Warszawa

Skrzat nie śpi

Skrzat nie śpi

od 3 lat
ISBN: 978-83-7776-119-9
tagi: skrzat  noc  zima 

Jest noc. Śpi stara zagroda i wszyscy, którzy w niej mieszkają. Wszyscy oprócz skrzata. On czuwa. Zagląda do obory i do stajni, do spiżarni i do szopy. Cicho przemyka między zabudowaniami i zostawia na śniegu drobne ślady. Mieszka na strychu i wychodzi nocą, kiedy ludzie śpią. Czasami, gdy budzą się rankiem, mogą dojrzeć na śniegu ślady jego małych stóp. Ale jeszcze nikt z nich nie widział skrzata…

Tekst Astrid Lindgren jest parafrazą popularnego w Szwecji wiersza Viktora Rydberga pt. „Tomten” (Skrzat) z 1881 roku, który doczekał się wielu wydań, m.in. z ilustracjami Haralda Wiberga. Ilustracje te spodobały się niemieckiemu wydawcy, który jednak nie był skłonny do publikacji filozoficznego poematu Rydberga. Na potrzeby niemieckiego wydania w 1960 roku powstał prozatorski tekst Lindgren. W Szwecji opublikowano go dopiero 52 lata później wraz z ilustracjami Kitty Crowther, laureatki nagrody Astrid Lindgren Memorial Award.

 

 

 

Kup teraz

Recenzje książki (Skrzat nie śpi)

Recenzja CzasDzieci.pl
Niejedną zimę widziałem

Srogi mróz. Gwiazdy migocą. Śnieg skrzypi pod butami. Stara zagroda śpi w głębi lasu. Cała. Tylko skrzat nie śpi. „Mieszka w kącie na strychu stodoły i wychodzi nocą (…). Stary, bardzo stary jest to skrzat, widział setki śnieżnych zim”. Widział, więc wie, że każda z nich minęła. Podobnie jak lato i kolejna zima. I tak w nieskończoność.

 

„Niejedną zimę widziałem, każda minęła,

Niejedno lato widziałem, każde minęło,

Wkrótce przylecą jaskółki”.

 

Prozatorski tekst Lindgren jest zakorzeniony w szwedzkiej tradycji. Sięga do 1881 roku, parafrazując wiersz pt. „Tomten” Viktora Rydberga. Odwołanie do wierzenia w opiekuńcze duszki, zamieszkujące domostwa, nadaje opowieści baśniowego, magicznego charakteru. Roztacza wokół siebie atmosferę domowego ciepła i bezpieczeństwa. Bo choć zima długa, ciemna i mroźna, to skrzat każdej nocy czuwa. Przemyka cicho między zabudowaniami i rozmawia po skrzaciemu z mieszkańcami zagrody.

 

Opowieść nie byłaby pełna, gdyby nie ilustracje Kitty Crowther, laureatki nagrody Astrid Lindgren Memorial Award. Wysmakowane i nieprzegadane dodają tajemniczości, która rozbudza wyobraźnię. Nic tylko usiąść przy rozpalonym kominku i spokojnie czekać na wiosnę.


Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze

Warto zobaczyć