Warszawa

Cierpienia sięciolatka
PATRONAT CzasDzieci.pl

Cierpienia sięciolatka

od 7 lat
ISBN: ISBN: 978-83-7672-341-9

Sięciolatek (Conradus sentiolatex) żyje w trudnych warunkach. Przedstawiciel tego gatunku osiąga dojrzałość w chwili założenia konta na portalu społecznościowym (choć według rodziców następuje to wtedy, kiedy przestaje gubić swoje rzeczy). By zdobyć ulubione pożywienie (kebab i czipsy), jest w stanie pokonać wiele trudności (głównie finansowych). W szkole (przetrwania) nieustannie musi walczyć o pozycję w stadzie z innymi młodymi samcami i wciąż ma trudności ze zrozumieniem, o co chodzi płci przeciwnej. Dodajmy do tego dzielenie terytorium z gatunkiem pokrewnym, lecz mniej rozwiniętym, zwanym Guciem (Gustavus gutex), a trudno się dziwić, że każdy dzień sięciolatkowego życia to walka o byt w dżungli współczesnego świata!

 

Oprawa: twarda
Liczba stron: 144

Kup teraz

Recenzje książki (Cierpienia sięciolatka)

Recenzja bibliotekarza
Każdy wiek ma swoje cierpienia…

Jakie rozterki przeżywa sięciolatek dowiemy się z powieści Cierpienia sięciolatka Zuzanny Orlińskiej. 

 

Kim jest ów tytułowy sięciolatek? Poznajemy go tuż przed jego dziesiątymi urodzinami, które zbiegają się z ogłoszeniem w mediach daty nadejścia końca świata. Chłopiec narzeka na swojego urodzinowego pecha i zaprasza gości na ostatnią - jego zdaniem - rocznicę. Oczywiście koniec świata nie nadchodzi, ale przez dom przechodzi inny kataklizm w postaci kolegów chłopca oraz jego brata Gucia. 

 

Książka jest zbiorem opowieści inspirowanych zdarzeniami z życia rodzinnego Konrada oraz codzienności szkolnej pokazanej na przestrzeni roku kalendarzowego. Dziesięciolatek interesuje się otaczającym go światem, polityką, dużo czyta i stara się przyswajać nowe słowa. W swoich opowieściach  nawiązuje w zabawny sposób do takich tematów jak globalne ocieplenie, przedsiębiorczość, rozkręcanie biznesu, ale również do Dnia Zakochanych, balu  kostiumowego. Poznajemy także odpowiedź na pytanie - czym skutkuje „otrzymanie bulwy z przyrody”.


Rodzina, w której wychowuje się Konrad to rodzina wielopokoleniowa, gdzie mama jest powiernikiem chłopca, z dziadkiem oraz tatą można pogadać na męskie tematy, a i babcia potrafi też udzielić porady w trudnych sprawach. W kontekście dyskusji, które toczone są odnośnie wielu problemów współczesnej rodziny to pozytywny wzorzec, który z pewnością należy pochwalić.

 

Odrębnym tematem, który przewija się przez wszystkie wydarzenia są relacje Konrada z młodszym bratem. Konrad żyje w poczuciu krzywdy, ponieważ rodzice niejednakowo traktują swoich synów. Młodszy o cztery lata Gucio, często prowokuje starszego brata do niegrzecznych zachowań a sam udaje niewiniątko.  Rodzie zawsze stają po stronie malucha. Czy zatem można z bratem się zaprzyjaźnić? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w rozdziale o Dniu Matki, który zamienił się w Dzień Brata.


Wśród różnorodnych „cierpień” jakie przeżywa sięciolatek jest też trauma doświadczana z powodu powtarzającego się gubienia długopisów, kredek ołówków, bluzy, kaloszy i … spodni. Chłopiec zamartwia się również brakiem zainteresowania ze strony szkolnych koleżanek. Przypuszcza, ze może to mieć związek z brakiem modnego i drogiego telefonu, którym mógłby im zaimponować. A w swoje jedenaste urodziny zdaje sobie sprawę, że wszelkie jego kłopoty zaczynają tracić na sile z prostego powodu - zaczyna dorastać, czyli staje się już nastolatkiem.  

 

Zabawne skojarzenia i osobliwe widzenie świata sprawia, że powieść Cierpienia sięciolatka szybko wciąga czytelnika i sprawia, że z zainteresowaniem śledzimy  filozoficzno-życiowe rozważania Konrada. Nastoletni czytelnik może też odnajdzie wiele podobnych sytuacji ze swojego życia, na które również popatrzy z  humorem i nabierze do nich dystansu. 

Recenzja bibliotekarza
Ciężkie jest życie sięciolatka...

Życie dziewięciolatka nie jest łatwe: szkoła, młodsze rodzeństwo i urodziny w zimie potrafią nieźle dopiec, ale chyba jeszcze gorzej jest gdy za moment, już za chwilę przyjdzie Ci skończyć lat dziesięć... A jak dodam do tego, że na Twoje urodziny przypadak koniec świata to niepozostaje nic innego jak zadać sobie pytanie „jak żyć?”. Jak funkcjonować jeśli nie masz tak jak inni najnowszego modelu smartfona? Jak się bawić, gdy musisz dzielić się swoimi zabawkami z młodszym bratem? Jak sobie radzić w tym trudnym okresie dorastania? Możecie się tego dowiedzieć z przygód (a raczej codziennego życia) jednego sięciolatka o imieniu Konrad.

 

Przyznam się, że po lekturze tej dowcipnej i napisanej bradzo przyjemnym stylem książki o wiele łatwiej jest zrozumieć pewne postawy dorastających dzieci (a zwłaszcza chłopców). Być może niektórzy rodzice po zapoznaniu się z historią naszego sięciolatka spojrzą łaskawszym okiem na „wybryki” swoich pociech.

Polecam małym i dużym, borykającym się z problemami współczesnego świata i tym, którzy się zastanawiają „jak żyć i nie zwariować” z rodzicami, młodszym rodzeństwem, kolegami i dziewczynami.

 


Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze

Warto zobaczyć