Książki dla dzieci » Syberyjskie przygody Chmurki

Syberyjskie przygody Chmurki
PATRONAT CzasDzieci.pl

Syberyjskie przygody Chmurki

Wiek dziecka: od 7 lat

Nagrody

Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego
Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego »
Wyróżnienie
Rok przyznania: 2015

ISBN: 978-83-7672-314-3

Chmurka, mała Polka, nie rozumie, dlaczego musi mieszkać na Syberii. I co to znaczy, że są wysiedleńcami. Ale to nic. Ma tu przecież przyjaciela Ilię, ukochanego kota Katafieja, codzienne figle na śniegu i przesiadywanie w ciepłej obórce. Nie boi się szczurów, które odwiedzają ich izbę co noc – są takie zabawne! A wiersze, których uczy się w szkole – krasiwe i melodyjne. Chmurce – Ani ciężko zrozumieć, dlaczego babcia za nimi nie przepada i uparcie przypomina o dalekiej Polsce. Czy kiedyś tam wrócą?

 

Prawdziwa historia o niezwykłym dzieciństwie na mroźnej Syberii.

 

17 września 1939 roku, w siedemnaście dni po wkroczeniu armii niemieckiej, ZSRR napadł na Polskę i zajął prawie połowę jej terenów. W lutym 1940 roku władze sowieckie rozpoczęły masowe wywózki Polaków i innych nacji w głąb Rosji. Byli wśród nich lekarze, wojskowi i inni przedstawiciele inteligencji, więźniowie polityczni, osoby o „niewłaściwym” pochodzeniu. Podróżowali całymi rodzinami, przez wiele dni upchnięci w bydlęcych wagonach, w mrozie, często bez wody i jedzenia. Do dziś nie wiadomo, ile osób wywieziono. Na dalekiej Syberii czekały ich surowy klimat, praca ponad siły, głód i skromna, zimna izba, która od teraz miała być ich domem. Większość deportowanych nigdy nie wróciło do Polski.

 

Oprawa: twarda
Liczba stron: 80

 

 

KUP TERAZ

Recenzje książki (Syberyjskie przygody Chmurki)

Recenzja rodzica
Syberyjska zsyłka oczami małego dziecka

Wojny dorosłych, historie dzieci to seria książek Wydawnictwa Literatura, na którą składają się prawdziwe dziecięce historie wpisane w wojenne czasy.

 

Syberyjskie przygody Chmurki Doroty Combrzyńskiej-Nogali to opowieść o pięcioletniej wojennej zsyłce rodziny małej Anny Szwykowskiej-Michalskiej, zwanej Chmurką.

 

Nam – dzisiejszym dorosłym trudno sobie nawet wyobrazić wygnanie z ojczyzny i konieczność życia na Syberii, mroźne zimy, bardzo trudne warunki, ciężką pracę, głód. Ówcześni dorośli musieli się dostosować, ochraniając przy tym swoje dzieci. Żal za poprzednim życiem ustąpił miejsca zmaganiu z codziennymi trudnościami. Trzyletnia Chmurka niewiele rozumie, nie pamięta dawnych czasów, nie zauważa tragizmu sytuacji. Patrzy na świat ciekawymi oczami i chłonie wszystko całą sobą. Zaprzyjaźnia się z rosyjskimi dziećmi, mieszkającymi za ścianą i ze szczurami, myszkującymi po izbie. Przywiązuje się do wielkiego kota o zbójeckim pysku, zjeżdża na katkach, łowi rybki w… gacie, bawi się, śmieje, czasem boi. Prawie wszystko jej się podoba i rozpacza, gdy rodzina musi się przeprowadzić do miasta, czy w końcu wrócić do Polski.

 

Wojna nie jest łatwym tematem, więc trochę obawiałam się tej lektury. Okazało się jednak, że moja 10-letnia córka słuchała przygód Chmurki z zaciekawieniem i spokojem. A historię o smutnych czasach na pewno osłodziły ilustracje Macieja Symanowicza.

Recenzja rodzica
Dzieciństwo w syberyjskiej tajdze

Purga, katki, kołchoz to niewątpliwie dla wielu dzieci słowa nieznane. Również dla małej Chmurki przybyłej z mamą, ciotkami i babcią do syberyjskiej tajgi w okolice Krasnojarska wszystko było nowe. Musiała uczyć się życia w biedzie, surowym klimacie, ze szczurami za pan brat. O tym co było przedtem, jakie życie wiodła ich rodzina przed wojną dowiadywała się głównie z opowieści bliskich kobiet – pradziadkowie założyli hutę szkła nad Niemnem, która dobrze prosperowała, dawała hutnikom nie tylko pracę, ale i opiekę medyczną, możliwość nauki dla dzieci, korzystania z kultury... Jednak, jak wiadomo, rodzina w oczach Sowietów stała się „krwiopijcami ludu robotniczego”. Mężczyźni zostali zabrani, aresztowani, a kobiety zapakowane w pociąg towarowy bez okien, by po dwóch tygodniach jazdy mogły zacząć nowe życie. Życie trudne, bolesne, ale dla małej Chmurki pełne też ciekawych przygód, przyjaźni i odkryć. Ot, taki na przykład Katafiej Katafiejewicz - „blisko spokrewniony z dzikim żbikiem” kot, za którym już gdy wróciła do Łodzi tak bardzo tęskniła. Albo Ilia Pawłowicz Filipow – chłopiec z sąsiedztwa, z którym łowiła w majtki ryby i zjadała bez pieczenia, uciekała przed niedźwiedziem czy Krzywa Natka – niepełnosprawna dziewczyna („biedna dziewczyna z krzywym kręgosłupem”), której bali się wszyscy, ale której też Chmurka ofiarowała przed wyjazdem swój skarb – szklane jajo, wykonane jeszcze w fabryce Niemen, bo Natka „przecież nigdy nic nie miała i też nie ma mamy”. Wszyscy oni wryli się nie tylko w pamięć, ale i w serce dziewczynki. Niestety, poruszyło serce jeszcze jedno wydarzenie – mama Chmurki, która była odpowiedzialne za czystość wagonów, zginęła pod kołami pociągu w burzy śnieżnej – purdze.

