Warszawa

Jestem tatą!
PATRONAT CzasDzieci.pl

Jestem tatą!

Wyd.: Tamaryn, Edipresse
ISBN: 978-83-937389-4-6

Dwunastu świetnych mężczyzn odważyło się podzielić swoim osobistym doświadczeniem  - mówią o tym, jak sobie radzą i jak się czują w roli ojca. Co to znaczy – być Tatą. Wśród bohaterów tego zbioru są: aktorzy, dziennikarze, filozof, dwóch pisarzy, muzyk i psycholog. Rozmawiają o miłości do dzieci, lękach, dojrzewaniu do ojcostwa, o rodzinie.  Zastanawiają się, jak ojcostwo wpisało się w ich tożsamość, przywołują wartości wyniesione z domu i mierzą się z rodzinnymi mitami. Bardzo otwarcie dzielą się wątpliwościami i lękami, ale też przekonaniem, że bycie ojcem to jedna z najważniejszych ról w życiu. I jedno z najpiękniejszych, choć trudnych, doświadczeń. 


Książka to pochwała ojcostwa w każdej postaci: tradycyjnego i nowoczesnego, w rodzinie pełnej, rozbitej, patchworkowej i adopcyjnej, wobec śmierci i niepełnosprawności swojego dziecka. Bo dzisiaj już wiadomo, jak ważna jest relacja z ojcem. I jak bardzo potrzebna, by w przyszłości móc tworzyć bliskie więzi, odnaleźć się w życiu i czuć się bezpiecznie.

 

 

Okładka: miękka

Liczba stron: 256

 

Kup teraz

Recenzje książki (Jestem tatą!)

Recenzja rodzica
Nie tylko o męskiej tożsamości

Przeczytałam ten tytuł w drodze do pracy. Niejednokrotnie widziałam, jak towarzysze podróży w przedziale zerkają na moją książkę. Ciekawe, co ich zainteresowało. Ja się już tego nie dowiem, ale mogę kilka ciepłych słów napisać o tej pozycji i zachęcić wszystkich tatusiów do lektury. Mamom nie muszę jej rekomendować. 


Dwunastu interesujących mężczyzn zdecydowało się na rozmowę z dziennikarką Joanną Drasio-Czaplińską na temat ich ojcostwa. „Jestem tatą” to zbiór wywiadów z ojcami znanymi z prasy, telewizji czy internetu, którzy wykonują różne zawody.


Każda z rozmów jest atrakcyjna i poruszająca. Ojcowie dzielą się fragmentami swoich przeżyć, przemyśleń, prywatności. Po lekturze sami zaczynamy zadawać sobie takie same pytania i snuć podobne refleksje. Podobają mi się słowa Macieja Dowbora (prezenter i dziennikarz sportowy): „Córka nie żyje po to, żeby mnie zadowalać” bądź „Wolność to wybór, a ja wybrałem bycie tatą”.


Jacek Masłowski (filozof i psychoterapeuta) odpowiada na pytania bardziej naukowo, ale przez to niezwykle mądrze i profesjonalnie; nazywa rodzinę „projektem długoterminowym”. Bartłomiej Topa (aktor i producent) wspomina swojego zmarłego synka. Uważa, że nauczenie dziecka jakiejś pasji jest najważniejsze, bo ona da mu w przyszłości radość życia. Z wielką uwagą przeczytałam wywiad ze Zbigniewem Lwem-Starowiczem (lekarz i seksuolog). O tym, że dziecko już w brzuchu ma swój charakter, wiedział od dawna. Z czytelnikami podzielił się swoimi rozważaniami o sensie życia i przemijaniu.


Dziennikarka do rozmów zaprosiła jeszcze: Marcina Perchucia (aktor), Szymona Majewskiego (showman i prezenter telewizyjny), Wojciecha Kuczoka (pisarz), Ryszarda Petru (ekonomista), Tadeusza Sobolewskiego (krytyk filmowy), Jana Hartmana (filozof i polityk) i Marka Kościkiewicza (muzyk).

