Książki dla dzieci » Syberyjskie przygody Chmurki

Syberyjskie przygody Chmurki
PATRONAT CzasDzieci.pl

Syberyjskie przygody Chmurki

Wiek dziecka: od 7 lat

Nagrody

Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego
Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego »
Wyróżnienie
Rok przyznania: 2015

ISBN: 978-83-7672-314-3

Chmurka, mała Polka, nie rozumie, dlaczego musi mieszkać na Syberii. I co to znaczy, że są wysiedleńcami. Ale to nic. Ma tu przecież przyjaciela Ilię, ukochanego kota Katafieja, codzienne figle na śniegu i przesiadywanie w ciepłej obórce. Nie boi się szczurów, które odwiedzają ich izbę co noc – są takie zabawne! A wiersze, których uczy się w szkole – krasiwe i melodyjne. Chmurce – Ani ciężko zrozumieć, dlaczego babcia za nimi nie przepada i uparcie przypomina o dalekiej Polsce. Czy kiedyś tam wrócą?

 

Prawdziwa historia o niezwykłym dzieciństwie na mroźnej Syberii.

 

17 września 1939 roku, w siedemnaście dni po wkroczeniu armii niemieckiej, ZSRR napadł na Polskę i zajął prawie połowę jej terenów. W lutym 1940 roku władze sowieckie rozpoczęły masowe wywózki Polaków i innych nacji w głąb Rosji. Byli wśród nich lekarze, wojskowi i inni przedstawiciele inteligencji, więźniowie polityczni, osoby o „niewłaściwym” pochodzeniu. Podróżowali całymi rodzinami, przez wiele dni upchnięci w bydlęcych wagonach, w mrozie, często bez wody i jedzenia. Do dziś nie wiadomo, ile osób wywieziono. Na dalekiej Syberii czekały ich surowy klimat, praca ponad siły, głód i skromna, zimna izba, która od teraz miała być ich domem. Większość deportowanych nigdy nie wróciło do Polski.

 

Oprawa: twarda
Liczba stron: 80

 

 

KUP TERAZ

Recenzje książki (Syberyjskie przygody Chmurki)

Recenzja rodzica
Syberyjska zsyłka oczami małego dziecka

Wojny dorosłych, historie dzieci to seria książek Wydawnictwa Literatura, na którą składają się prawdziwe dziecięce historie wpisane w wojenne czasy.

 

Syberyjskie przygody Chmurki Doroty Combrzyńskiej-Nogali to opowieść o pięcioletniej wojennej zsyłce rodziny małej Anny Szwykowskiej-Michalskiej, zwanej Chmurką.

 

Nam – dzisiejszym dorosłym trudno sobie nawet wyobrazić wygnanie z ojczyzny i konieczność życia na Syberii, mroźne zimy, bardzo trudne warunki, ciężką pracę, głód. Ówcześni dorośli musieli się dostosować, ochraniając przy tym swoje dzieci. Żal za poprzednim życiem ustąpił miejsca zmaganiu z codziennymi trudnościami. Trzyletnia Chmurka niewiele rozumie, nie pamięta dawnych czasów, nie zauważa tragizmu sytuacji. Patrzy na świat ciekawymi oczami i chłonie wszystko całą sobą. Zaprzyjaźnia się z rosyjskimi dziećmi, mieszkającymi za ścianą i ze szczurami, myszkującymi po izbie. Przywiązuje się do wielkiego kota o zbójeckim pysku, zjeżdża na katkach, łowi rybki w… gacie, bawi się, śmieje, czasem boi. Prawie wszystko jej się podoba i rozpacza, gdy rodzina musi się przeprowadzić do miasta, czy w końcu wrócić do Polski.

 

Wojna nie jest łatwym tematem, więc trochę obawiałam się tej lektury. Okazało się jednak, że moja 10-letnia córka słuchała przygód Chmurki z zaciekawieniem i spokojem. A historię o smutnych czasach na pewno osłodziły ilustracje Macieja Symanowicza.

Recenzja rodzica
Dzieciństwo w syberyjskiej tajdze

Purga, katki, kołchoz to niewątpliwie dla wielu dzieci słowa nieznane. Również dla małej Chmurki przybyłej z mamą, ciotkami i babcią do syberyjskiej tajgi w okolice Krasnojarska wszystko było nowe. Musiała uczyć się życia w biedzie, surowym klimacie, ze szczurami za pan brat. O tym co było przedtem, jakie życie wiodła ich rodzina przed wojną dowiadywała się głównie z opowieści bliskich kobiet – pradziadkowie założyli hutę szkła nad Niemnem, która dobrze prosperowała, dawała hutnikom nie tylko pracę, ale i opiekę medyczną, możliwość nauki dla dzieci, korzystania z kultury... Jednak, jak wiadomo, rodzina w oczach Sowietów stała się „krwiopijcami ludu robotniczego”. Mężczyźni zostali zabrani, aresztowani, a kobiety zapakowane w pociąg towarowy bez okien, by po dwóch tygodniach jazdy mogły zacząć nowe życie. Życie trudne, bolesne, ale dla małej Chmurki pełne też ciekawych przygód, przyjaźni i odkryć. Ot, taki na przykład Katafiej Katafiejewicz - „blisko spokrewniony z dzikim żbikiem” kot, za którym już gdy wróciła do Łodzi tak bardzo tęskniła. Albo Ilia Pawłowicz Filipow – chłopiec z sąsiedztwa, z którym łowiła w majtki ryby i zjadała bez pieczenia, uciekała przed niedźwiedziem czy Krzywa Natka – niepełnosprawna dziewczyna („biedna dziewczyna z krzywym kręgosłupem”), której bali się wszyscy, ale której też Chmurka ofiarowała przed wyjazdem swój skarb – szklane jajo, wykonane jeszcze w fabryce Niemen, bo Natka „przecież nigdy nic nie miała i też nie ma mamy”. Wszyscy oni wryli się nie tylko w pamięć, ale i w serce dziewczynki. Niestety, poruszyło serce jeszcze jedno wydarzenie – mama Chmurki, która była odpowiedzialne za czystość wagonów, zginęła pod kołami pociągu w burzy śnieżnej – purdze.

