Warszawa

Dziewczynka z walizkami

Dziewczynka z walizkami

Wydawnictwo: Media Rodzina
od 8 lat

Po rozwodzie rodziców świat Andy rozpada się na kawałki. Wraz ze swoim pluszowym króliczkiem Rzodkiewką musi opuścić ukochany dom z morwowym drzewkiem w ogródku i zaakceptować zupełnie nową sytuację - wciąż kłócących się rodziców, nową żonę i męża mamy i taty oraz ich przybrane rodzeństwo, a także dwie, co tydzień zmieniane, różne sypialnie (z których żadna tak naprawdę nie jest jej). Musi poradzić sobie z narastającym poczuciem osamotnienia, tęsknotą za przeszłością. Opuszcza się w nauce, traci kontakt z przyjaciółmi... Najgorsze jest to, że Andy nie wie, jak pozbyć się wciąż przybywających zmartwień...
 

Kup teraz

Recenzje książki (Dziewczynka z walizkami)

Recenzja młodego czytelnika
Każdego wciągnie i czegoś nauczy

Książka opowiada o dziesięcioletniej dziewczynce, która jest w trudnej sytuacji. Jej rodzice rozwodzą się, a ona nie potrafi się zdecydować, gdzie chce zamieszkać. Najlepsza byłaby możliwości zamieszkania z obojgiem rodziców w Morwowej Chatce, czyli tak, jak było to do tej pory. Lecz Mama i Tata rozwiedli się i koniec kropka. Mają już swoje nowe rodziny.

To znaczy, że do tej pory jedynaczka Andy będzie miała teraz pięcioro i pół rodzeństwa. Pół, ponieważ jej macocha jest w ciąży. Tato jest z tego powodu najwidoczniej zadowolony. Do tego to okropne rodzeństwo…Andy nie ma zamiaru znosić upokorzenia ze strony "nowej" córki Mamy Kathy.

Andrea sobie nie wyobraża życia tylko z jednym z rodziców. Dlatego postanawia, że co piątek będzie jeździć, czy to do Mamy, czy do Taty. Niby taki układ wydaje się prosty, lecz Andy męczą ciągłe podróże. Do tego dochodzi odległość i szkoła.

Książka bardzo dobrze ukazuje potrzeby małej dziewczynki. Rodzice w pewnym sensie "wyszarpują" ją sobie z rąk. Nie liczą się jej uczucia. Liczy się to, kto będzie lepszym rodzicem.

Andrea stara się w końcu, aby zwrócona na nią swoją uwagę. Opuszcza się w nauce, wagaruje, a nawet ucieka z domu. Ma dość życia "na walizkach". Na szczęście ma swoją pocieszycielkę – małego króliczka Rzodkiewkę, maskotkę (nie przytulankę, jak dobitnie stara się to uświadomić Andy jej ojczym) z Leśnej Rodziny. Lecz i ta nie ma lekko. Ląduje od czasu do czasu w dziwnych miejscach, np. w muszli klozetowej.

Oczywiście wrzucona przez nieznośną Kathy, z którą z resztą Andrea musi dzielić pokój w czasie pobytu u mamy. Ale kiedy Andy odkrywa sekret Kathy z jednej strony robi się jej przykro, z drugiej zaś wykorzystuje go do ucieczki z domu.

Tak, tak... Andy ucieka z domu! Poza tym przeżywa dużo innych przygód. Jak np. odnalezienie wspaniałego ogrodu, który jest idealnym miejscem do zabaw z Rzodkiewką. Trzeba przyznać - cudzego ogrodu.

Książka jest napisana w ciekawy sposób. Każdy jakby rozdział to jedna litera alfabetu, czyli np. A jak Andy i wtedy cały "rozdział" jest o niej. Innym razem jest o Rzodkiewce, o Morwowej Chatce, czyli jej kochanym domku, w którym dawniej mieszkała razem z rodzicami. Zresztą cała treść książki, a w szczególności początek i koniec są powiązane z alfabetem.

Książka jest bardzo wciągająca. Ja przeczytałam ją w dwa dni. Jest to książka dla każdego. I dla małych i dla dużych. Każdego wciągnie i czegoś nauczy. Bo jak już wspomniałam idealnie ukazuje jak rodzice nie uważnie kłócą się o dziecko, jak nie liczą się z uczuciami dziesięcioletniej dziewczynki. Zauważa to nawet pani z poradni rodzinnej.

Książka jest napisana łatwo czytelnym językiem, miło i przyjemnie się ją czyta. Polecam każdemu!

Myślę, że każde dziecko co ja przeczyta lekko się wzruszy i zatroszczy o głowna bohaterkę, a na pewno bardziej doceni swoich rodziców.

 

 

 

 


Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze

Warto zobaczyć