Książki dla dzieci » Po drugiej stronie okna. Opowieść o Januszu Korczaku

Po drugiej stronie okna. Opowieść o Januszu Korczaku
PATRONAT CzasDzieci.pl

Po drugiej stronie okna. Opowieść o Januszu Korczaku

Wiek dziecka: od 8 do 12 lat
Ocena: 3.0/5 od 2 os.

seria: Mistrzowie wyobraźni

Czy Janusz Korczak potrafił czarować? Czym najchętniej bawił się w dzieciństwie? Dlaczego codziennie sprawdzał w lustrze, czy jego nos jest na właściwym miejscu? Kogo nazywał luks-torpedą, huraganem i ekstra-gamoniem? Kiedy przypadał Dzień Brudasa i Imieniny Kuchni? Za co można było otrzymać "pocztówkę tygrysa"? Kto mógł zostać "Królem dzieci"? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań związanych z życiem Janusza Korczaka – wychowawcy, nauczyciela, pedagoga i pisarza, który jak nikt na świecie kochał i rozumiał dzieci, znajdziesz w trzeciej części serii MISTRZOWIE WYOBRAŹNI.


Buka proponuje Państwu kolejną publikację z serii wydawniczej Mistrzowie wyobraźni. Kto to taki? Wszyscy ci, którzy potrafili zaczarować codzienność i dzięki swojej pasji zdobywać, odkrywać i tworzyć rzeczy, o których nie śniło się filozofom.


W tej niezwykłej podróży odwiedzicie ulicę Korzenną w Gdańsku, gdzie zobaczycie przy pracy Jana Heweliusza, podążycie śladem muzyki Fryderyka Szopena, przyjrzycie się życiu niezwykłej Marii Skłodowskiej Curie i wielu innym, którzy dzięki swej pasji zapisali się na kartach historii złotymi zgłoskami.
Seria "Mistrzowie wyobraźni" przybliża życie i dzieło wybitnych postaci, przedstawiając je w sposób, który zafascynuje i zachęci do własnych poszukiwań i wędrówek śladami nauki.


Niech te niezwykłe historie staną się okazją do odkrywania talentów, rozwijania pasji i otwierania się na świat, w którym wiele jeszcze pozostało do odkrycia. Wrota do krainy wyobraźni właśnie się otwierają.

 

Czyta: Henryk Talar
Opracowanie graficzne: Grażka Lange
muzyka: Bester Quartet
4CD+ książeczka
czas: 4h 52'

KUP TERAZ

Recenzje książki (Po drugiej stronie okna. Opowieść o Januszu Korczaku)

Recenzja rodzica
O rzeczach zwykłych – niezwykle!

Rok korczakowski to świetna okazja do przybliżenia Polakom sylwetki tego niezwykłego człowieka – pedagoga z pasją, który tak bardzo ukochał dzieci, że oddał swe życie wraz z nimi. Postać niezwykła, choć tak naprawdę większości z nas bliżej nieznana, a szkoda... myślę, że tak, jak każdy pedagog na studiach, tak i każdy rodzic powinien ją poznać. To Korczakowi bowiem zawdzięczamy pierwsze działania na rzecz równouprawnienia dzieci. Jego przemyślenia do dziś pozostają aktualne, wyznaczając ścieżki mądrego, odpowiedzialnego wychowania.

