Warszawa

Oto kot
PATRONAT CzasDzieci.pl

Oto kot

Wyd.: ALBUS
od 5 do 10 lat

Nagrody

Nagroda Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek "Najpiękniejsza Książka Roku"
Nagroda Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek "Najpiękniejsza Książka Roku" »
Wyróżnienie honorowe w 53. Konkursie Najpiękniejsze Książki Roku.
Rok przyznania: 2012
ISBN: 978 83 89284 87 7

Książka „Oto kot” Pauliny Wierzby z przepięknymi ilustracjami Marianny Sztymy, to rarytas dla wszystkich wielbicieli kotów, tych małych i tych dużych.

Koty fascynują człowieka od tysięcy lat. Mimo że są udomowione, nigdy nie pozwoliły nam całkowicie się poznać, oswoić ani podporządkować. Jeszcze kilka wieków temu przypisywano im magiczne właściwości, a w starożytności nawet darzono czcią! Zdarzały się niestety również mroczne momenty historii. W średniowieczu tajemnicza natura kotów budziła w ludziach lęk i były one tępione jako źródło złej mocy.

 

Współcześnie koty to najpopularniejsze zwierzęta domowe, najlepsi przyjaciele człowieka, które odgrywają ważną rolę w naszej kulturze. Nieustannie nas zaskakują, zadziwiają, bawią do łez, jednocześnie ucząc opanowania i spokoju. Koty to jedne z najbardziej niezwykłych istot, z jakimi obcuje człowiek. Prawdziwe cuda natury! Posiadają doskonale skonstruowane ciało, które pozwala im na wykonywanie akrobacji, o jakich człowiek może tylko pomarzyć. Spośród innych zwierząt wyróżnia je także niezwykła osobowość -  każdy z nich jest jedynym w swoim rodzaju indywidualistą.

 

Jeśli chcesz odkryć choć część z kocich tajemnic, zajrzyj do tej książki. Poznasz dzięki niej między innymi kocią prehistorię, bliższych i dalszych kuzynów kota domowego, kocich rekordzistów, sekrety kociej anatomii, komunikacji czy osobowości. Sprawdzisz również jakim byłbyś kotem, gdybyś był kotem oraz dowiesz się, że koty potrafią leczyć, a nawet posiadają magiczną moc!

 

 

objętość: 56s.
format: 201 mm x 275 mm
oprawa: twarda szyta

 

 

Zobacz, jak książka wygląda w środku (kliknij, aby powiększyć):

Kup teraz

Recenzje książki (Oto kot)

Recenzja rodzica
Rewelacyjna książka!

Zdecydowanie należę do grupy, która woli koty niż psy. Nic więc dziwnego, że w moje ręce trafiła właśnie ta książka, która jest niesamowitym i bardzo oryginalnym kompendium wiedzy o tych zwierzętach. Już na samym początku spis treści wydał mi się bardzo interesujący i nie mogłam się doczekać tego, co mogę spotkać na kolejnych stronach. Książka oczywiście przypadła do gustu także mojej córce, której pierwszym słowem nie była mama czy tata, ale właśnie kot, a dokładniej "koooota".

Koty fascynują ludzkość od tysięcy lat. Mimo że są udomowione, nigdy nie pozwoliły nam się całkowicie poznać, oswoić ani podporządkować. W przeszłości przypisywano im magiczne właściwości. Na przestrzeni wieków stosunek do kotów się zmieniał. Raz je darzono czcią, innym razem budziły w ludziach lęk i były tępione jako źródło złej mocy. Koty współcześnie wciąż nas zaskakują, zadziwiają, bawią i mimo że żyją z człowiekiem, to wciąż są trochę tajemnicze. W całym swoim życiu miałam kilka kotów. Aktualnie posiadam dwa: jeden jest przybłędą jeszcze z czasów studenckich, a drugi trafił do nas, kiedy tylko się przeprowadziliśmy w nowe miejsce. Jeśli chcecie odkryć choć część kocich tajemnic, zajrzyjcie do tej książki.