 

Chmurka – Anna Szwykowska – Michalska jako 3-letnia dziewczynka została wywieziona z żeńską częścią rodziny na Syberię, przebywała tam przez 5 lat, po powrocie nie spotkała już ani ojca, ani dziadka, ani też jego brata – wszyscy zostali pozbawieni życia. Opowieść oparta na jej wspomnieniach przybliża dzieciom „tamten czas”, pokazuje zupełnie inny świat, w którym przyszło żyć rodzinie Chmurki. Po powrocie do Polski dziewczynka znów musiała uczyć się innego życia – w nowej szkole nauczyciele nie tolerowali jej rosyjskiego akcentu i rosyjskich słówek, których „miedzy wierszami” używała.

 

Książka ta pokazuje, że można zaadaptować się do najtrudniejszych warunków, a gdy jest się dzieckiem - uczynić nawet z mroźnej Syberii pole do niezapomnianych zabaw, miejsce do zawierania przyjaźni. Jest ciekawym, dziecięcym opisem tej części historii, która jest mniej chyba dzieciom znana, przynajmniej w literaturze. Wciąga, zaciekawia, zasmuca, wzrusza. Nawet opis trudnych chwil, skrajnych warunków egzystencji jest wyważony, dostosowany do możliwości odbioru przez dzieci. Oprócz przygód z udziałem Chmurki przewijają się, umiejętnie wplecione informacje historyczne, chociażby jak to się stało, że niektórzy trafiali na Syberię, dlaczego nie pozostali tam na zawsze, co to znaczy „wróg ludu”. Ilustracje Macieja Szymanowicza doskonale wpisują się w klimat syberyjskiej historii – opowieści o trudach, biedzie, ale i przyjaźniach oraz możliwościach dzieci, którym nawet deska i krowie odchody mogą się na coś przydać a niedźwiedzi czosnek stać się nie lada przysmakiem. Polecam.

Mama Anna


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Książki dla dzieci

Recenzje książek

Lektura na wakacje dla nastoletnich miłośników psów
Recenzja rodzica (Aleksandra Struska-Musiał)

Lektura na wakacje dla nastoletnich miłośników psów

Książka: Elfie, gdzie jesteś?
Polecam tę niezwykłą książkę nie tylko młodym czytelnikom
Recenzja bibliotekarza (Beata Dziąbek)

Polecam tę niezwykłą książkę nie tylko młodym czytelnikom

Książka: Dwoje drzwi i dziewięcioro dzieci
Jak sprawić, aby dziecko było dwujęzyczne?
Recenzja rodzica (Aleksandra Struska-Musiał)

Jak sprawić, aby dziecko było dwujęzyczne?

Książka: Mama i Franco – nauka języka obcego od urodzenia
Opowieści na kolorowe sny
Recenzja CzasDzieci.pl (Aleksandra Barczyk)

Opowieści na kolorowe sny

Książka: Basia. Bajki na dobranoc
Urocza bohaterka, którą pokocha każdy przedszkolak
Recenzja rodzica (Wioleta Dyrcz)

Urocza bohaterka, którą pokocha każdy przedszkolak

Książka: Pola mówi: ble
więcej recenzji

Książki nagrodzone

Tata ma dziewczynę

Tata ma dziewczynę

Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego
Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego »
Nominacja
Rok przyznania: 2018
A niech to Gęś kopnie

A niech to Gęś kopnie

Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego
Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego »
Nominacja
Rok przyznania: 2018
12 półtonów. Książka o muzyce

12 półtonów. Książka o muzyce

Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY
Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY »
Honorowe wyróżnienie w kategorii grafika
Rok przyznania: 2017
16.10 do Bergamo

16.10 do Bergamo

Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY
Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY »
Honorowe wyróżnienie w kategorii literatura
Rok przyznania: 2017
Lodorosty i bluszczary wiersze dla dzieci

Lodorosty i bluszczary wiersze dla dzieci

Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY
Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY »
Honorowe wyróżnienie w kategorii grafika
Rok przyznania: 2017
więcej nagrodzonych książek
Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1
Ranking

Najlepsze książki dla czytelników 10+

Najlepsze książki dla czytelników 10+Dla przyjemności, dla namysłu, dla ważnych przeżyć
 • O chłopcu, który pływał z piraniami
  1.
 • Czasodzieje. Klucz czasu
  2.
 • Czarownica piętro niżej
  3.
 • Rico, Oskar i Głębocienie
  4.
 • Tomek Łebski – Geniusz (a przynajmniej tak mu się wydaje…). Tom 10
  5.
cały ranking »inne rankingi »

Sonda – Czas Dzieci

Czego poszukujesz ? :)
Powiedz nam które treści są dla ciebie ważne, będziemy zwracać na nie szczególną uwagę
Pomysłu na wspólne weekendowe wyjście w mieście
Pomysłu na weekend poza miastem
Pomysłu na wspólne wyjście. Nieważne czy w mieście czy poza miastem
Porad dotyczących wychowania dziecka
Porad dotyczących zdrowia dziecka
Bajek do czytania on line
Gier / zabaw / kolorowanek, by zająć dziecko
Informacji o nowych książkach dla dzieci


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019