Warszawa

Urodziny Lamy Lenki
PATRONAT CzasDzieci.pl

Urodziny Lamy Lenki

Wyd.: Tuli Mama Tuli Tata
od 3 do 6 lat

Piesek Janek, Kotka Zuzia i Byczek Franek wspólnie świętują urodziny Lamy Lenki. Spotykają?  ich różne przygody, które często przytrafiają się dzieciom w tym wieku. Przeżywają różne emocje: radość, smutek, strach i uczą się, jak sobie z nimi radzić. To przepiękna opowieść dla dzieci o ogromnej wartości edukacyjnej. Uświadamiająca i pouczająca lektura, w której ciekawą fabułę, zgrabnie wpleciono wątki psychologiczne. Książka została przygotowana dla dzieci i ich rodziców przez parę rodziców psychologów.

Kup teraz

Recenzje książki (Urodziny Lamy Lenki)

Recenzja bibliotekarza
Emocje to ważna sprawa

Uczymy nasze dzieci chodzić, myć zęby, liczyć i czytać. Pokazujemy im prawidłowe nawyki żywieniowe. Rzadko jednak dbamy o to, aby nasze pociechy nauczyły się być świadome własnych emocji, a przede wszystkim, aby umiały doświadczać i rozróżniać w sobie różne stany emocjonalne, i co ważne, aby potrafiły je nazywać. A wiadomo, że emocje nazwane, to emocje okiełznane.

Jednym z niezawodnych sposobów, przybliżającym temat  emocji i uczuć jest sięgnięcie po odpowiednią, dostosowaną do wieku dziecka, książkę. Dzięki takim książką maluch nie tylko buduje wiarę w siebie, ale też uczy się, że nie jest sam w przeżywaniu różnych trudnych emocji i dzięki temu uczy się również szacunku do uczuć innych ludzi.

Znakomitą propozycją takiej właśnie literatury dla najmłodszych jest rewelacyjna książka "Urodziny Lamy Lenki" Partycji Filak. Wspólnie z sympatyczną solenizantką Leną i jej przyjaciółmi mali czytelnicy nie tylko przeżyją moc przygód, ale też przekonają się, że każdy może być szczęśliwy i radosny, ale również każdy może czasami być zły lub smutny. Książka ukazuje także w przystępny sposób jak radzić sobie z trudnymi uczuciami.
Oprócz uroczej opowieści na uwagę zasługuje też piękna szata graficzna książki: twarde okładki oraz urocze, oryginalne i kolorowe ilustracje Magdaleny Bury, które świetnie dopełniają całości.
Polecam tę wyjątkową, mądrą i piękną książkę rodzicom, którym leży na sercu prawidłowy rozwój emocjonalny ich pociech. Dzięki tej niezwykłej książce i Państwa wsparciu maluchy bez wątpienia nauczą się oswajać swój emocjonalny świat.

 

Beata Dziąbek

Recenzja rodzica
Must have

Jeśli jesteś rodzicem dwu-, trzy- lub czterolatka, to książka "Urodziny Lamy Lenki" powinna być Twoim i Twojego dziecka "must have". 
Patrycja Filak, z zawodu psycholog i autorka bloga mamadajerade.pl, z pomocą Lamy Lenki, Byczka Franka, Pieska Janka i Kotki Zuzi wprowadza dzieci w świat emocji i pozwala im je oswoić. Smutek, złość, gniew i radość to w końcu niekończący się roller coaster w głowach naszych pociech.

         Historia jest dość prosta: Lama Lenka ma urodziny i marzy o tym, by ten szczególny dzień ozdobiły baloniki lecące prosto do nieba. Wraz ze swoimi przyjaciółmi wyrusza więc na ich poszukiwanie. W trakcie wyprawy bohaterami targają różne uczucia, ale każdy z nich ma swój własny sposób na to, jak sobie z nimi poradzić. Byczek Franek, gdy się złości, tupie mocno nogami - to pomaga. Z kolei Mama Kotki Zuzi zawsze powtarza, że gdy komuś jest smutno, to trzeba o tym głośno powiedzieć i się przytulić. Kotka Zuzia tak robi - i to też pomaga.
Każdy z bohaterów to inna osobowość, ale razem stanowią świetną paczkę przyjaciół, którzy w ciężkich chwilach życia kilkulatków potrafią okazać sobie wzajemny szacunek i wsparcie. Tacy przyjaciele to skarb!

         Bardzo ciekawą koncepcją jest to, że mali czytelnicy wędrując przez karty książki w poszukiwaniu baloników, są przez autorkę angażowani w historię za pomocą bezpośrednich zwrotów wplecionych w tekst: mogą na przykład pokazać co robią, gdy się cieszą lub udowodnić, że potrafią baaaardzo szeroko się uśmiechnąć.

       Niezmiernie podoba mi się to, że tekst jest skierowany nie tylko do maluchów. Między słowami zwraca się również do rodzica, i to również jemu pozwala zrozumieć WIELKIE emocje, jakie często targają MAŁYM człowiekiem, a które równie często są dla nas - dorosłych - niezrozumiałe. Niech pierwszy rzuci maskotką ten, co nie doświadczył końca świata w wykonaniu trzylatka z powodu złego koloru talerzyka, czy też wszechogarniającej rozpaczy czterolatki wywołanej małą plamką na ubraniu. To wszystko może wydawać nam się trochę śmieszne, trochę komiczne, a na pewno bardzo frustrujące (choć po latach, z uśmiechem na ustach, będziemy o tym opowiadać rodzinne anegdotki), ale musimy mieć świadomość tego, że dziecko dopiero uczy się kontrolować swoje emocje, a naszym zadaniem jest mu w tym pomóc, nie przeszkadzać. Patrycja Filak pokazuje, że akceptacja emocji dziecka, nazwanie ich, spokój, opanowanie, rozmowa oraz przytulenie malucha, to niejednokrotnie najlepszy sposób na zażegnanie problemu.

      Warto wspomnieć, że oszczędne w formie ilustracje autorstwa Magdaleny Bury, utrzymane w pastelowej kolorystyce, są dokładnie takie, jakie powinny być - kojące i pełne spokoju. W sam raz na skołatane nerwy rodzica i nieujarzmione emocje dziecka.

      Z niecierpliwością czekam na kolejne części, a ostateczną rekomendacją niech będzie to, że moja 2,5 letnia córeczka (nota bene Lena) co wieczór od kilku dni bierze książkę "Urodziny Lamy..." z półki i prosi by jej przeczytać. A wytrawna i wymagająca z niej czytelniczka :)

 

Georgina Szelejewska


Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze

Warto zobaczyć