Warszawa

Tomek Łebski ma (chrapkę na) smakołyki t. 6
PATRONAT CzasDzieci.pl

Tomek Łebski ma (chrapkę na) smakołyki t. 6

od 7 do 9 lat

Nadeszła zima. Spadło tyle śniegu, że w szkole popsuło się ogrzewanie i dzieci mają wolne. Tomek jest przeszczęśliwy, dopóki nie okazuje się, że musi spędzić całe popołudnie z najbardziej wkurzającym go kolegą, Markiem. W dodatku na głowę zwalają się też wujostwo z braćmi stryjecznymi. Planują portret rodzinny – prezent z okazji 50. rocznicy ślubu Wapniaków, czyli dziadków. Tomek nie jest zachwycony, Danka jeszcze mniej. W dodatku do sąsiedniego domu wprowadza się dziewczynka, która wiecznie stroi głupie miny do Tomka.

 

Tymczasem Tomek stara się odrabiać na czas wszystkie prace domowe, bo bardzo chce zasłużyć na odznakę wzorowego ucznia. Niestety nie jest to łatwe zadanie, kiedy trudno skupić się na lekcjach, a jedynym ukochanym zajęciem jest rysowanie.

 

Format: 145x190
Oprawa: miękka
Liczba stron: 240

Kup teraz

Recenzje książki (Tomek Łebski ma (chrapkę na) smakołyki t. 6)

Recenzja młodego czytelnika
Awarie i niespodzianki

Wszystko zaczyna się od dużych opadów śniegu, które powodują liczne awarie i konieczność wprowadzenia się do Łebskich wujka i cioci. Zaspy na drogach sprawiają, że Tomek nie idzie do szkoły, bo zostaje ona zamknięta, ale za to musi spędzić dzień z kolegą Markiem, za którym nie przepada.


Wujek Krzysiek wpada na świetny pomysł, aby zrobić portret urodzinowy dziadkom na ich 50-tą rocznicę ślubu. Portret jest gotowy na czas, ale…


Gdy do sąsiadów Łebskich wprowadza się Julita, która zostaje zapisana do tej samej klasy co Tomek, wydarzenia nabierają rozpędu i wpadają na złe tory, które mogą się dla wszystkich skończyć niewesoło….

 

Bartek, lat 11
 

Recenzja bibliotekarza
Czy Tomek zostanie wzorowym uczniem?

Tomek Łebski Ma chrapkę na smakołyki Liz Pichton to wyjątkowa propozycja dla dzieci w wieku szkolnym. Publikacja jest wprawdzie kolejną z cyklu, ale uważam, że można ją przeczytać niezależnie od tego, czy zna się poprzednie części, czy też nie.


W przezabawny sposób ukazuje ona rzeczywistość widzianą  oczami zwyczajnego, ale i niezwykle pomysłowego piątoklasisty Tomka, który ma również swoją pasję – rysowanie! Wielkim marzeniem głównego bohatera jest zdobycie odznaki WZOROWEGO UCZNIA. Chociaż nie jest łatwo, chłopiec bardzo się stara osiągnąć zamierzony cel. Tymczasem wujek Tomka i jego stryjeczni bracia wpadają na, ich zdaniem, genialny pomysł zrobienia portretu rodzinnego, który będzie prezentem na pięćdziesiątą rocznicę ślubu Wapniaków, czyli dziadków. Dodatkowo Tomek stale kłóci się ze straszą siostrą Danką…

 

Czy Tomkowi uda się zdobyć wymarzoną odznakę? Jaką niespodziankę przygotował chłopiec dla dziadków z okazji ich rocznicy? Zachęcam do lektury!

 

Dodatkowym atutem tej cudownej książki jest jej oryginalna forma. To osobliwe i pomysłowe połączenie pamiętnika-dziennika z mnogością czarno-białych rysunków stylizowanych na ilustracje wykonane ręką dziecka. Poza tym w tej nieszablonowej książce nie ma tradycyjnej czcionki, jest za to tekst przypominający odręczne notatki nastolatka. Bez wątpienia ta nietuzinkowa forma książki stanowi doskonałe uzupełnienie tej ciepłej, mądrej, ale i przezabawnej opowieści.

 

Polecam tę rewelacyjną i niebanalną książkę, tym bardziej, że dodatkowo znajdują się w niej jeszcze schemat do złożenia stojącego potwora oraz dwie gry planszowe!


Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze

Warto zobaczyć