Warszawa

Opowieści o małej jabłonce. Jak drzewko stało się drzewem
PATRONAT CzasDzieci.pl

Opowieści o małej jabłonce. Jak drzewko stało się drzewem

Wydawnictwo: Wydawnictwo Skrzat
od 4 do 7 lat
tagi: przyroda  przyjaźń 

„Opowieści o małej jabłonce” to cykl, przede wszystkim przepięknie zilustrowanych, krótkich opowiadań przyrodniczych, w których znaczącą rolę odgrywa przyjaźń, zaufanie i wzajemna pomoc. Ich główną bohaterką jest jabłonka – urocza, zakochana w świecie i bacznie mu się przyglądająca,
a przy tym zadająca wiele pytań. Mały czytelnik (kat. wiekowa: 4+) śledzi jej życie od samego początku, przy okazji poznając mechanizmy rządzące światem przyrody i ucząc się przyrodniczej wrażliwości. Przyjaciele jabłonki: jeż Węszynosek, biedronki Punkcik i Punkcia, zając Kicak, pszczoła Bzykusia i kot Aksamitna Łapka pokazują, ile radości i trosk przynosi każdy dzień oraz kto jest sprzymierzeńcem, a na kogo lepiej... uważać.


Autorką nieprzeciętnych ilustracji jest Justyna Hołubowska-Chrząszczak. Młoda, niezwykle utalentowana artystka, która w „Jabłonce” przenosi czytelnika w świat soczyście kolorowy, bajeczny, który wzbudza same najmilsze uczucia, a u niejednego dorosłego przywołuje wspomnienia ukochanych książek dzieciństwa.

Kup teraz

Recenzje książki (Opowieści o małej jabłonce. Jak drzewko stało się drzewem)

Recenzja rodzica
Zrozumieć przyrodę

Cykl opowieści o rozwoju jabłonki - od nasionka aż do statecznego drzewa - z punktu widzenia... samej zainteresowanej, czyli jabłonki.

 

Ludwig Hellmann postanowił przybliżyć dzieciom piękny świat przyrody. I to nie tak zwyczajnie, a iście po mistrzowsku. Już od pierwszej strony mali czytelnicy mogą poczuć więź z mikroskopijną pesteczką, która na ich oczach i na kartach książki, staje się powoli piękną, dorodną jabłonią. Niby prosta sprawa, prawda? A jednak nie do końca. Takie małe drzewko-nie-drzewko musi codziennie mierzyć się z wieloma niebezpieczeństwami - ze ślimakami, z kotami, z zimą, z wiatrem, z mrozem... Okazuje się, że warto czasem słuchać porad starego klona, a przyroda rządzi się swoimi prawami, których zmienić nie możemy. Ale możemy je zrozumieć.

Dzięki temu, że historia przedstawiona jest z punktu widzenia jabłonki (wiemy, co drzewko czuje, co myśli), rozbudza w dzieciach większą wrażliwość na naturę.


Tekst został napisany z lekkim humorem - nie raz i nie dwa wywołał uśmiech na mojej twarzy. Ilustracji jest stosunkowo mało, ale jak się już pojawiają, to wprowadzają "sielski" klimat. Wystarczy spojrzeć na okładkę :)

Myślę, że książka jest idealna na prezent dla starszych przedszkolaków i młodszych szkolniaków.
 


Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze

Warto zobaczyć