Książki dla dzieci » Zbój. Opowiadania o koniach i konikach

Zbój. Opowiadania o koniach i konikach
PATRONAT CzasDzieci.pl

Zbój. Opowiadania o koniach i konikach

Wiek dziecka: od 7 do 10 lat
ISBN: 978-83-7672-171-2

Zbój to zbiór opowiadań o koniach, konikach i kucykach. Autorka opowiada o nich ciepło i ze znawstwem. Wszystkie opisane przez nią historie wydarzyły się naprawdę. A bohater każdej opowieści - kary, siwy albo gniady, oprócz końskiej siły i szybkich nóg ma swój rozum i wielkie serce. Bo nie bez powodu mówi się, że największe szczęście na świecie na końskim siedzi grzbiecie.

 

Oprawa: Oprawa twarda
Ilość stron: 72

KUP TERAZ

Recenzje książki (Zbój. Opowiadania o koniach i konikach)

Recenzja rodzica
Gratka dla wszystkich obecnych i przyszłych miłośników koni

Zbój. Opowiadania o koniach i konikach to zbiór dziesięciu historyjek, które – jak podaje Renata Piątkowska – naprawdę miały miejsce. Każda opowiedziana historia jest inna, a tym, co je łączy, są konie - główni bohaterowie każdej opowieści - których imiona stanowią jednocześnie tytuły poszczególnych rozdziałów. Autorka, miłośniczka jazdy konnej, z prawdziwym znawstwem opowiada m.in. o: zażyłości między koniem i kotem (Pędziwiatr), sile przyjaźni konia i chłopca (Dukat), sprytnym koniu, co w kopalni wagony z węglem ciągnął (Kasztan), o panu młodym, którego koń uchronił przed małżeńską pomyłką (Cynamon), o niebywałej odwadze i determinacji ułańskich koni (Raptus, Huzar i Olszynka), oddaniu i waleczności konia Aleksandra Wielkiego (Bucefał).
Wszystkie opowiadania pisane – jak zawsze w przypadku tej autorki piękną polszczyzną – czyta się z ogromnym zainteresowaniem. Tym bardziej, że każda historia naszpikowana jest fachowym słownictwem, bliskim zapewne wszystkim miłośnikom koni. Nie tylko jednak do nich adresowana jest ta pozycja, gdyż podczas lektury nawet prawdziwi laicy jeździectwa (do których sama wraz z mymi pociechami się zaliczam) mogą czerpać zarówno przyjemność, jak i wiedzę o końskich zwyczajach, karmieniu, pielęgnacji itp. Autorka tak umiejętnie wplotła w tekst owe fachowe informacje i nazewnictwo, że nawet mali czytelnicy słuchają z uwagą, o czym przekonałam się, czytając Zbója. Opowiadania o koniach i konikach moim pociechom.
Na uwagę zasługuje także strona graficzna książki: barwne i pełne uroku ilustracje Mikołaja Kamlera, dynamiczne fotografie koni na początku każdego rozdziału (zachwycą zapewne wszystkich miłośników wierzchowców) oraz oryginalna numeracja stron (z galopującym koniem w roli głównej!). Takie połączenie wciągających opowieści, fascynującej tematyki i barwnej grafiki sprawia, że czytanie Zbója... to prawdziwa przyjemność dla czytających (tych starszych) i słuchających (tych młodszych czytelników). Sama bardzo chętnie sięgam po tę książkę, by wprowadzać me pociechy w świat nam dotąd nieznany: końskich przygód, zawodów, stroju itp.
Moje dzieci słuchają wszystkich opowiadań z wypiekami na twarzy i widzę, że z każdą historią ich zainteresowanie końmi wzrasta. Już mi zapowiedziały, że jak tylko zrobi się cieplej, obowiązkowo wybrać się musimy do pobliskiej stadniny koni…
Zbój. Opowiadania o koniach i konikach to zatem niebywała gratka dla wszystkich obecnych (i przyszłych) miłośników koni! Gorąco polecam.

