Warszawa

Wróg

Wróg

od 6 lat

Nagrody

Nagroda DOBRE STRONY
Nagroda DOBRE STRONY »
Nagroda główna
Rok przyznania: 2015
ISBN: 978-83-7776-080-2

Jest wojna. Widać jakieś pustkowie. W ziemi – dwie dziury. W dziurach – dwaj żołnierze. Są wrogami.

 

Towarzyszymy jednemu z nich. Dzieje się niewiele – ale jest strach, głód, samotność, tęsknota i poczucie beznadziei – bo może wojna dawno już się skończyła, a on o tym nie wie? Boi się jednak wyjść z okopu, bo w drugiej dziurze siedzi wróg i tylko czyha, by go zabić. Ale może wróg też ma już dość deszczu, skwaru i całej tej wojny? Może razem mogliby ją zakończyć? Gdyby tylko ten drugi chciał wyjść pierwszy…

 

Niezwykle mocna w swej genialnej konstrukcji, a zarazem prostocie książka ukazująca bezsens wojny i jej absurdalne mechanizmy. Mistrzowska para twórców książek obrazkowych skierowanych do czytelnika w każdym wieku – Davide Cali i Serge Bloch – używając bardzo oszczędnych środków wizualnych i językowych, potrafią w niebanalny i poruszający sposób wyrazić wciąż aktualny apel o pokój na świecie.

 

Książka z rekomendacją Amnesty International.

 

tłumaczenie: Katarzyna Skalska
tytuł oryginału: L'ennemi
język oryginału: francuski

format: 23 x 30,5 cm

oprawa: twarda

liczba stron: 60 stron

Kup teraz

Recenzje książki (Wróg)

Recenzja CzasDzieci.pl
Graficzny minimalizm i poruszająca treść

Jest wojna. Widać jakieś pustkowie. Na pustkowiu - dwie dziury. W dziurach - dwaj żołnierze. Są wrogami (...). Tymi słowami rozpoczyna się niezwykła książka włoskiego pisarza Davida Cali pod tytułem Wróg. Na jej unikatowy charakter składają się graficzny minimalizm i głęboka, poruszająca treść. Książka, dotykając trudnego tematu, jakim jest wojna, dotyka również najczulszą cząstkę duszy czytelnika. Bo jest to publikacja nie tylko o wojnie, ale i o nas, ludziach, o naszych niedoskonałościach, o braku umiejętności patrzenia z różnych perspektyw i o typowo ludzkiej bezpodstawnej nienawiści. W tej książce czytelnik nie znajdzie drastycznych obrazów bitew, krwi i karabinów. Nie będzie nic o Bogu, honorze i ojczyźnie. Będzie o wrogu. O człowieku.

 

Zatem... Jest wojna. W dziurach chowają się dwaj żołnierze - wrogowie. Akcję obserwujemy z perspektywy jednego z nich. Nie wiemy, jak długo tam siedzi, skąd bierze pożywienie, jak śpi. Wiemy tylko, że codziennie oddaje jeden strzał w kierunku wroga. Że jest samotny. Że tęskni. I że czasem pada deszcz.

 

Żołnierz zna realia wojny: wroga trzeba zabić. Wróg to bestia. Wróg nie jest człowiekiem. Żołnierz jest człowiekiem. Ma rodzinę, kocha. A wróg?

 

Dzieło Davida Cali daje okazję do porozmawiania z dzieckiem o ciężkim czasie wojny. Ale pozwala też poruszyć kwestie związane z postrzeganiem drugiego człowieka, przeciera oczy i pokazuje, że każdy medal ma dwie strony. To książka nie tylko o konfliktach zbrojnych, ale o wojnach, które ludzie toczą między sobą każdego dnia.

 

Narrator książki zapewnia czytelnika, że można wiele zrozumieć, patrząc w gwiazdy. Bo może wojna już dawno się skończyła?


Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze

Warto zobaczyć