Warszawa

A u nas w domu. Opowieści dzieci fabrykanta
PATRONAT CzasDzieci.pl

A u nas w domu. Opowieści dzieci fabrykanta

od 7 do 12 lat
Ocena: 3.3/5 od 16 os.
ISBN: 978-83-7672-210-8
tagi: rodzina  przygoda 

Dzieci Karola Scheiblera codziennie przeżywają mnóstwo przygód. Uwielbiają siedzieć pod stołem podczas uroczystej kolacji i słuchać o jakiejś kolei żelaznej i potężnym carze z Rosji. Grać na pianoli i przypatrywać się, jak tata montuje wynalazek na dachu – piorunochron! Gonić po podwórku z fajerką i podglądać budowę nowoczesnej fabryki. "Wasz tata buduje nowoczesną Łódź" – mówi mama z dumą. I dzieci od razu zapominają, że niektórzy mówią o nim… diabeł.

 

Oprawa: Oprawa twarda
Ilość stron: 144

Kup teraz

Recenzje książki (A u nas w domu. Opowieści dzieci fabrykanta)

Recenzja rodzica
Dzieciństwo w Źródliskach

Czy dzieciństwo w XIX wieku wyglądało tak samo jak obecnie? Opowieść o rodzinie Karola Scheiblera – jednego z największych łódzkich fabrykantów to perypetie czwórki jego dzieci – Matyldy, Adeli, Emmy i Karola. Poznajemy je w codziennych działaniach, zabawach -  na tle realiów dziewiętnastowiecznej Łodzi (z informacjami z dziedziny historii pojętej szerzej).

 

Rzecz dzieje się w części Łodzi zwanej Źródliskami, gdzie stała fabryka i dom rodziny Scheiblerów. Dzieciom przybliżone zostaną nowinki techniczne, mogą się dowiedzieć co wspólnego z linią kolejową miał car Rosji, odkryją tajemnicę morskiej kobiety z Oceanów Południowych...

  

Chociaż gromadce bohaterów nie brakuje pieniędzy a ich rodzice suto wspomagają groszem potrzebujących – mama dzieci nie ulega zachciankom i grymasom jednej z córek – zamiast kupować nowe buty – stare trafiają do szewca. Bo przecież dzieci i tak urodziły się pod szczęśliwą gwiazdą, a wokół nich tyle ubóstwa... Chociaż rodziców małych Scheiblerów właściwie stać na wszystko – dzieci bardzo cieszą się ze skrawków materiałów i szpulek od nici. Ale czy cieszą się z tego, że ludzie gadają, że ich tatuś – Karol Scheibler ma rogi, bo... jest diabłem? I jak czują się wtedy, gdy pokojówka opowiada niestworzone historie, takie, że aż ciarki przechodzą po plecach? Tego diabła na szczęście wszyscy lubią, szanują i podziwiają, a że dokonuje niemożliwych rzeczy...
  

Barwna opowieść, którą można przeczytać jednym tchem. Myślę, że sięgną po nią z przyjemnością nie tylko łodzianie. Czarno-białe ilustracje (to książka dla uczniów, myślę, że pierwszych klas szkoły podstawowej) oddają klimat epoki, są zabawne i pasują do całości. W epilogu można zapoznać się z historią rodziny Scheiblerów, poznać dalsze losy małych bohaterów, dowiedzieć, że oprócz piątego dziecka - Leopolda (które rodzi się na końcu książki) – do rodziny dołączyło jeszcze dwóch braci – Emil i Feliks. Ciekawa, dostarczająca wiedzy i przyjemna w czytaniu lektura.

Recenzja rodzica
Rodzinna wyprawa w czasie

A u nas w domu. Opowieści dzieci fabrykanta to niezwykła podróż w czasie. Do 1865 roku, do prężnie rozwijającej się Łodzi – miasta fabryk i przemysłu włókienniczego. I wcale nie chodzi o podręcznik historii, ale o książki dla dzieci. Na pewno nie dla tych najmłodszych, ale już 7-latki zainteresują się dawnym, niezrozumiałym dla nich, odległym światem. Niejeden raz zapytają, czy tak było naprawdę. A spotkanie z książką nie będzie polegało wyłącznie na czytaniu, ale również odpowiadaniu na setki pytań.


Opowieść Grażyny Bąkiewicz to opis bardzo bogatej rodziny mającej służbę, własną kucharkę... i dzieci. To właśnie z ich perspektywy poznajemy tamten świat. Nasze współczesne dzieciaki dowiedzą się, jak bawili się ich rówieśnicy w XIX wieku, jak pojawiały się kolejne wynalazki, jakie były zwyczaje, co było ich ulubionym przysmakiem. To opis świata, którego już dawno nie ma. 


To książka dla wszystkich: dla lubiących stare historie, wyprawy w czasie, dla tych, co lubią tajemnice, bo w książce Bąkiewicz jest ich niemało. Do tego szorstki papier, czarno-białe wyglądające jak malowane węglem ilustracje. To wszystko przenosi nas przed laty, do tego niepojętego dla naszych dzieci świata bez telewizora, komórek i gier.


Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze

Bardzo fajne jest ta książka , ale mnie to streszczenie się nie przydało do szkoły

dodany: 2015-06-09 13:46:04, przez: serduszko324

Nie przydało mi się , ale wam napewno się przyda

dodany: 2015-06-09 13:41:07, przez: weronika

Warto zobaczyć