Warszawa

Jaga czekolada i Baszta Czarownic

Jaga czekolada i Baszta Czarownic

Wyd.: Wydawnictwo Wilga
ISBN: 18153903
Pierwsza część nowej sagi fantasy dla dzieci.
 
Witajcie w Pierwszym Świecie, gdzie rządzą nowe technologie, a mieszkańcy tak bardzo upodobnili się do siebie, że trudno o dwie różne osoby. Tutaj mieszka Jagoda Nugat, przez kolegów nazywana Jagą Czekoladą.
 
Pewnego dnia do opuszczonego domu tuż obok Jagi i jej rodziców wprowadzają się nowe lokatorki – Mirella i Lukrecja. Wkrótce otwierają kawiarnię z najpyszniejszymi łakociami, jakie Jaga kiedykolwiek jadła. Dziewczynka nawet nie podejrzewa, że urocze sąsiadki to czarodziejki z odległej krainy kwitnących migdałowców, Królestwa Almendurii, które wyruszyły z misją ochrony Pierwszego Świata.
 
Mirella i Lukrecja opuściły bezpieczną basztę czarownic, by odnaleźć osobę, która pokona zbuntowanego czarnoksiężnika Hedima. Mag zagraża bezpieczeństwu wszystkich światów. Jaga zostaje wciągnięta w walkę potężnych sił.

 

Kup teraz

Recenzje książki (Jaga czekolada i Baszta Czarownic)

Jaga Czekolada

Na książkę „Jaga Czekolada” można spojrzeć z dwóch stron. Z jednej: to kolejna książka, gdzie odnajdujemy sporo motywów znanych nam z klasyków fantasy. Na początku dostajemy mapę rodem z Tolkiena, następnie poznajemy bohaterkę - nieakceptowaną autsajderkę, niezwykłych sąsiadów o magicznych mocach, następnie mamy: ratowanie świata, gdy tylko rodzice wyjeżdżają (Magiczne drzewo, Niekończąca się historia), przedmioty śledzące (Hobbit), uosobienie zła - Hedima, na którego usługach są Naguale (Władca Pierścieni), bezludną wyspę (tu już sama autorka pokazuje, tym razem niefantastyczne - powiązanie z  Robinsonem Crusoe) i wiele innych. Zaskakuje ubranie tego świata w czekoladowy skafander.  Tu wszystko jest przesłodzone. Jagoda Nugat jest przezywana Jagą Czekoladą, opiekunka dostaje ksywę – Pralinka, nowa przyjaciółka to Lukrecja a biznes,w którym pomaga sąsiadom Jaga to oczywiście cukiernia. Nawet wielbicielowi czekolady po lekturze przyda się szklanka wody. Czy wprowadzenie słodkiego nazewnictwa spowoduje, że fantasy polubią łasuchy czy dziewczynki nie przepadające dotąd za fantasy? Trudno powiedzieć.

 

Z drugiej strony: to książka, która pozwala wierzyć, że nawet w nudnym codziennym życiu, gdzie nie wszystko jest takie, jakbyśmy sobie życzyli jest możliwa magia. Magia, która ratuje  świat, ale przede wszystkim pomaga przemienić się głównej bohaterce w świadomą i pewną siebie dziewczynę, która zna wartość przyjaźni, poświęcenia i samej siebie.


Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze

Warto zobaczyć