Warszawa

Skrzat nie śpi

Skrzat nie śpi

od 3 lat
ISBN: 978-83-7776-119-9
Tematyka: skrzat, noc, zima

Opis książki

Jest noc. Śpi stara zagroda i wszyscy, którzy w niej mieszkają. Wszyscy oprócz skrzata. On czuwa. Zagląda do obory i do stajni, do spiżarni i do szopy. Cicho przemyka między zabudowaniami i zostawia na śniegu drobne ślady. Mieszka na strychu i wychodzi nocą, kiedy ludzie śpią. Czasami, gdy budzą się rankiem, mogą dojrzeć na śniegu ślady jego małych stóp. Ale jeszcze nikt z nich nie widział skrzata…

Tekst Astrid Lindgren jest parafrazą popularnego w Szwecji wiersza Viktora Rydberga pt. „Tomten” (Skrzat) z 1881 roku, który doczekał się wielu wydań, m.in. z ilustracjami Haralda Wiberga. Ilustracje te spodobały się niemieckiemu wydawcy, który jednak nie był skłonny do publikacji filozoficznego poematu Rydberga. Na potrzeby niemieckiego wydania w 1960 roku powstał prozatorski tekst Lindgren. W Szwecji opublikowano go dopiero 52 lata później wraz z ilustracjami Kitty Crowther, laureatki nagrody Astrid Lindgren Memorial Award.

 

 

 

Kup teraz

Szukamy najtańszych księgarni internetowych...

Recenzja książki Skrzat nie śpi

Niejedną zimę widziałem

Srogi mróz. Gwiazdy migocą. Śnieg skrzypi pod butami. Stara zagroda śpi w głębi lasu. Cała. Tylko skrzat nie śpi. „Mieszka w kącie na strychu stodoły i wychodzi nocą (…). Stary,... czytaj więcej »

Komentarze

Warto zobaczyć