Recenzja rodzica
Zwykłe i niezwykłe jednocześnie

Renaty Piątkowskiej nie trzeba nikomu przedstawiać. Od dawna jest stale obecna wśród tych, którzy lubią czytać i tą pasją zarażają swoje pociechy. Zbój i dziewięć innych opowiadań w sumie o dwunastu koniach porwie wszystkich tych, dla których zapach końskiego potu i aksamit jego chrap są najwspanialszymi wrażeniami na świecie. Z pewnością może też zainteresować tych, dla których te olbrzymie i piękne zwierzęta są czymś na kształt smoków z baśni naszych prababek. Konie opisane przez autorkę są zwykłe i niezwykłe jednocześnie. Są waleczne, pracowite, przyjazne, rozbrykane. Każdy inny, a wszystkie wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju. Renata Piątkowska bez wątpienia jest miłośniczką i znawczynią koni, a w Zbóju pasję tę łączy z wybitnymi zdolnościami opisywania świata oczami dziecka, przy okazji przekazując sporo wiedzy o tych zwierzętach, ich zachowaniach, pielęgnacji i funkcjach użytkowych.
Moje dziecię z entuzjazmem przyjęło tę książkę, a pomiędzy czytanymi na dobranoc opowiadaniami dobierała się do rodzinnej biblioteki, wyciągając z półek "końskie" albumy. Trudno orzec, czy już połknęła końskiego bakcyla, czy mamy to dopiero przed sobą. W każdym razie jeśli Państwa dzieci po przeczytaniu tej książki dostaną kota na punkcie koni (notabene jest opowiadanie z wątkiem tych dwóch zwierząt), proszę pamiętać, że uprzedzałem. Serdecznie polecam!


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Moja córka uwielbia tę książkę i czytałyśmy ją z wypiekami na twarzy, stała się wielbicielką koni. Podoba mi się w tej książce profesjonalne słownictwo na temat koni i wszystkiego co z nimi związane. Dziecko uczy się nowego słownictwa. Super.

dodany: 2013-02-05 15:04:10, przez: Ewelina


Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Książki dla dzieci

Recenzje książek

Rym i rytm w najlepszym wydaniu
Recenzja rodzica (Aleksandra Struska-Musiał)

Rym i rytm w najlepszym wydaniu

Książka: Pan Soczewka w puszczy
Mnie się podoba!
Recenzja bibliotekarza (Beata Dziąbek)

Mnie się podoba!

Książka: Amelia i Kuba. Mi się podoba
Zagadka kryminalna dla nastoletnich łowców przygód
Recenzja rodzica (Aleksandra Struska-Musiał)

Zagadka kryminalna dla nastoletnich łowców przygód

Książka: Klub łowców przygód. Tarantula, Klops i Herkules
Zachęca do ruchu i zdrowego trybu życia
Recenzja rodzica (Marta Kuklewicz Kuklewicz )

Zachęca do ruchu i zdrowego trybu życia

Książka: Na ringu
Nie taka łatwa sprawa to zasypianie
Recenzja CzasDzieci.pl (Aleksandra Barczyk)

Nie taka łatwa sprawa to zasypianie

Książka: Owco, śpij!
więcej recenzji

Książki nagrodzone

Książka do zrobienia

Książka do zrobienia

Bologna Ragazzi Award
Bologna Ragazzi Award »
Wyróżnienie Bologna Ragazzi Award for Art Books
Rok przyznania: 2017
Lolek

Lolek

Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego
Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego »
Nominacja
Rok przyznania: 2018
Pan Kardan i przygoda z vetustasem

Pan Kardan i przygoda z vetustasem

Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego
Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego »
Nominacja
Rok przyznania: 2018
A niech to Gęś kopnie

A niech to Gęś kopnie

Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego
Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego »
Nominacja
Rok przyznania: 2018
12 półtonów. Książka o muzyce

12 półtonów. Książka o muzyce

Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY
Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY »
Honorowe wyróżnienie w kategorii grafika
Rok przyznania: 2017
więcej nagrodzonych książek
Oglądaj, baw się i śmiej1 Świat Baśnioboru1 Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Jakich treści brakuje na portalu?
Porad dotyczących wychowania dzieci 0-2
Porad dotyczących wychowania dzieci 3 - 6
Porad dotyczących wychowania dzieci 7 - 9
Porad dotyczących wychowania dzieci 10 - 12
Porad dotyczących radzenia sobie z nastolatkami
Nie szukam tu porad dotyczących wychowania dzieci
Nie szukam w ogóle żadnych porad


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019