Warszawa

Złota różdżka, czyli bajki dla niegrzecznych dzieci

Złota różdżka, czyli bajki dla niegrzecznych dzieci

Wyd.: ART Egmont
od 7 do 12 lat
KLASYKA

Nagrody

Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY
Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY »
Honorowe wyróżnienie w kategorii grafika
Rok przyznania: 2017
ISBN: 978-83-281-2438-7
tagi: wiersze  dzieci  klasyka 

W połowie XIX wieku frankfurcki psychiatra dziecięcy Heinrich Hoffmann szukał prezentu dla swojego małego synka. Nie znajdując odpowiedniej książki z obrazkami, napisał i jednocześnie zilustrował taką książkę sam. Tak narodziła się klasyka literatury dziecięcej, pozycja niezwykle popularna, wydana już w co najmniej 540 różnych wersjach. Dziś wraca na półki księgarskie z tekstami w nowych, uwspółcześnionych adaptacjach: Anny Bańkowskiej, Karoliny Iwaszkiewicz, Zuzanny Naczyńskiej, Adama Pluszki i Marcina Wróbla z autorskimi ilustracjami Justyny Sokołowskiej ze wstępem Michała Rusinka.

 

- Główną przyczyną popularności tej książki od pierwszego jej wydania była nie tyle jej wymowa pedagogiczna czy nawet satyryczna, lecz właśnie jej niezamierzony purnonsens: „okrucieństwa” kar wymierzanych dziecięcym przestępcom nie da się traktować równie poważnie, jak okrucieństwa bajek braci Grimm. Okrucieństwo opowiedziane językiem prościutkiej rymowanki i nadmiernie wyolbrzymione staje się własną karykaturą, więc nie wywołuje trwogi, ale śmieszy. – pisze we wstępie Michał Rusinek.

 

Koszmar dzieciństwa i jednocześnie sentymentalna lektura z przeszłości. - Pierwszy kontakt z tego typu wierszykami miałem przez babcię, która uwielbiała straszyć wnuki rymowankami o nieposłuszeństwie. Wtedy myślałem, że to jej własne, po latach okazało się, że babcia była wielbicielką Jachowicza. Od tej pory żyję w przekonaniu, że wiersz powinien się rymować i kończyć bez happy endu. – mówi Marcin Wróbel. - Była jednym z najważniejszych tekstów mojego dzieciństwa. Rodzice umieli ją na pamięć i często z widoczną niezdrową przyjemnością recytowali mnie i siostrze (z podziałem na role!). – dodaje Karolina Iwaszkiewicz.

 

„Złota różdżka” stała się prekursorką książek dla najmłodszych, które posługują się stylistycznymi zabiegami charakteryzującymi wcześniej głównie literaturę dla dorosłych. Konwencja zaznaczana przymrużeniem oka, absurd, wyolbrzymienie, surrealistyczne sytuacje, świat „na niby” - w literaturze dla dzieci pojawiały się przed Hoffmannem sporadycznie. Tymczasem tego typu literackie chwyty stosowane w literaturze dziecięcej przygotowują przyszłych odbiorców literatury dla dorosłych. Nie bez znaczenia jest też warstwa graficzna, która tworzy równoległą historię zapisaną za pomocą obrazów.

 

Tematyka książki, od momentu pojawienia się jej, dzieliła odbiorców i interpretatorów, wywoływała ostre spory. „Złota różdżka” może stać się początkiem ważnej rozmowy w sferze publicznej – o roli literatury, o tym, co stanowi wartość książki, o sposobach wychowania dzieci. Otwiera przestrzeń na zadanie wielu z tych ważnych pytań, na które odpowiedź nigdy nie będzie jednoznaczna. Jak dziś zareaguje współczesny czytelnik? Co zatem spotkało Hanię, która wbrew zakazowi mamy bawiła się zapałkami, Kacperka co zupie mówił ciągłe – NIE!, i Konrada, który obgryzał paznokcie…

 

Kup teraz

Recenzje książki (Złota różdżka, czyli bajki dla niegrzecznych dzieci)

Recenzja CzasDzieci.pl
Lektura (niejako) pod kontrolą

Dawne rady głosiły, że przed czytaniem książki należy umyć ręce, obłożyć książkę w papier lub folię, zaś sam akt czytania przebiegać miał we właściwej pozycji (nie leżącej!) oraz przy odpowiednim świetle. Jednym zdaniem, do czytania należało się dobrze przygotować, a i podczas samego czytania trzeba było pamiętać o kilku ważnych zasadach. Dziś na szczęście nikt nie obwarowuje lektury takimi obostrzeniami, lecz… do przeczytania „Złotej różdżki” też należy się dobrze przygotować.
„Złota różdżka, czyli bajki dla niegrzecznych dzieci” napisane przez niemieckiego lekarza Heinricha Hoffmanna dla własnego syna po raz pierwszy ukazały się drukiem ponad 170 lat temu (w okolicach Bożego Narodzenie 1845 roku). Już wtedy wiersze te wzbudziły kontrowersje swoją drastyczną wymową i prostą zależnością: jest wina – musi być kara.
Zatem drodzy rodzice/dziadkowie/wszyscy, którzy sięgnięcie po „Złotą różdżkę” skuszeniu tytułem i współczesną (piękną) szatą graficzną, pamiętajcie, że trupia czaszka, zapałki oraz pinezki nie znalazły się okładce przez przypadek. Nawiązują do treści wierszy. Cóż zatem począć z tym tomem? Nie czytać? Ależ nie! Czytać, tylko mądrze.
Wyobrażam sobie dwie sytuacje czytelnicze, które mogą przynieść dobre skutki.
Po pierwsze „Złotą różdżkę” winni przeczytać studenci literatury dla dzieci, gdyż wiersze te dają wiedzę o historii literatury dla dzieci, wyobrażeniach o jej powinnościach, czasem „brutalnej” pedagogice.
Po drugie „Złotą różdżkę” mogą czytać rodzice wraz z dziećmi, ale nie jako makabryczne pouczenie (nie pochwalamy straszenia dzieci w taki sposób), lecz jako świadome wejście w konwencje, o której we wstępie do tego wydania pisze Michał Rusinek.
Zatem jedno i drugie czytanie, to czytanie świadome, odbywające się we właściwym czasie i niejako pod kontrolą (w pierwszym przypadku wykładowcy, w drugim pośrednika lektury). Możemy jednak być pewni, że taki trud się opłaci i w jednym i drugim przypadku zaowocuje wiedzą o literaturze i miłością do literatury.


Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze

Warto zobaczyć