 

Chmurka – Anna Szwykowska – Michalska jako 3-letnia dziewczynka została wywieziona z żeńską częścią rodziny na Syberię, przebywała tam przez 5 lat, po powrocie nie spotkała już ani ojca, ani dziadka, ani też jego brata – wszyscy zostali pozbawieni życia. Opowieść oparta na jej wspomnieniach przybliża dzieciom „tamten czas”, pokazuje zupełnie inny świat, w którym przyszło żyć rodzinie Chmurki. Po powrocie do Polski dziewczynka znów musiała uczyć się innego życia – w nowej szkole nauczyciele nie tolerowali jej rosyjskiego akcentu i rosyjskich słówek, których „miedzy wierszami” używała.

 

Książka ta pokazuje, że można zaadaptować się do najtrudniejszych warunków, a gdy jest się dzieckiem - uczynić nawet z mroźnej Syberii pole do niezapomnianych zabaw, miejsce do zawierania przyjaźni. Jest ciekawym, dziecięcym opisem tej części historii, która jest mniej chyba dzieciom znana, przynajmniej w literaturze. Wciąga, zaciekawia, zasmuca, wzrusza. Nawet opis trudnych chwil, skrajnych warunków egzystencji jest wyważony, dostosowany do możliwości odbioru przez dzieci. Oprócz przygód z udziałem Chmurki przewijają się, umiejętnie wplecione informacje historyczne, chociażby jak to się stało, że niektórzy trafiali na Syberię, dlaczego nie pozostali tam na zawsze, co to znaczy „wróg ludu”. Ilustracje Macieja Szymanowicza doskonale wpisują się w klimat syberyjskiej historii – opowieści o trudach, biedzie, ale i przyjaźniach oraz możliwościach dzieci, którym nawet deska i krowie odchody mogą się na coś przydać a niedźwiedzi czosnek stać się nie lada przysmakiem. Polecam.

Mama Anna


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Książki dla dzieci

Recenzje książek

Podróż pełna wrażeń!
Recenzja CzasDzieci.pl (Aleksandra Barczyk )

Podróż pełna wrażeń!

Książka: Zwiadowcy. Księga 2. Płonący most
Urodzinowy szał pomysłów!
Recenzja CzasDzieci.pl (Aleksandra Barczyk )

Urodzinowy szał pomysłów!

Książka: Kreatywne urodziny
Niezwykłość logiki dziecięcego umysłu
Recenzja rodzica (Dominika Kuś)

Niezwykłość logiki dziecięcego umysłu

Książka: Kto odgadnie, co jest na dnie
Przypadnie do gustu nawet tym, którzy nie są pasjonatami historii
Recenzja bibliotekarza (Beata Dziąbek)

Przypadnie do gustu nawet tym, którzy nie są pasjonatami historii

Książka: Krwawi władcy i wredne królowe. Strrraszna historia
Przezabawna historia dla całej rodziny
Recenzja rodzica (Aleksandra Struska-Musiał)

Przezabawna historia dla całej rodziny

Książka: Pompon w rodzinie Fisiów
więcej recenzji

Książki nagrodzone

Lodorosty i bluszczary wiersze dla dzieci

Lodorosty i bluszczary wiersze dla dzieci

Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY
Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY »
Honorowe wyróżnienie w kategorii grafika
Rok przyznania: 2017
Ada Judytka i zaginiony tałes

Ada Judytka i zaginiony tałes

Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego
Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego »
Nominacja
Rok przyznania: 2018
Biały Teatr panny Nehemias

Biały Teatr panny Nehemias

Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY
Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY »
Honorowe wyróżnienie w kategorii literatura
Rok przyznania: 2017
A niech to Gęś kopnie

A niech to Gęś kopnie

Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego
Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego »
Nominacja
Rok przyznania: 2018
więcej nagrodzonych książek
Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Odchudzamy dzieci1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Jakich treści brakuje na portalu?
Porad dotyczących wychowania dzieci 0-2
Porad dotyczących wychowania dzieci 3 - 6
Porad dotyczących wychowania dzieci 7 - 9
Porad dotyczących wychowania dzieci 10 - 12
Porad dotyczących radzenia sobie z nastolatkami
Nie szukam tu porad dotyczących wychowania dzieci
Nie szukam w ogóle żadnych porad


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019