Jeżeli udało mi się Was przekonać, że warto – a zapewniam, że tak – sięgnijcie koniecznie po książkę w wersji audio wydaną przez Akademię Rozwoju Wyobraźni BUKA. Możecie jej słuchać razem z dziećmi. To nie pierwsza biograficzna pozycja łącząca pokolenia w ofercie wydawnictwa. Wcześniej ukazały się Wędrując po niebie z Janem Heweliuszem oraz W poszukiwaniu światła. Opowieść o Marii Skłodowskiej-Curie. Wszystkie autorstwa Anny Czerwińskiej-Rydel, która bardzo wdzięcznie podchodzi do jakże trudnego tematu. Tak, tak, bo jak tu napisać biografię, która wciągnie i dziecko, i dorosłego, a przy tym nie będzie nudna, jak przysłowiowe flaki z olejem? Pani Anna udowadnia, że można! W niezwykle ciekawy sposób prezentuje dzieciństwo Korczaka. Najważniejsze wydarzenia z tego okresu, ale także historie dnia codziennego. Takie, które pozwalają nam zrozumieć, skąd wzięły się, jak powstawały i ewoluowały poglądy na świat dziecka, na jego wychowanie. To właśnie dzieciństwo jest punktem wyjścia całej historii. Historii pięknej, pełnej wyzwań, przemyśleń, wątpliwości. Korczak nie urasta w niej do miana wyidealizowanego bohatera. Ot, jest człowiekiem. Ma swe słabości. Dzięki nim staje się nam bliski, łatwiej nam zrozumieć jego dalsze działania.

Jedno wydanie – cztery płyty. Po dzieciństwie przychodzi czas na dorosłość i zmagania z trudnym światem, w którym tak wiele jest do zrobienia. Przyglądamy się korczakowskiej młodości, relacjom, jakie łączyły go z dziećmi już wtedy, obserwujemy jego pracę lekarską, działalność społeczną. Razem z nim trafiamy do Domu Sierot. Bywa zabawnie, bywa też całkiem poważnie, ba, nawet wzruszająco – jak w życiu, a to życie pod tym względem nie było wyjątkowe.

Cudnie się tego słucha. To 5 niezwykłych godzin w towarzystwie lektora – Henryka Talara i muzyki Bester Quartet. Praca głosem – przechodzenie od cieniutkiego, lekkiego, dziecięcego brzmienia, do powolnego, stonowanego starczego. Pełna perfekcja. Kto zna Henryka Talara, ten bez wątpienia wie, o czym piszę. Do tego instrumenty, które raz tworzą tło, a innym razem wychodzą na plan pierwszy, budując raz obraz radosny, raz pełen napięcia, wyczekiwania. Och, słuchając tego ma się wrażenie, jakby to wszystko działo się gdzieś obok nas, jakbyśmy nagle sami przenieśli się do korczakowego świata. Prawdziwy majstersztyk. Po odsłuchaniu, długo jeszcze pozostawałam pod jego wrażeniem. Nie tylko artystycznym, ale także filozoficznym. Tak, tak, bo przeczytana biografia nie zostawia nas ot tak sobie, ale otwiera dopiero pole do przemyśleń, do przeanalizowania własnego otoczenia i zastanowienia się, co można w nim zmienić, by jeszcze lepiej podejść do wychowania własnych dzieci!

