Książki dla dzieci » Panna Jones i Książkowe Emporium

Panna Jones i Książkowe Emporium
PATRONAT CzasDzieci.pl

Panna Jones i Książkowe Emporium

Wiek dziecka: od 6 do 8 lat
Ocena: 5.0/5 od 1 os.
tagi: książki  przygody 

Do wszystkich miłośników książek! Zapraszamy do Książkowego Emporium Montgomery’ego! Właśnie ruszyła wyjątkowa loteria, a zwycięzca może być tylko jeden!

 

Poznaj Znajdę Jones – 11-letnią dziewczynkę o bardzo osobliwym imieniu! Znajda, jako małe dziecko, została podrzucona do księgarni Pod Białym Jeleniem, prowadzonej przez Netty Jones i jej syna Michaela. Od tamtej pory Jonesowie stali się jej nową rodziną. Dziewczynka uwielbia książki, ale ma pewien sekret… tak naprawdę nie potrafi czytać!

 

Pewnego dnia w gazecie pojawia się ogłoszenie o wielkiej loterii – do wygrania jest największa i najbardziej niesamowita księgarnia na całym świecie – Książkowe Emporium Montgomery’ego! Rodzina Znajdy niespodziewanie wygrywa loterię i wkrótce przeprowadzają się do Emporium – niezwykłego miejsca z mnóstwem niesamowitych pomieszczeń wypełnionych po sufit książkami! Lecz jak to zwykle bywa – nic nie jest takim, jakim się wydaje i z czasem okazuje się, że Jonesowie wpadli w niemałe tarapaty… Czy pannie Jones uda się uratować Książkowe Emporium?

 

„Panna Jones i Książkowe Emporium” to druga książką Sylvii Bishop, jednej z najlepiej zapowiadających się pisarek książek dla dzieci młodego pokolenia, których surrealistyczny klimat porównywany jest do takich książek jak „Charlie i fabryka czekolady” Roalda Dahla! Całość uzupełniona jest cudownymi, czarno-białymi ilustracjami Ashleya Kinga

KUP TERAZ

Recenzje książki (Panna Jones i Książkowe Emporium)

Recenzja rodzica
Mugole muszą patrzeć uważniej

Po sukcesie przygód Eriki i słonia Sylwia Bishop powróciła z nową powieścią dla dzieci o tajemniczym tytule Panna Jones i Książkowe Emporium. Książka została pięknie, a co ważne w przypadku młodszych odbiorców – solidnie wydana przez Zieloną Sowę jako propozycja dla dzieci w wieku 6 – 8 lat, dzięki ponownej współpracy Bishop – King znów można się zachwycać nietuzinkowymi czarno-białymi ilustracjami, które znakomicie oddają nastrój opowieści. Język jest na tyle przezroczysty, że dzieci radzą sobie z samodzielną lekturą, pojawia się jednak pewna ilość terminów, które muszą sprawdzić, zapytać starszych, kim był Szekspir, dlaczego pannę Jones nazywa się analfabetką i co to właściwie jest tytułowe emporium (konia z rzędem temu, kto wiedział).

Tytułową i zarazem główną bohaterką powieści jest 11.letnia dziewczynka o oryginalnym imieniu Znajda. Przygarnięta przez Netty Jones, właścicielkę księgarni, zyskała mamę i brata, a także niezwykle klimatyczny dom, w którym szelest przewracanych kartek jest częstszy niż muzyka płynąca z radia. Znajda ma sekret, który stanowi dla niej duży problem – nigdy nie nauczyła się czytać, a wstyd jej przyznać się przed rodziną, że jako jedyna jest analfabetką, a więc nie przynależy tak naprawdę do ich świata. Historia panny Jones pokazuje, że nie taki diabeł straszny, jak go malują, a skrywane trudności potrafią przytłaczać dużo bardziej, gdy przeżywane są samotnie. Warto zaufać bliskim, a proszenie o pomoc wymaga odwagi, jest jednak niezwykle ważne. Podobnie, jak w poprzedniej książce Bishop, oprócz ciepłej historii familijnej mamy tu opowieść detektywistyczną i elementy powieści z dreszczykiem, a wszystko podsycone niezwykłym humorem. Rozwiązanie akcji jest oryginalne i pozwala dzieciom na uporządkowanie wszystkich ważnych kwestii, na końcu dobrzy są nagrodzeni, źli zaś muszą się zmierzyć z konsekwencjami swoich czynów.

