Warszawa

Dwoje drzwi i dziewięcioro dzieci
PATRONAT CzasDzieci.pl

Dwoje drzwi i dziewięcioro dzieci

Wydawnictwo: Wydawnictwo Mamania
od 8 do 12 lat
ISBN: 978-83-65796-97-4

Zastanawialiście się kiedyś, jak żyły dzieci sto lat temu? Jakie nosiły ubrania, co jadły, jak wyglądał ich dom?


Jest rok 1920. W podwójnym mieszkaniu w Lublinie mieszka rodzina Rabinowiczów. Dom jest wypełniony ciężką pracą i skupieniem, ale też śmiechem i zabawą. Możemy podejrzeć rodzinę podczas codziennych zajęć, zakupów, gotowania tradycyjnych potraw i odprawiania religijnych rytuałów. Największym wydarzeniem staje się ślub najstarszej córki, która po raz pierwszy zobaczy swojego narzeczonego dopiero w dniu ślubu!


Oparta na prawdziwej historii rodziny autorki, książka zachwyca ciepłem i życzliwością, pozwalając dzieciom poznać świat przedwojennej społeczności żydowskiej w Polsce.

Kup teraz

Recenzje książki (Dwoje drzwi i dziewięcioro dzieci)

Recenzja bibliotekarza
Polecam tę niezwykłą książkę nie tylko młodym czytelnikom

Znakomita książka „Dwoje drzwi i dziewięcioro dzieci” Anny Ciddor przenosi młodego czytelnika do Lublina w lata dwudzieste ubiegłego wieku, gdzie poznamy losy żydowskiej rodziny Rabinowiczów – Papy, który był rabinem w domu modlitewnym, jego żony i ich dziewięciorga dzieci.

 

Przez otwarte, ale i uchylone drzwi – niebieskie i brązowe podpatrywać będziemy zwyczaje, wierzenia i obrzędy związane z ich codzienną egzystencją, ale też towarzyszące ważnym momentom ich życia. Czytelnik pozna m.in. zwyczaje szabasowe i obowiązujące w tym dniu religijne zasady i tradycyjne świąteczne menu.  Młodzi czytelnicy dowiedzą się m.in. z czego przygotowuje się czulent i gefilte fisz oraz co oznacza słowo "koszerny".

 

Poznamy też obrzędy i tradycje związane z żydowskim ślubem, takie jak Huppa (weselny baldachim), Ketuba (żydowski kontrakt małżeński) czy tłuczenie kieliszków.

 

Oprócz pasjonującej opowieści młodzi czytelnicy znajdą również w książce słowniczek, który wyjaśnia niezrozumiałe pojęcia i  pozwoli lepiej poznać bogatą i fascynującą kulturę żydowską.

 

Polecam tę niezwykłą książkę nie tylko młodym czytelnikom, ale też każdej osobie, która pragnie wzbogacić swą wiedzę na temat żydowskiej religii i tradycji. Co więcej, ta wyjątkowa książka może stanowić także wartościową inspirację do rozmowy na temat wielokulturowości, tolerancji oraz szacunku dla odmienności kulturowej innych narodów.

 

Gorąco polecam!


Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze

Warto zobaczyć