Myślicie, że kanapka służy do jedzenia? Niekoniecznie! Bo istnieją przecież i takie kanapki, które smak mają wprawdzie paskudny, ale jakie są za to wygodne!
A co to jest kawka? Napój? Nieprawda! Bo czy ktoś widział kiedyś napój z dziobem i skrzydłami?
A pączek? Czy wszystkie pączki są słodkie i polane lukrem? Nieee.... Te, które wiosną pojawiają się na gałęziach, z pewnością nie mają lukrowej polewy, a czy są słodkie...? Nie wiem, nie próbowałam :-)
Pączek, kanapka i kawka to wyrazy wieloznaczne. W języku polskim jest ich bardzo dużo! Niektóre z tych wyrazów trafiły również do wierszy z Kanapki. Wiersze są tak skonstruowane, że czasami trudno się połapać, o które ze znaczeń chodzi ;-) Czy na przykład mucha, którą pewien pan przypiął sobie do koszuli, przypadkiem nie bzyczy?...
Kanapka, poza zwariowanymi wierszami, zawiera również krótkie teksty prozą, w których autorka objaśnia znaczenia tytułowych wyrazów. Dla dociekliwych Czytelników znajdzie się tu coś jeszcze – na kilku ostatnich stronach autorka, z wykształcenia językoznawca, opowiada o wyrazach wieloznacznych, wskazuje różnice między homonimami a polisemami, opisuje homofony i homografy. Brzmi groźnie? Może... Ale nie bójcie się, nie taki diabeł straszny, jak go malują :-)
Komentarze
Szkoda, że tej książki już sie nie da kupić
dodany: 2016-01-10 21:17:08, przez: Oli
Pasują do siebie - Frączek i Butenko :-)
dodany: 2012-03-07 15:55:11, przez: a.