Książki dla dzieci » Babcia Dziergajka

Babcia Dziergajka
PATRONAT CzasDzieci.pl

Babcia Dziergajka

Wyd.: MBBooks
Wiek dziecka: od 4 do 10 lat

Pełna humoru, ciepła i miłości oraz zadumy wierszowana historia o niezwykłej babci, która nietuzinkowo – bo poprzez swoje oryginalne hobby – wyrażała miłość do bliskich. Czy bliskim to się podobało? Co to była za pasja? Dowiecie się z książki! Margarett Borroughdame pokazuje w niej, że w życiu nie liczą się stereotypy i tradycyjny podział ról społecznych na żeńskie i męskie. W zabawny sposób przedstawia, jak wielką siłą mogą być pasja i hobby i jaką moc ma miłość, która nie zna granic przestrzeni ani czasu.

 

Autorka w subtelny i refleksyjny sposób dotyka tematu przemijania i pożegnania z bliskimi. Wiersz kończy się optymistyczną pointą, która pomaga dzieciom zbudować pozytywny obraz świata – magia uczuć i nasze codzienne dokonania to ślad, który po sobie zostawiamy.

 

Książka zachęca do rozmowy z dziećmi na trudne tematy, których nie da się przecież uniknąć w życiu, skłania do refleksji nad sposobami okazywania miłości. Historia napisana pięknym językiem, pełnym plastycznych opisów, kształtów, kolorów i sytuacji, zilustrowana z klasą i humorem!

 

„Babcia Dziergajka” jest drugą książką z serii „Osobowości i trudne tematy”. W ubiegłym roku ukazała się należąca do tej serii książka „Pan Cylinderek” autorstwa Margarett Borroughdame.

KUP TERAZ

Recenzje książki (Babcia Dziergajka)

Recenzja rodzica
Skarpeta jak list miłosny

Babcia siedzi w fotelu, ma koczek, okulary i kota zwiniętego na kolanach, lepi pierogi dla wnuków i chodzi z nimi na spacery. Kiedy zastanawiam się nad stereotypowym obrazem babci, właśnie taki przychodzi mi do głowy. Ale gdyby się tak zastanowić i założyć, że mamą zostaje pani w wieku 20 lat, a następnie jej córka rodzi dziecko w wieku 20 lat - mamy babcię 40 letnią. I raczej nie będzie siedzieć w fotelu, tylko chodzić do pracy, a czasem biegać, kiedy np. zaśpi. Babcia może być siwiutka jak gołąbek lub mieć irokeza, może słuchać jazzu lub grać w koszykówkę, od jazdy autem może woleć rolki - ile pań sprawujących tę zaszczytną i radosną funkcję, tyle możliwości. Babcia to po prostu nazwa na serce w rozmiarze XXL, a nie wygląd i predyspozycje. "Babcia Dziergajka" to jedna z pań, która kocha najbardziej na świecie swoją rodzinę, a miłość wyraża obdarowywaniem bliskich własnoręcznie zrobionymi na drutach skarpetami w niewyobrażalnie kolorowe wzory; dzierganie ją uszczęśliwia i wyraża jednocześnie, a skarpety dostosowane wzorem i kolorystyką do obdarowanej osoby pokazują, że Babcia ją zna, kocha, akceptuje, widzi jej zainteresowania i potrzeby; skarpeta jest jak list miłosny, włożony w jej powstanie czas i trud oddają wszystko, czego nie oddałyby słowa.

Margarett Borroughdame po raz kolejny przedstawia młodym czytelnikom - i tym nieco starszym również - niezwykle wartościową, a zarazem lekką i zabawną historię. Jak głosi biogram autorki na stronie wydawnictwa MBBooks, odpowiedzialnego za publikację "Babci...", Borroughdame W każdym dziecku widzi bacznego obserwatora świata i radosnego odkrywcę rzeczy małych i jeszcze mniejszych, wielkich i jeszcze większych. Lubi słowa „proste, naturalne, bezpośrednie”. I to widać w opowieści, która broni się swoją bezpretensjonalnością, jest naturalna i szczera, a uwidoczniona w niej tytułowa postać od razu wzbudza sympatię i zaufanie. Język tej wierszowanej historii jest niezwykle sensualny, zmysły czytelnika atakowane są zapachami malin i karmelu, oczom nasuwają się obrazy tęczy, lasu... Czyli dobre wspomnienia dzieciństwa, przywołujące radość chwil zamkniętych w kadrach pamięci. Całości dopełniają piękne ilustracje Cezarego Powierży, a dzieci na pewno ucieszą dwa, dodane jakby mimochodem, bonusy - pusta skarpetka do uzupełnienia rysunku wymarzonym wzorem oraz instrukcja wykonania pętelki na drutach (moja córka od razu spróbowała, przyznam, że z sukcesem).


