Warszawa

200 bajek Ezopa
PATRONAT CzasDzieci.pl

200 bajek Ezopa

od 7 do 12 lat
ISBN: 978-83-7660-765-8

Klasyczne opowieści z morałem

 

Wszyscy lubimy historię o powolnym żółwiu, który wyprzedził w wyścigu zarozumiałego zająca, o przebiegłym lisie, którego bocian ugościł u siebie na obiedzie, czy o myszce, która zrozumiała, że jej własny mały dom to najbezpieczniejsze i najszczęśliwsze miejsce na ziemi.

 

Bajka to krótkie opowiadanie, które zazwyczaj przedstawia jakąś życiową lekcję, czyli morał. 200 bajek, które znalazły się w niniejszym zbiorze, zostały napisane przez Ezopa, niewolnika ze starożytnej Grecji, który w sumie napisał ponad 580 bajek. Mimo że mają one już ponad 2500 lat, ich przesłanie pozostaje wciąż aktualne. Każda z zamieszczonych tu bajek została opatrzona krótkim morałem, który pomoże czytelnikom zapamiętać ważną lekcję, jaką każda z nich niesie.


Odbiorcy:
– młodsze i starsze dzieci, które poznają bajki Ezopa.
– rodzice, którzy podarują dzieciom piękną klasyczną książkę.

 

Dlaczego warto nabyć tę książkę?
– przenosi młodego czytelnika w ponadczasowy świat bajek Ezopa.
– zachęca do refleksji, przemyśleń, wzbogaca wiedzę o świecie i rozwija wyobraźnię.
– pięknie wydany klasyczny zbiór baśni, który powinien się znaleźć na półce każdego dziecka.
 

Ilość stron: 512
Oprawa: twarda
Format: 162 x 220 mm

Recenzje książki (200 bajek Ezopa)

Recenzja rodzica
O uprzejmości, tolerancji i odwadze

200 bajek Ezopa to zbiór znanych wszystkim historii o przebiegłym lisie. Każdy wie również, co to jest bajka. Co to jest morał. I taka jest ta książka. To zbiór bajek napisanych przez Ezopa. Bajek klasycznych, które pomimo upływu czasu, wcale nie straciły na aktualności.  


Świat bajek Ezopa jest dla dzieci zrozumiały, a jednocześnie zmusza je do oceny zachowań postaci, do refleksji, do rozmowy o tym, co ważne. Piękne wydanie tych klasycznych opowieści powinno stać na półce każdego dziecka. Bo morał tych bajek jest naprawdę ponadczasowy. O uprzejmości, tolerancji, odwadze musimy pamiętać również dziś. Warto czytać o dobru zwyciężającym nad złem, o wielkiej wadze uczciwości.


Kolorowe ilustracje są dodatkową zachętą do zagłębienia się w krainę opisywaną przez Ezopa. Na końcu każdej historii jest krótki morał, który może być pięknym początkiem rozmowy z dzieckiem. 

Recenzja CzasDzieci.pl
Greckie bajanie, czyli o moralności ponadczasowej

O Ezopie wiemy niewiele. Podobno żył w VI w. p.n.e. w Azji Mniejszej i był niewolnikiem Jadmosa z Samos. Nie wiemy, czy Jadmos zdawał sobie sprawę z wyjątkowego talentu swego sługi. Z pewnością jednak nie przyszło mu do głowy, że za kilkadziesiąt wieków bajki niepozornego Ezopa będą czytane przez dzieci na krańcu Europy, w odległej Polsce, o której nikomu się wtedy jeszcze nie śniło...

 

Co sprawia, że opowieści Ezopa były tak samo chętnie czytane w antycznej Grecji, średniowiecznym Bizancjum i oświeconej Francji? Czy baśnie, które zachwyciły samego La Fontaine’a, mogą być atrakcyjne dla młodego czytelnika dzisiaj? Moim zdaniem odpowiedź na to pytanie będzie tak długo twierdząca, jak długo prawdziwe będą twierdzenia zawarte w bajkach Ezopa. Dopóki będzie warto być uprzejmym i tolerancyjnym, rozważnym i uczciwym, żyć w zgodzie nie tylko z innymi ludźmi, ale także ze sobą. Miejmy nadzieję, że ludzkość, pielęgnująca te wartości przez ponad 2500 lat nie zapomni o nich przedwcześnie. Warto sięgać po książki, które o tym przypominają, zajrzeć do świata, gdzie dobro zwycięża w sprawiedliwej walce, a zło zostaje ukarane stosownie.

 

Zachęcam do odwiedzenia magicznej krainy pełnej bogów i boginek znanych z greckich mitów, w której głównymi bohaterami są zwierzęta o ludzkich wadach i zaletach. Bohaterowie ci są wyjątkowo atrakcyjni dla najmłodszych czytelników. Bajki o złym wilku i naiwnej owcy, przebiegłym lisie i mądrym kruku, przemądrzałym zającu i cierpliwym żółwiu łatwiej trafiają do ich wyobraźni niż poważne przypowieści z kart szkolnych podręczników. Opowiadania są bogato ilustrowane, dzięki czemu książka ucieszy również tych, którzy jeszcze nie potrafią czytać, ale bardzo lubią słuchać. Na końcu każdej bajki znajduje się krótki morał, który ułatwia zrozumienie sensu przeczytanej historii i może służyć za podstawę do dalszych refleksji.

 

Uważam, że zbiór bajek Ezopa jest pozycją, której posiadaniem powinna szczycić się każda domowa biblioteczka, gdyż nie tylko uczy, ale przede wszystkim – bawi. Nie tylko dzieci.


Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze

Warto zobaczyć