O ile pierwsza powieść brytyjskiej autorki przywodziła skojarzenia z pisarstwem Roalda Dahla ze względu na lekko surrealistyczny styl, o tyle tym razem mamy podobieństwa już w warstwie fabularnej – otrzymujemy historię mocno przypominającą „Charliego i fabrykę czekolady”, choć Bishop wyraźnie stawia ślady swojej obecności i zaznacza na każdym kroku, kto tym razem prowadzi tę lekką i inteligentną zarazem grę z młodym czytelnikiem. Panna Jones wraz z rodziną są w złej sytuacji finansowej – księgarnia „Pod Białym Jeleniem”, którą wspólnie prowadzą, przynosi straty, nie mogąc pozyskać klientów swoim skromnym asortymentem. Pomoc pojawia się zupełnie nieoczekiwanie, rodzina Jonesów z nieznanych przyczyn dostaje – zupełnie za darmo, co budzi pewne podejrzenia – największą i najwspanialszą księgarnię, jaka kiedykolwiek istniała na ziemi, prowadzoną przez charyzmatycznego… Willy’ego Wonkę, chciałoby się powiedzieć, jednak u Sylwii Bishop rolę kreatora alternatywnego, fascynującego świata w świecie pełni pan Montgomery, dużo bardziej jednak zrównoważony od Dahlowego bohatera. Baśniowy świat pana Montgomery jest zbudowany wewnątrz zwykłej kamienicy, poszerzając standardowe wymiary świata znanego zwykłym śmiertelnikom na kształt peronu 9 i ¾. Tym samym Sylvia Bishop sytuuje się wśród znakomitych Brytyjczyków, pokazujących dzieciom, że Mugole muszą patrzeć uważniej, ponieważ po drugiej stronie lustra lub szafy można spotkać nieoczekiwane – a karuzela z pokojami w starej księgarni zaprasza na przejażdżkę wraz z uroczą Znajdą Jones.

 

Anna Barasińska


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Książki dla dzieci

Recenzje książek

Droga niekoniecznie usłana różami
Recenzja rodzica (Dorota i Igor. )

Droga niekoniecznie usłana różami

Książka: Barbarzyńcy w Krainie Fetoru
Niezwykła i wyjątkowa książka dla dzieci i młodzieży, którą powinni przeczytać również dorośli czytelnicy!
Recenzja bibliotekarza (Beata Dziąbek)

Niezwykła i wyjątkowa książka dla dzieci i młodzieży, którą powinni przeczytać również dorośli czytelnicy!

Książka: Chłopiec z burzy i inne opowiadania
Piernikowa Emi
Recenzja rodzica (Anna Barasińska)

Piernikowa Emi

Książka: Emi i Tajny Klub Superdziewczyn. Idą święta
"Olśniegający" komiks!
Recenzja rodzica (Dominika Kuś)

"Olśniegający" komiks!

Książka: Trojaczki w górach
Podróż pełna wrażeń!
Recenzja CzasDzieci.pl (Aleksandra Barczyk )

Podróż pełna wrażeń!

Książka: Zwiadowcy. Księga 2. Płonący most
więcej recenzji

Książki nagrodzone

Dom nie z tej ziemi

Dom nie z tej ziemi

Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego
Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego »
Nominacja
Rok przyznania: 2018
Lolek

Lolek

Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego
Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego »
Nominacja
Rok przyznania: 2018
Lodorosty i bluszczary wiersze dla dzieci

Lodorosty i bluszczary wiersze dla dzieci

Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY
Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY »
Honorowe wyróżnienie w kategorii grafika
Rok przyznania: 2017
Złota różdżka, czyli bajki dla niegrzecznych dzieci

Złota różdżka, czyli bajki dla niegrzecznych dzieci

Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY
Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY »
Honorowe wyróżnienie w kategorii grafika
Rok przyznania: 2017
Spacer

Spacer

Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY
Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY »
Honorowe wyróżnienie w kategorii grafika
Rok przyznania: 2017
więcej nagrodzonych książek
Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Odchudzamy dzieci1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1
Ranking

Najlepsze książki o piłce nożnej

Najlepsze książki o piłce nożnejW piłkę zawsze warto pograć, ale w przerwie można też coś ciekawego przeczytać
 • Więcej niż klub
  1.
 • Na boisku
  2.
 • Lewandowski. Wygrane marzenia
  3.
 • Do przerwy 0:1
  4.
 • Basia i piłka nożna
  5.
cały ranking »inne rankingi »

Sonda – Czas Dzieci

Jakich treści brakuje na portalu?
Porad dotyczących wychowania dzieci 0-2
Porad dotyczących wychowania dzieci 3 - 6
Porad dotyczących wychowania dzieci 7 - 9
Porad dotyczących wychowania dzieci 10 - 12
Porad dotyczących radzenia sobie z nastolatkami
Nie szukam tu porad dotyczących wychowania dzieci
Nie szukam w ogóle żadnych porad


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019