Warszawa

Niedoparki powracają
PATRONAT CzasDzieci.pl

Niedoparki powracają

Wyd.: Afera
od 7 lat
ISBN: 978-83-937711-1-0
tagi: humor  przyjaźń  zabawa 

Dlaczego z pary skarpet tak często zostaje nam tylko jedna, nie do pary? To nie pies i nie pralka, nawet nie nasze własne bałaganiarstwo... Za kradzież skarpetek są odpowiedzialne stworki, które po prostu je zjadają – niedoparki.


Przestańcie się dziwnie uśmiechać, niedoparki istnieją naprawdę! Jednak my, ludzie, widzimy je tylko jako rozmazane smugi. Zaraz, zaraz – nie czytaliście pierwszej części? Szybko to nadróbcie, a w drugiej...

 

Niedoparek Hihlik jedzie do Afryki, żeby odnaleźć swoich rodziców. Co go tam czeka? Tymczasem w Pradze profesor Kędziorek niezbyt dobrze radzi sobie z prowadzeniem ośrodka dla bezdomnych niedoparków, członkowie byłego gangu Kudły Dederona nie są stworzeni do spokojnego życia. A co z ich przywódcą, Kudłą? Zginął podczas wyburzania baru Kilimandżaro. Przynajmniej tak się wszystkim wydawało...

 

Niedoparki powracają to druga z trzech części najpopularniejszej czeskiej sagi dla dzieci ostatnich lat. Pierwszy tom, Niedoparki, podbił serca także polskich czytelników. W książce Niedoparki powracają pełne humoru pióro Pavla Šruta i rewelacyjna kreska Galiny Miklínovej znów dają nam tysiące powodów, byśmy rano, stojąc nad szufladą pełną skarpet nie do pary, nie powiedzieli „A niech to”, tylko po prostu „Smacznego”! 

 

Trylogia Niedoparki to przebój wydawniczy w Czechach. Pierwszy tom otrzymał m.in. tytuł Książki Dziesięciolecia dla Dzieci i Młodzieży, od kilku lat trwają prace nad filmem animowanym 3D, który ma wejść do kin pod koniec  2015 roku.


Polscy czytelnicy również pokochali niedoparki, książka doczekała się u nas nie tylko świetnych recenzji, ale także adaptacji teatralnej (szczeciński teatr Krypta), znalazła się też w finale konkursu Dobre Strony 2013. Dużą popularnością cieszą się warsztaty plastyczno-literackie, na których dzieci mogą uszyć własnego niedoparka – oczywiście ze skarpetki.


Wraz z książką do Polski trafiła pluszowa maskotka – podobizna głównego bohatera – niedoparka Hihlika.

 

www.niedoparki.pl

 

Pavel Šrut (ur. 1940) - czeski poeta, tłumacz, autor tekstów piosenek, felietonów oraz książek dla dzieci i młodzieży (m.in. kontynuacji popularnych także w Polsce przygód Boba i Bobka – dwóch królików z kapelusza). Laureat m.in. Nagrody Jaroslava Seiferta (nagroda przyznawana wybitnej beletrystyce) oraz Nagrody Karela Čapka przyznawanej przez czeski Pen Club.

 

Galina Miklínová (ur. 1970) - reżyserka, twórczyni filmów animowanych, jedna z czołowych czeskich ilustratorek. Ilustratorka m.in. czeskiego przekładu cyklu Harry Potter, twórczyni logotypu największej czeskiej akcji promującej czytelnictwo wśród dzieci Rosteme s knihou (odpowiednik Cała Polska czyta dzieciom). Jej filmy animowane pokazywano na festiwalach w Stuttgarcie, Annecy, Rio de Janeiro, Tampere, São Paulo.

 

Tytuł oryginału: Lichožrouti se vracejí

Przekład: Julia Różewicz
Liczba stron: 184
Format: 165 x 235
Oprawa: twarda
 

Kup teraz

Recenzje książki (Niedoparki powracają)

Recenzja rodzica
Hihlik w Afryce

Moja 10-letnia córka jest wielką fanką niedoparków i zachęciła mnie do przeczytania pierwszej części trylogii o tych stworzeniach. Tom drugi pod tytułem Niedoparki powracają jest fascynującą kontynuacją przygód głównego bohatera Hihlika, który z rodzinnej Pragi wyrusza do Afryki.

 

Kim są niedoparki, jak wyglądają i dlaczego zawsze kradną pojedyncze skarpetki, wyjaśnia pierwsza książka. Nie widzieliście nigdy żadnego skarpetkojada? Profesor Kędziorek początkowo też nie widział, co nie przeszkadzało mu w pisaniu dzieła naukowego na ich temat…

 

Pierwszy tom szczegółowo omawia zasady i tryb życia niedoparków oraz przedstawia różnych skarpetkożerców, m.in. Hihlika, jego kuzynów Ramika i Tulika oraz herszta pewnej bandy Kudłę Dederona.

 

Wszystkie wymienione niedoparki powracają w drugiej części trylogii. I nie tylko one; poznajemy nowe twarze, nowe charaktery. Bohaterów miłych i groźnych, wychudzonych i okrąglutkich, odżywiających się powietrzem i wdychających woń Niedoparokwiatu, śliczną panienkę oraz pewnego milionera, który… Stop! Nie zdradzę więcej! Tu się zatrzymam, choć akcja biegnie równie szybko, jak w pierwszym tomie. A może nawet szybciej.

 

Drugi tom obfituje w niespodzianki i zaskoczenia. Nowe okoliczności, nowe zagrożenia i przyjaźnie. Autor Pavel Šrut zręcznie wciąga czytelnika w intrygujący świat skarpetkojadów. Przekonajcie się sami! My już czekamy na tom trzeci.

Recenzja bibliotekarza
Nie do wiary: nie do pary!

Książkę Niedoparki powracają Pavla Šruta przeczytałam jednym tchem i muszę przyznać, że dawno nie czytałam tak pasjonującej, przezabawnej, ale i niezwykle mądrej książki! Ale zacznę może od początku…


Kim są tajemnicze Niedoparki? To domowe stworzonka, które sprawiają, że w zagadkowy sposób ginie nam tylko jedna skarpetka, a zostaje druga – NIE DO PARY! Niedoparki zjadają bowiem jedną sztukę i z pary skarpet robią tak zwane „skarpety nie do pary”.


Czytając tę znakomitą książkę, nie tylko poznamy zwyczaje przesympatycznych stworzonek, ale również wspólnie z niedoparkiem Hilikiem wyruszymy w pełną przygód podróż do Afryki, a także dowiemy się, kim jest Kudła Dederon oraz kto przeszkadzał profesorowi Kędziorkowi w prowadzeniu praskiego Ośrodka Wychowawczego i Edukacyjnego dla Bezdomnych Niedoparków – Nowe Życie.
Na uwagę zasługują też oryginalne i fascynujące, dopełniające całości ilustracje Galiny Miklínovej.


Polecam tę fantastyczną książkę czytelnikom w każdym wieku. Młodsi odbiorcy przeżyją baśniową przygodę z Niedoparkami, a starsi odkryją wiele prawd życiowych, m.in. o zasadach panujących w świecie, o życiu, śmierci, przyjaźni czy lojalności.


Jestem przekonana, że ta cudowna książka, napisana lekkim i zabawnym językiem, szybko podbije serca polskich czytelników i stanie się prawdziwym hitem wydawniczym!


Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze

Warto zobaczyć