Kot domowy najprawdopodobniej pochodzi ze starożytnego Egiptu. Wskazują na to zmumifikowane ciała kotów, odnalezione w egipskich grobowcach. Przeczytacie trochę o kociej historii, a właściwie prehistorii. Uwaga, pytanie za sto punktów. Jaki jest największy na świecie żyjący kot? Zgadujcie, a jeśli nie jesteście pewni, to w tej książce na pewno znajdziecie odpowiedź. Na kolejnych kilku stronach umieszczone są ciekawe fakty z życia dzikich kotów, czyli lwa, tygrysa, geparda, pantery, jaguara, pumy czy rysia.
A ile tu ciekawostek, aż mnie głowa rozbolała! Leonardo da Vinci uważał na przykład, że każdy kot to niezwykłe dzieło sztuki. Natomiast Karol Dickens posiadał niezwykłą kotkę, która potrafiła rozpoznać, kiedy jej pan zasypiał nad lekturą i gasić płonące świece. Prawda, że mądra i zdolna kotka? A niektórzy mówią, że tylko psy potrafią nauczyć się takich typowo ludzkich czynności. Zagłębiając się w dalszej lekturze, dowiecie się, po co kotu ogon, w jaki sposób te zwierzęta się porozumiewają, a także nauczycie się rozpoznawać mowę ciała kota. Jednak wszyscy kociarze na pewno nie mają z tym problemów. Bardzo podobały mi się zawarte w książce cechy charakterystyczne wybranych gatunków kota. Znajdziecie tu też wszystkie najważniejsze informacje o kocie abisyńskim czy brytyjskim (o którym marzę). Najciekawszym momentem w całej lekturze było dla mnie rozwiązanie kociego quizu, który miał określić, jakim jestem kotem. Oprócz tego poznacie kocie przesądy i przysłowia o kotach.

Rewelacyjna książka dla każdego. Do tego ilustracje trochę w starym stylu na pewno przypadną wam do gustu. Polecam!

Recenzja bibliotekarza
Historia, zwyczaje oraz charakter kotów

Koty… Jedni je kochają, a inni nie darzą zbytnim szacunkiem. Jednak to koty są z nami od tysięcy lat. Książka napisana przez Paulinę Wierzbę w pigułce przedstawia historię kociego rodu. Możemy się dowiedzieć, gdzie znaleziono pierwsze szczątki przyjaznego człowiekowi kota, w którym kraju te zwierzęta cieszyły się wyjątkowymi względami oraz które dzikie koty są największymi żyjącymi kotami na świecie, a które najmniejszymi.
Następnie autorka krótko charakteryzuje poszczególne rasy dzikich kotów. Czytelnicy mogą poznać króla afrykańskiej dżungli, dowiedzieć się, gdzie powstała świątynia tygrysów opiekująca się tygrysimi sierotami oraz które dzikie koty nie ryczą i nigdy nie chowają pazurów.
W dalszej części książki dowiadujemy się, że kot ma więcej kości niż człowiek, a jego ogon służy do utrzymywania równowagi. Poznajemy również poszczególne rasy kotów domowych. Może to być szczególnie przydatne osobom pragnącym kupić kota, ale nie zdecydowanym na konkretną rasę. Dzięki autorce dowiadujemy się, że kot abisyński to nieprzewidywalny ryzykant, kot perski to leniwy kanapowiec, a dachowiec to kot niespodzianka.
Książka w przystępny sposób ukazuje historię, zwyczaje oraz charakter najpopularniejszych współcześnie zwierząt domowych. Quiz "Jakim kotem jesteś?", kocie przesądy oraz przysłowia o tych wspaniałych zwierzętach są miłym dodatkiem, który na pewno dostarczy młodym czytelnikom wiele radości. Książkę polecam nie tylko miłośnikom kotów, ale każdemu, kto jest ciekawy świata.


Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze

Warto zobaczyć