Warszawa

Gry i zabawy z dawnych lat
PATRONAT CzasDzieci.pl

Gry i zabawy z dawnych lat

od 6 do 10 lat
ISBN: 978-83-10-13090-7

Aby dobrze się bawić, niewiele potrzeba. Wystarczy chwycić się za ręce i krążyć w kole…


Graliście w komórki do wynajęcia, ziemniaka, tramwaj, gumę? Wiecie, co to hacele, chłopek, pikuty, zośka? Przypominamy zabawy z czasów, kiedy nie było komputerów, kablówki, a nawet i telewizora w wielu domach. Kiedy dzieci spędzały dużo czasu na dworze i po prostu bawiły się ze sobą. Kiedy osiedla nie były grodzone, kiedy biegało się z kluczem na szyi, a centrum towarzyskim podwórek był trzepak.


Wśród pięćdziesięciu przypomnianych w książce zabaw i gier znalazły się te najprostsze jak „Baloniku nasz malutki”, „Mam chusteczkę haftowaną” czy „Mało nas do pieczenia chleba”, zabawy typowo podwórkowe jak dwa ognie, kapsle, wojna, ale i zabawy ludowe jak „Uciekła mi przepióreczka w proso”, „Jaworowi ludzie”, „Król Lul”, „Moja Ulijanko” czy wreszcie zabawy na niepogodę jak pomidor, piekło-niebo, inteligencja, wisielec, teatr cieni i wiele innych.
Chcemy tą książką nie tylko zachęcić do podróży sentymentalnej w przeszłość, ale przede wszystkim dać współczesnym dzieciom skarbnicę pomysłów na dobrą zabawę.


Hej, hej, dwa patyki,
Hej, hej, dwa dębowe.
Hej, hej, dwa patyki
Do zabawy już gotowe.

Hej, hej, dwa patyki...


Katarzyna Piętka – z wykształcenia polonistka zafascynowana teatrem, dawno temu pisywała do magazynu „Teatr” i nałogowo oglądała spektakle Jerzego Grzegorzewskiego. Od prawie dziesięciu lat redaktor prowadząca w „Naszej Księgarni”. Mama rezolutnej Marianki, która inspiruje ją do kolejnych projektów książkowych.

 

Agata Raczyńska – ilustratorka książek dla dzieci i młodzieży, autorka komiksów i animacji, zaliczana do kręgu twórców polskiego netartu (projektagatka.art.pl). Mieszka i pracuje pomiędzy Chile, Meksykiem i Polską.

Kup teraz

Recenzje książki (Gry i zabawy z dawnych lat)

Recenzja bibliotekarza
Gry i zabawy z dawnych lat

Na rynku wydawniczym ukazała się ostatnio ZNAKOMITA książka Katarzyny Piętki „Gry i zabawy z dawanych lat”. 

 

Nie ukrywam, że sięgnęłam po nią z nostalgią i nieskrywanym wzruszeniem. To wspaniała publikacja, która dorosłych zabiera w sentymentalną podróż do czasów ich dzieciństwa, dzieciom zaś przybliża gry i zabawy, w które kiedyś bawili się ich rodzice a nawet dziadkowie.


W dobie komputerów i elektronicznych gadżetów autorka przywraca do łask gry i zabawy, które bez wątpienia uczą dzieci kreatywności i są najwspanialszym z możliwych sposobów spędzania wolnego czasu. W książce znajdziemy zatem wiele propozycji zapomnianych zabaw z podwórkowej klasyki (zabawy z piłką, skakanką, na trzepaku i różne odmiany berka), ale też propozycje wyliczanek, zabaw na niepogodę, w kole i zabawy zręcznościowe.


Doskonałym uzupełnieniem dokładnie opisanych gier i zabaw jest zachwycająca szata graficzna książki (utrzymana w stylu retro), a zwłaszcza oryginalne, kolorowe i urokliwe rysunki Agaty Raczyńskiej, które doskonale dopełniają całości.


Polecam tę wspaniałą pomoc dydaktyczną nie tylko rodzicom, ale również nauczycielom i wychowawcą. Jestem przekonana, że dzięki zaprezentowanym w książce grom i zabawom niejedno dziecko miło spędzi wolny czas dodatkowo doskonaląc takie umiejętności jak m.in.:  współpraca w grupie i rozwiązywanie konfliktów, trening podzielności uwagi czy też poprawa koordynacji.


Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze

Warto zobaczyć