Warszawa

Cztery zwykłe miski

Cztery zwykłe miski

Wyd.: Format
od 5 do 14 lat

Nagrody

Najlepsza Książka Roku "Pióro Fredry"
Najlepsza Książka Roku "Pióro Fredry" »
Nagroda
Rok przyznania: 2013
ISBN: 978-83-61488-29-3

„Książkę można wymyślić o wszystkim” – mówi Iwona Chmielewska w pierwszych słowach swej ostatniej książki. I tak też sama czyni, bo pretekstem do jej powstania są najzwyklejsze przedmioty codziennego użytku – cztery małe miski. Naczynia są zwykłe, ale książka o nich – zupełnie niezwykła. Autorka (znana i nagradzana na świecie, m.in. w Korei Pd., Japonii, Chinach, Portugalii, Polsce i Niemczech) zachwyca wyważonym połączeniem minimalistycznego tekstu z piękną w swej prostocie ilustracją. I przekazuje głęboką refleksję: o niesprawiedliwości społecznej i sile tworzenia. Książka w całości powstała w duchu recyclingu – z używanych, nikomu już niepotrzebnych materiałów.

 

* W szóstce nominowanych książek w Konkursie na Najlepszą Książkę Roku „Pióro Fredry”!

 

Pierwszoligowa literatura dla dzieci. W „Czterech zwykłych miskach” nie ma jednej przypadkowej kreski czy słowa – każdy postawiony tu znak graficzny pasuje jak guzik do pętelki. To lapidarna opowieść z głęboko humanistycznym przesłaniem – o nadmiarze i braku, a przede wszystkim o potędze kreacji.

Katarzyna Kubisiowska, Tygodnik Powszechny

 

Ta książka Iwony Chmielewskiej potrzebna jest ze wszech miar, w sensie społecznym. W dobie uśpionej czujności na los innych, kiedy młodzi, w konfrontacji z przeestetyzowanym przez media obrazem świata, wybierają wygodne półprawdy ("wolę nie wiedzieć"), to dzieło wybitnej autorki jest jak niezbędne remedium.
I po raz kolejny w przypadku projektu tej artystki dostajemy do rąk dzieło otwarte na
Myślowe dopiski, dopowiedzenia, na wychodzenie poza jej strony. I znów udało się pokazać ważne sprawy w najbardziej uniwersalny sposób, zbudować prostą, a jak bogatą opowieść za pomocą symboli i metafor otwierających możliwość wielopoziomowych odczytań. To książka, którą każdy choć raz powinien otworzyć.

Dorota Hartwich

 

Format: 240 mm x 240 mm
Liczba stron: 48
Oprawa twarda, tłoczenie wypukłe


 

Nagroda Książka Roku 2013 Pióro Fredry

Za uchwycenie świata dziecięcej wyobraźni przekraczającej granice krajów i kultur w wysmakowanej edytorsko i graficznie książce, stającej się dziełem sztuki oswajającym dziecko z kulturą książki.

Kup teraz

Recenzje książki (Cztery zwykłe miski)

Recenzja CzasDzieci.pl
Jeden genialny autor i cztery niezwykłe miski

Iwonę Chmielewską uważam za jedną z najlepszych współczesnych polskich ilustratorek. Dlatego bez wahania sięgnęłam po najnowszą jej książkę Cztery zwykłe miski wydawnictwa Format. Autorka i tym razem udowodniła, że na miano najlepszej zasługuje.


„Książkę można wymyślić o wszystkim (…)” – tymi słowy zaczyna się wspaniała opowieść. Można napisać książkę nawet o czterech zwykłych miskach! Oczywiście, pod warunkiem, że ma się talent, nieograniczoną wyobraźnię i inwencję twórczą. 


Te pozornie zwykłe, małe przedmioty codziennego użytku stają się motywem przewodnim, jeśli nie bohaterem książki Iwony Chmielewskiej. To od nich wszystko się zaczyna i na nich się kończy. Gdy w opowieści zaczyna padać deszcz, miski natychmiast zamieniają się w rozrywane wiatrem parasole. Kiedy świeci słońce, przybierają postać okularów przeciwsłonecznych. Innym razem zaś trafiają do krainy czarów.


Miski są nie tylko wielofunkcyjne, ale stają się też instrumentem do mówienia o sprawach ważnych i poważnych, takich jak nauka alfabetu (Chmielewska jest autorką abecedariuszy), nauka liczenia czy nawet problem głodu na świecie. Zastosowanie czterech zwykłych misek niejednokrotnie zadziwi czytelnika zarówno małego, jak i dużego. Autorka z niebywałą lekkością i błyskotliwym pomysłem wykorzystała prosty przedmiot, a także wycofane z bibliotek książki – dodatkowy element edukacyjny, recykling – do opowiedzenia kilku ciekawych historii i udowodniła, że książkę naprawdę można wymyślić o wszystkim.


Iwona Chmielewska po raz kolejny stworzyła rzecz piękną, mądrą i ważną, która jest artystycznym punktem wyjścia do dialogu dorosłego z dzieckiem. Minimalizm, jakim kieruje się autorka stał się jej największym atutem i świadectwem kunsztu książki obrazowej. 


Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze

Warto zobaczyć