Warszawa

Bardzo biała wrona

Bardzo biała wrona

Wydawnictwo: Egmont
od 12 lat

Nagrody

Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY
Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY »
Nagroda literacka - książka dla dzieci starszych
Rok przyznania: 2009

Natalia - miła, spokojna dziewczyna, poznaje Norberta ? pozornie sympatycznego chłopaka z dobrej warszawskiej rodziny. Związek tej dwójki licealistów z każdym dniem staje się coraz bardziej mroczny, a Natalia przeżywa coś, czego żadna dziewczyna nigdy nie chciałaby doświadczyć. Skąd bierze się przemoc w związku? Jak to się dzieje, że zamiast wielkiej miłości przychodzi gorycz i rozczarowanie? Burzliwy związek Mileny i Witka, pary z powieści Krzywe 10, podsuwa czytelnikom inne pytanie: dlaczego niszczymy to, na czym nam najbardziej zależy? I czym właściwie jest niewierność? Bardzo biała wrona podejmuje temat niezwykle poważny. Autorka z właściwą sobie przenikliwością wskazuje całą masę symptomów, które w zdrowym związku dwojga ludzi pojawić się po prostu nie mogą. Każda dziewczyna, która marzy o prawdziwym uczuciu, powinna po tę powieść sięgnąć - choćby po to, by zrozumieć, od jakich chłopców lepiej trzymać się z daleka i jak nie dać sobie zrobić krzywdy.
 

Kup teraz

Recenzje książki (Bardzo biała wrona)

Recenzja CzasDzieci.pl
Pamięć absolutna

Ewa Nowak jest na tyle uznaną personą w kręgu literatury dla nastolatek, że komentowanie walorów warsztatowych książki nie ma większego sensu. Ksiażka jest po prostu napisana dobrze.

Bardziej ożywioną dyskusję można by toczyć wokół tytułu -„Książka Roku”. Bo niby dlaczego?
Przeczytałam. Temat zawsze aktualny – pierwszych miłości, wkraczania w dorosły świat wraz ze wszystkimi zagrożeniami w pakiecie. Relacje przedstawione w tak bardzo autentyczny sposób, że aż trudno uwierzyć, że autorka nie jest już nastolatką. Szczerze zazdroszczę autorce pamięci, umięjętności powrotu, wczucia się w sposób odbierania rzeczywistości z perspektywy gimnazjalistów.
Książka chwalona jest za podjęcie trudnego tematu - braku szacynku czy wręcz przemocy w związku. Z założenia, jak sądzę, ma działać przykladem, przestrzegać zakochane dziewczyny... i tu moje duże zastrzeżenie – niestety tak już jest, że w tym wieku miłość jest ślepa, góry przenosi i na pewno żaden przykład z książki na nią nie ma wpływu. Każdej nastolatce, której nie podoba się zachowanie własnego chłopaka wydaje się, że jej miłość go zmieni i wykazuje przy tym niebywałą wręcz cierpliwość.
I na zakończenie trzeba przyznać, że może książka cudów nie zdziała ale dobrze że jest.
Ze swojej strony polecam do wspólnej lektury duetowi mama-córka. Córce spodobają się perypetie miłosne, mama wspomnieniami wróci do szkolnego podwórka i może zacznie wspominać przy wspólnym cacao. Jeżeli książka ta stanie się nicią porozumienia i pretekstem do szczerych rozmów, to ja chylę czoła.


Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze

bdb

dodany: 2012-01-26 13:24:40, przez: Annulka

Warto zobaczyć