Warszawa

Niebieska niedźwiedzica

Niebieska niedźwiedzica

od 5 do 8 lat
ISBN: 978-83-61824-49-7

Inna niż my, ale jaka piękna!

 

W Niedźwiedziej Dolinie, wśród niedźwiedzi białych, czarnych, szarych i brązowych przychodzi na świat niebieska niedźwiedzica. Jej odmienność drażni mieszkańców, szczególnie gdy okazuje się, że jest zdolniejsza od innych niedźwiedziątek. Niebieska Azul staje się więc coraz bardziej samotna. Aż któregoś dnia zmartwieni jej smutkiem rodzice postanawiają przenieść się do krainy, gdzie każdy może być taki, jaki jest. Tymczasem opuszczona przez Azul dolina traci kolory i robi się coraz bardziej ponura…


Jak zakończy się ta historia? Czy Król Niedźwiedzi, który niegdyś odrzucił niebieską niedźwiedzicę, zdoła nakłonić rodzinę Azul do powrotu?
Piękna bajka o tolerancji, nietolerancji i złych skutkach pochopnych decyzji.

 

Oprawa twarda, folia błyszcząca
Format: 240 x 240 mm
Stron: 40

Kup teraz

Recenzje książki (Niebieska niedźwiedzica)

Recenzja rodzica
książka z piękną, spokojną, magiczną narracją

Nigdy nie możemy mieć pewności, że nasze dziecko będzie zawsze akceptowane. Nie możemy też mieć pewności, że nasze ukochane dziecko nie będzie odrzucało z powodu inności. Ale możemy mu przeczytać Niebieską niedźwiedzicę. Książkę, która ten temat podejmuje. Inność polega tutaj na odmiennym kolorze. I tylko tyle wystarcza, żeby nas nie akceptowano.
J. Chmielewska pokazuje, jak czują się ci ośmieszani, odrzucani, stojący z boku. Podpowiada, że można wszystko przyjąć z humorem, nie brać sobie do serca. Ale dobrze wiemy, że to w zasadzie niemożliwe. Czasem konieczna jest ucieczka do wymyślonej krainy, takiej dla wszystkich. Może to jest podpowiedź dla naszych dzieci? Lecz nie do końca autorka tę ucieczkę popiera. Pokazuje, jaki robi się świat, który nie jest różnorodny. Jaki jest bury, smutny, nudny. Może właśnie o to chodzi. O pokazanie, że inność to zaleta, to wartość sama w sobie.
Pomijając temat, Niebieska niedźwiedzica to książka po prostu z piękną, spokojną, magiczną narracją. Dla samego sposobu opowiadania warto po nią sięgnąć.

Recenzja rodzica
Czy nasz wskaźnik empatii jest na odpowiednim poziomie?

Tolerancja – być może dla dziecka to trudne słowo, ale istotne jest, by tolerancji uczyć już od najmłodszych lat – czego bowiem Jaś się nie nauczy, z tym – niestety – Jan może być na bakier. Kiedy skorupka za młodu nasiąknie akceptacją i poszanowaniem drugiego człowieka, jego odrębności, potrzeb, pragnień – później potrafi odnaleźć się w rozmaitych sytuacjach. A im więcej takich nasiąkniętych miłością i szacunkiem skorupek, tym mniej nieszczęśliwych, zakompleksionych Brzydkich Kaczątek i swoistych gett, gdzie żyć mogą hipopotamy w paski, żółte krokodyle i niebieskie niedźwiedzice – wprawdzie szczęśliwie i po swojemu, tylko czemu w odosobnieniu?

Wszyscy mamy takie samo prawo do szczęścia. Biali, czerwoni, żółci, czarni, niebiescy, zieloni. Mali i duzi. Sprawni tak czy inaczej. W sukience, spodniach czy innych kompilacjach. Ulokowani w piramidzie estetyki wyżej czy niżej. Z kompleksami w nosie lub głęboko naciągniętymi na oczy. Wszyscy!

Od początku uczmy tego nasze pociechy. Mówmy "stop" wyszydzaniu i wyśmiewaniu innych. Nie pozwalajmy na tzw. obgadywanie. Uczmy stawać w obronie słabszych, popychanych, w towarzystwie niechcianych – bo mają inny kolor włosów, piegi, jąkanie, okulary, niemarkowe ciuchy (czegoż to nie można by tu dołożyć?). Ale najpierw upewnijmy się, że sami, jako rodzice-przewodnicy, nie mamy czegoś za paznokciami, dzieci bowiem są doskonałymi obserwatorami i uczą się poprzez naśladowanie. Nie zapominajmy o tym nigdy!

Niebieska niedźwiedzica to pozycja, którą połknęliśmy jednym tchem. Piękna nauka płynąca z niej zapada wprost do serc i pokazuje uczciwie, że świat wokół czasem pełen jest rekinów, dobrze zatem byśmy łódkę, którą dryfujemy przez życie, zbili z porządnych materiałów. Kiedy czyta się tę książeczkę, można również wspaniale zaobserwować jak żywo i spontanicznie reagują nasze dzieci, gdy komuś dzieje się krzywda. I czy wskaźnik empatii jest na odpowiednim poziomie, czy jeszcze należałoby nad tym nieco popracować – myślą, słowem i uczynkiem.


Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze

Warto zobaczyć