Warszawa

Niedoparki powracają

Niedoparki powracają

Wydawnictwo: Afera
od 7 lat
PATRONAT
ISBN: 978-83-937711-1-0
Tematyka: humor, przyjaźń, zabawa

Opis książki

Dlaczego z pary skarpet tak często zostaje nam tylko jedna, nie do pary? To nie pies i nie pralka, nawet nie nasze własne bałaganiarstwo... Za kradzież skarpetek są odpowiedzialne stworki, które po prostu je zjadają – niedoparki.


Przestańcie się dziwnie uśmiechać, niedoparki istnieją naprawdę! Jednak my, ludzie, widzimy je tylko jako rozmazane smugi. Zaraz, zaraz – nie czytaliście pierwszej części? Szybko to nadróbcie, a w drugiej...

 

Niedoparek Hihlik jedzie do Afryki, żeby odnaleźć swoich rodziców. Co go tam czeka? Tymczasem w Pradze profesor Kędziorek niezbyt dobrze radzi sobie z prowadzeniem ośrodka dla bezdomnych niedoparków, członkowie byłego gangu Kudły Dederona nie są stworzeni do spokojnego życia. A co z ich przywódcą, Kudłą? Zginął podczas wyburzania baru Kilimandżaro. Przynajmniej tak się wszystkim wydawało...

 

Niedoparki powracają to druga z trzech części najpopularniejszej czeskiej sagi dla dzieci ostatnich lat. Pierwszy tom, Niedoparki, podbił serca także polskich czytelników. W książce Niedoparki powracają pełne humoru pióro Pavla Šruta i rewelacyjna kreska Galiny Miklínovej znów dają nam tysiące powodów, byśmy rano, stojąc nad szufladą pełną skarpet nie do pary, nie powiedzieli „A niech to”, tylko po prostu „Smacznego”! 

 

Trylogia Niedoparki to przebój wydawniczy w Czechach. Pierwszy tom otrzymał m.in. tytuł Książki Dziesięciolecia dla Dzieci i Młodzieży, od kilku lat trwają prace nad filmem animowanym 3D, który ma wejść do kin pod koniec  2015 roku.


Polscy czytelnicy również pokochali niedoparki, książka doczekała się u nas nie tylko świetnych recenzji, ale także adaptacji teatralnej (szczeciński teatr Krypta), znalazła się też w finale konkursu Dobre Strony 2013. Dużą popularnością cieszą się warsztaty plastyczno-literackie, na których dzieci mogą uszyć własnego niedoparka – oczywiście ze skarpetki.


Wraz z książką do Polski trafiła pluszowa maskotka – podobizna głównego bohatera – niedoparka Hihlika.

 

www.niedoparki.pl

 

Pavel Šrut (ur. 1940) - czeski poeta, tłumacz, autor tekstów piosenek, felietonów oraz książek dla dzieci i młodzieży (m.in. kontynuacji popularnych także w Polsce przygód Boba i Bobka – dwóch królików z kapelusza). Laureat m.in. Nagrody Jaroslava Seiferta (nagroda przyznawana wybitnej beletrystyce) oraz Nagrody Karela Čapka przyznawanej przez czeski Pen Club.

 

Galina Miklínová (ur. 1970) - reżyserka, twórczyni filmów animowanych, jedna z czołowych czeskich ilustratorek. Ilustratorka m.in. czeskiego przekładu cyklu Harry Potter, twórczyni logotypu największej czeskiej akcji promującej czytelnictwo wśród dzieci Rosteme s knihou (odpowiednik Cała Polska czyta dzieciom). Jej filmy animowane pokazywano na festiwalach w Stuttgarcie, Annecy, Rio de Janeiro, Tampere, São Paulo.

 

Tytuł oryginału: Lichožrouti se vracejí

Przekład: Julia Różewicz
Liczba stron: 184
Format: 165 x 235
Oprawa: twarda
 

Kup teraz

Szukamy najtańszych księgarni internetowych...

Recenzje książki Niedoparki powracają

Recenzje rodziców:

Hihlik w Afryce

Moja 10-letnia córka jest wielką fanką niedoparków i zachęciła mnie do przeczytania pierwszej części trylogii o tych stworzeniach. Tom drugi pod tytułem Niedoparki powracają jest fascynującą... czytaj więcej »
Recenzje bibliotekarzy:

Nie do wiary: nie do pary!

Książkę Niedoparki powracają Pavla Šruta przeczytałam jednym tchem i muszę przyznać, że dawno nie czytałam tak pasjonującej, przezabawnej, ale i niezwykle mądrej książki! Ale zacznę... czytaj więcej »

Warto zobaczyć