Po lekturze opowieści Margarett Borroughdame pozostają mi dwie refleksje. Tak naprawdę dużo więcej, ponieważ uniwersalne, ponadczasowe historie dotykają serc i umysłów w sposób zwielokrotniający nasze życiowe doświadczenia, wzruszają, przywołując to, co jest ukryte głęboko na dnie serca. Ale przede wszystkim dwie myśli - pomniki trwalsze niż ze spiżu w wykonaniu naszych babć to kilometry wyhaftowanych obrusów, stosy skarpetek, uginające się półki przetworów; moja babcia zostawiła mi poczucie, że dom jest tam, gdzie mieszają się zapachy pysznych potraw i z którego nikt nie wyjdzie głodny. Jedzenie nie rozwiąże wszystkich problemów świata, ale może dodać trochę siły do walki z nimi. Ja gotuję teraz jak szalona, a najchętniej posługuję się przepisami babci. Druga myśl, która zaświtała mi podczas lektury - "Babcia też człowiek". Pamiętam opowiadanie Ireny Landau pod tym właśnie tytułem, wydane w serii "Poczytaj mi mamo" o babci, która pewnego dnia nie zrobiła obiadu, tylko czytała, biorąc sobie dzień wolnego od domowych obowiązków - i szok jej wnuków; mocno dało mi to do myślenia nad pasjami, potrzebami naszych dziadków, których często w dzieciństwie nie zauważamy. Niby są obok, wszystko o nich wiemy, ale często jest to bardzo powierzchowne.


Jestem bardzo wdzięczna autorce za piękną opowieść, dzięki której ogromnie się wzruszyłam. 32 wersy z czasem, radością i miłością zaklętymi wewnątrz.


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Książki dla dzieci

Recenzje książek

Nie taka łatwa sprawa to zasypianie
Recenzja CzasDzieci.pl (Aleksandra Barczyk)

Nie taka łatwa sprawa to zasypianie

Książka: Owco, śpij!
Rycerze, księżniczki, zamczyska, przygody i wojna!
Recenzja CzasDzieci.pl (Aleksandra Barczyk)

Rycerze, księżniczki, zamczyska, przygody i wojna!

Książka: Zwiadowcy. Księga 4. Bitwa o Skandię
Zagadka kryminalna dla nastoletnich łowców przygód
Recenzja rodzica (Aleksandra Struska-Musiał)

Zagadka kryminalna dla nastoletnich łowców przygód

Książka: Klub łowców przygód. Tarantula, Klops i Herkules
Zachęca do ruchu i zdrowego trybu życia
Recenzja rodzica (Marta Kuklewicz Kuklewicz )

Zachęca do ruchu i zdrowego trybu życia

Książka: Na ringu
Recenzja bibliotekarza (Beata Dziąbek)

Książka: Gabi. Tego właśnie chcę!
więcej recenzji

Książki nagrodzone

Lodorosty i bluszczary wiersze dla dzieci

Lodorosty i bluszczary wiersze dla dzieci

Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY
Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY »
Honorowe wyróżnienie w kategorii grafika
Rok przyznania: 2017
Tata ma dziewczynę

Tata ma dziewczynę

Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego
Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego »
Nominacja
Rok przyznania: 2018
Łopianowe pole

Łopianowe pole

Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY
Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY »
Nagroda literacka za książkę dla dzieci
Rok przyznania: 2017
Dziura w gazecie

Dziura w gazecie

Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego
Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego »
Nominacja
Rok przyznania: 2018
Biały Teatr panny Nehemias

Biały Teatr panny Nehemias

Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY
Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY »
Honorowe wyróżnienie w kategorii literatura
Rok przyznania: 2017
więcej nagrodzonych książek
Świat Baśnioboru1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Jakich treści brakuje na portalu?
Porad dotyczących wychowania dzieci 0-2
Porad dotyczących wychowania dzieci 3 - 6
Porad dotyczących wychowania dzieci 7 - 9
Porad dotyczących wychowania dzieci 10 - 12
Porad dotyczących radzenia sobie z nastolatkami
Nie szukam tu porad dotyczących wychowania dzieci
Nie szukam w ogóle żadnych porad


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019