 

Zachęcam do przeczytania książki. Mnie skłoniła ona do refleksji i dostarczyła wielu inspiracji. Mam nadzieję, że namówię do lektury swojego męża.

Recenzja rodzica
Jak to jest być (znanym) tatą?

JESTEM TATĄ! to zbiór wywiadów, jakich 12 mężczyzn - ojców wykonujących rozmaite zawody (aktorzy, pisarze, filozof, ekonomista, lekarz, itp.) oraz żyjących w pełnych, rozbitych i adopcyjnych rodzinach  - udzieliło dziennikarce radiowej i prasowej, Joannie Drosio-Czaplińskiej.

 

Każdy z nich to postać raczej powszechnie znana, co nie przeszkodziło bohaterom wywiadów w podzieleniu się swoimi bardzo osobistymi doświadczeniami ze swego przeżywania ojcostwa. Książka bowiem nosi podtytuł: Jak sobie radzą i jak się czują w roli ojca. Lektura JESTEM TATĄ! to zatem doskonała okazja, by dowiedzieć się, jak osoby znane z telewizji bądź prasy takie jak: Marek Kościkiewicz (współtwórca zespołu De Mono), Wojciech Kuczok (pisarz i scenarzysta), Szymon Majewski (popularny showman i satyryk), Tadeusz Sobolewski (krytyk filmowy), Maciej Dowbor (prezenter sportowy), Zbigniew Lew-Starowicz (lekarz i seksuolog) postrzegają kwestie ojcostwa, rodziny czy wychowania dzieci. Nie uciekają także od poruszania trudnych kwestii takich jak problemy, z którymi przychodzi im się borykać na co dzień.

 

Każdy wywiad jest inny, bo też każdy rozmówca to osobowość nietuzinkowa, stąd lektura JESTEM TATĄ! to ciekawa propozycja dla wszystkich ojców (i nie tylko), którzy na co dzień zmagają się z problemami, jakie niesie ze sobą rola rodzica we współczesnym świecie. Dzięki otwartości rozmówców czytelnik zyskuje dostęp do bardzo osobistych odczuć i refleksji, którymi raczej rzadko bohaterowie książki dzielą się publicznie.

 

Zatem podczas lektury JESTEM TATĄ! można dowiedzieć się, na czym obecnie polega świadome bycie ojcem (Jacek Masłowski, filozof i psychoterapeuta) oraz bycie dojrzałym rodzicem (Bartłomiej Topa, aktor). I tak np. dla Grzegorza Kasdepke, popularnego pisarza książek dla dzieci, ojcostwo to proces uczenia się również siebie, zaś dla Marka Kościkiewicza lekarstwem na udane małżeństwo jest, poza opieką nad dziećmi, dbanie o to, by znajdować czas na bycie tylko z partnerem.

 

JESTEM TATĄ! to także lektura, dzięki której można przekonać się, że osobom publicznym przychodzi zmagać się każdego dnia z rozmaitymi problemami, bliskimi także czytelnikom książki, takimi jak: akceptacja narodzin niepełnosprawnego dziecka, radzenie sobie z odrzuceniem w związku, ochrona dziecka przed sidłami konsumpcjonizmu, zmaganie się z doświadczeniem przemocy w dzieciństwie.

 

Zachęcam zatem wszystkich rodziców obu płci do sięgnięcia po JESTEM TATĄ!, by podczas lektury mogli dowiedzieć się, jak ojcostwo postrzegają ludzie znani z pierwszych stron gazet oraz jak sobie radzą z wywiązywaniem się z tej roli. Książka lekka i przyjemna, a jednocześnie zachęcająca do refleksji nad współczesnym postrzeganiem roli ojca przez samych ojców. Gorąco polecam!!
 


Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze

Warto zobaczyć