owsiak, Ewa Błaszczyk, Marek Kamiński, Bożena Walter, Bartosz Opania i Elżbieta Dzikowska. I właśnie to osobiste doświadczenie autorów, że „chcieć to móc”, sprawiło, że – choć debiutowali w roli bajkopisarzy – wiedzieli, o czym piszą i mogą przez to być wiarygodni dla najmłodszych. Niekiedy widać w tych bajkach wyraźne odwołanie do życia ich autorów. Tak jest na przykład w bajce „O wielkich marzeniach”, w której Marek Kamiński, opisując marzenia małego Marka, które potem realizują się, gdy chłopiec dorasta, pisze tak naprawdę o sobie samym. Z kolei Ewa Błaszczyk, mająca sama córkę w śpiączce, bohaterką bajki „O bezinteresownej miłości” czyni Adnutkę, którą z głębokiej śpiączki wybudzić może jedynie odwaga i bezinteresowna miłość drugiego człowieka.
Moją ulubioną historią w tej książce jest jednak bajka „O pomocnej krwince” Bartosza Opani. Krwince, która choć nieobce było jej poczucie zagubienia i samotności, jakie dotyka przecież często wielu z nas, postanowiła nie skupiać się na tym, tylko całą swoją energię włożyć w to, co lubiła najbardziej, czyli pomoc dzieciom. Robiła to z wielką pasją i odwagą. Kogo poznała na swej drodze i czym zakończyło się to spotkanie? Nie, nie będę Wam zdradzać, by nie odbierać przyjemności czytania. Zachęcam, by przekonać się samemu, sięgając po książkę.

 

„Strasznie ważne bajki” to w końcu pożyteczna pozycja również dla nieco starszych i zupełnie dorosłych. Nie tylko bowiem mamy okazję przypomnieć sobie, co w życiu najważniejsze podczas lektury książki i rozmów z naszymi dziećmi, ale także zapoznać się z działalnością sześciu fundacji, z którymi związani są autorzy tej książki. Krótkie omówienie tych organizacji wraz z danymi teleadresowymi znajduje się na końcu książki. Zapoznanie się z nimi może być początkiem naszego osobistego zaangażowania w działalność dla innych. Być może w jednej z zaprezentowanych w książce fundacji lub w zupełnie innej wybranej przez nas tego typu organizacji. I niezależnie od tego, czy zdecydujemy się wspierać konkretną fundację finansowo czy ofiarowując na jej potrzeby swój wolny czas, z pewnością damy w ten sposób naszym dzieciom dobry przykład tego, że solidarność z potrzebującymi jest jedną z tych wartości, które warto w życiu pielęgnować.
 


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Książki dla dzieci

Recenzje książek

Niespodziewany przyjaciel
Recenzja CzasDzieci.pl (Aleksandra Barczyk)

Niespodziewany przyjaciel

Książka: Kto zgubił kapelusz?
Polecam na wieczorne czytanie z dziećmi
Recenzja rodzica (Marta Kuklewicz )

Polecam na wieczorne czytanie z dziećmi

Książka: List do Ronaldo
Przezabawna historia dla całej rodziny
Recenzja rodzica (Aleksandra Struska-Musiał)

Przezabawna historia dla całej rodziny

Książka: Pompon w rodzinie Fisiów
Szlakiem polskich księżniczek!
Recenzja bibliotekarza (Aleksandra Barczyk)

Szlakiem polskich księżniczek!

Książka: Polskie księżniczki
Sympatyczna banda kanałowych gryzoni walczy o terytorium
Recenzja rodzica (Aleksandra Struska-Musiał)

Sympatyczna banda kanałowych gryzoni walczy o terytorium

Książka: Szczurki nie dają się wygryźć
więcej recenzji

Książki nagrodzone

A niech to Gęś kopnie

A niech to Gęś kopnie

Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego
Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego »
Nominacja
Rok przyznania: 2018
Nikt nas nie upomni

Nikt nas nie upomni

Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY
Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY »
Honorowe wyróżnienie w kategorii literatura
Rok przyznania: 2017
16.10 do Bergamo

16.10 do Bergamo

Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY
Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY »
Honorowe wyróżnienie w kategorii literatura
Rok przyznania: 2017
Brzuchem do góry

Brzuchem do góry

Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY
Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY »
Nagroda graficzna za książę obrazkową
Rok przyznania: 2017
więcej nagrodzonych książek
Oglądaj, baw się i śmiej1 Świat Baśnioboru1 Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1
Ranking

Najlepsze książki dla czytelników 10+

Najlepsze książki dla czytelników 10+Dla przyjemności, dla namysłu, dla ważnych przeżyć
 • O chłopcu, który pływał z piraniami
  1.
 • Czasodzieje. Klucz czasu
  2.
 • Czarownica piętro niżej
  3.
 • Rico, Oskar i Głębocienie
  4.
 • Tomek Łebski – Geniusz (a przynajmniej tak mu się wydaje…). Tom 10
  5.
cały ranking »inne rankingi »

Sonda – Czas Dzieci

Czego poszukujesz ? :)
Powiedz nam które treści są dla ciebie ważne, będziemy zwracać na nie szczególną uwagę
Pomysłu na wspólne weekendowe wyjście w mieście
Pomysłu na weekend poza miastem
Pomysłu na wspólne wyjście. Nieważne czy w mieście czy poza miastem
Porad dotyczących wychowania dziecka
Porad dotyczących zdrowia dziecka
Bajek do czytania on line
Gier / zabaw / kolorowanek, by zająć dziecko
Informacji o nowych książkach dla dzieci


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019