Warszawa

Syberyjskie przygody Chmurki

Syberyjskie przygody Chmurki

od 7 lat
PATRONAT
ISBN: 978-83-7672-314-3

Nagrody

Opis książki

Chmurka, mała Polka, nie rozumie, dlaczego musi mieszkać na Syberii. I co to znaczy, że są wysiedleńcami. Ale to nic. Ma tu przecież przyjaciela Ilię, ukochanego kota Katafieja, codzienne figle na śniegu i przesiadywanie w ciepłej obórce. Nie boi się szczurów, które odwiedzają ich izbę co noc – są takie zabawne! A wiersze, których uczy się w szkole – krasiwe i melodyjne. Chmurce – Ani ciężko zrozumieć, dlaczego babcia za nimi nie przepada i uparcie przypomina o dalekiej Polsce. Czy kiedyś tam wrócą?

 

Prawdziwa historia o niezwykłym dzieciństwie na mroźnej Syberii.

 

17 września 1939 roku, w siedemnaście dni po wkroczeniu armii niemieckiej, ZSRR napadł na Polskę i zajął prawie połowę jej terenów. W lutym 1940 roku władze sowieckie rozpoczęły masowe wywózki Polaków i innych nacji w głąb Rosji. Byli wśród nich lekarze, wojskowi i inni przedstawiciele inteligencji, więźniowie polityczni, osoby o „niewłaściwym” pochodzeniu. Podróżowali całymi rodzinami, przez wiele dni upchnięci w bydlęcych wagonach, w mrozie, często bez wody i jedzenia. Do dziś nie wiadomo, ile osób wywieziono. Na dalekiej Syberii czekały ich surowy klimat, praca ponad siły, głód i skromna, zimna izba, która od teraz miała być ich domem. Większość deportowanych nigdy nie wróciło do Polski.

 

Oprawa: twarda
Liczba stron: 80

 

 

Kup teraz

Szukamy najtańszych księgarni internetowych...

Recenzje książki Syberyjskie przygody Chmurki

Recenzje rodziców:

Syberyjska zsyłka oczami małego dziecka

Wojny dorosłych, historie dzieci to seria książek Wydawnictwa Literatura, na którą składają się prawdziwe dziecięce historie wpisane w wojenne czasy.   Syberyjskie przygody Chmurki... czytaj więcej »

Dzieciństwo w syberyjskiej tajdze

Purga, katki, kołchoz to niewątpliwie dla wielu dzieci słowa nieznane. Również dla małej Chmurki przybyłej z mamą, ciotkami i babcią do syberyjskiej tajgi w okolice Krasnojarska wszystko było... czytaj więcej »

Komentarze

Warto zobaczyć