Recenzja rodzica
Bardzo ciekawe i to nie tylko dla dzieci

"Chyba nawet żołnierzom jest lżej w wojsku niż nam w szkole…" – to był okres,  gdy w Polsce rządzili zaborcy, gdy dzieciom nie pozwalano mówić w języku ojczystym. Henio Goldszmit wychowywał się w okrutnych czasach, a jednak wyrósł na Człowieka, który umiał współczuć i kochać dzieci. A jego dewiza życiowa brzmiała "Każdy zasługuje na odrobinę szacunku".
Przez pierwsze kilka rozdziałów zastanawiałam się, dlaczego głównym bohaterem opowieści jest mały Henio, skoro Korczak miał na imię Janusz. Dopiero po pewnym czasie okazało się, że wpływ na to miał ni mniej ni więcej tylko sam Józef Ignacy Kraszewski autor powieści Historia o Janaszu Korczaku i pięknej miecznikównie – Jadzi, która to powieść bardzo mi się kiedyś podobała.
Kolejna pozycja do biblioteki młodych słuchaczy, czyli "Mistrzowie wyobraźni" czytane przez Henryka Talara unosi nas w czasy dwudziestolecia międzywojennego i wprowadzanych przez Korczaka, rewolucyjnych jak na ówczesne czasy metod wychowawczych. "Wychowawcy tak samo potrzebne jest wychowanie", czyli słuchanie i pytanie o zdanie swoich podopiecznych. Myślę, że to podejście dydaktyczne w dalszym ciągu nadaje się  do wcielenia w życie. AudioBuk jest bardzo ciekawy i to nie tylko dla dzieci, które słuchają o sądzie koleżeńskim i samoocenie, ucząc się własnej wolności, polecałabym go również nauczycielom i lekarzom szczególnie tym, którzy już nieco zapomnieli o etosie pracy od podstaw.
Żywa muzyka jest dopełnieniem akcji i pozwala wyczuć radość i grozę tamtych czasów. Do płyt dołączono książeczkę zawierającą słownik archaizmów, kalendarium i Kodeks sądu koleżeńskiego, który warto dziecku przeczytać.  Dodatkowo możemy odczytać uchwały sejmu dziecięcego, z których najbardziej podobało mi się ustalenie dni świątecznych: dzień pierwszego śniegu czy dzień brudasa, może też wprowadzimy sobie takie dni w naszym rodzinnym kalendarzu.
Polecam tę pozycję jak i wcześniejsze audioBuki wydawnictwa Buka Wędrując po niebie z Janem Heweliuszem oraz W poszukiwaniu światła. Opowieść o Marii Skłodowskiej-Curie, które w X edycji konkursu "Świat przyjazny dziecku" zorganizowanego przez Komitet Ochrony Praw Dziecka zdobyły nagrodę główną w kategorii Kultura.


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Książki dla dzieci

Recenzje książek

O rycerzach (prawie) wszystko
Recenzja bibliotekarza (Beata Dziąbek)

O rycerzach (prawie) wszystko

Książka: Groźni rycerze w ponurych zamczyskach. Straaaszna historia
Opowieści na kolorowe sny
Recenzja CzasDzieci.pl (Aleksandra Barczyk)

Opowieści na kolorowe sny

Książka: Basia. Bajki na dobranoc
Rycerze, księżniczki, zamczyska, przygody i wojna!
Recenzja CzasDzieci.pl (Aleksandra Barczyk)

Rycerze, księżniczki, zamczyska, przygody i wojna!

Książka: Zwiadowcy. Księga 4. Bitwa o Skandię
Opowieść o architekturze, która wciąga dzieci i rodziców
Recenzja rodzica (Aleksandra Struska-Musiał)

Opowieść o architekturze, która wciąga dzieci i rodziców

Książka: Archistoria. Opowieść o architekturze
Rym i rytm w najlepszym wydaniu
Recenzja rodzica (Aleksandra Struska-Musiał)

Rym i rytm w najlepszym wydaniu

Książka: Pan Soczewka w puszczy
więcej recenzji

Książki nagrodzone

Lodorosty i bluszczary wiersze dla dzieci

Lodorosty i bluszczary wiersze dla dzieci

Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY
Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY »
Honorowe wyróżnienie w kategorii grafika
Rok przyznania: 2017
Cuda-niewidy. Zagadki dla młodszych i starszych

Cuda-niewidy. Zagadki dla młodszych i starszych

Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY
Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY »
Honorowe wyróżnienie w kategorii grafika
Rok przyznania: 2017
Jestem dzieckiem książek

Jestem dzieckiem książek

Bologna Ragazzi Award
Bologna Ragazzi Award »
Rok przyznania: 2017
Złota różdżka, czyli bajki dla niegrzecznych dzieci

Złota różdżka, czyli bajki dla niegrzecznych dzieci

Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY
Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY »
Honorowe wyróżnienie w kategorii grafika
Rok przyznania: 2017
Książka do zrobienia

Książka do zrobienia

Bologna Ragazzi Award
Bologna Ragazzi Award »
Wyróżnienie Bologna Ragazzi Award for Art Books
Rok przyznania: 2017
więcej nagrodzonych książek
Oglądaj, baw się i śmiej1 Świat Baśnioboru1 Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1
Ranking

Najlepsze książki dla czytelników 10+

Najlepsze książki dla czytelników 10+Dla przyjemności, dla namysłu, dla ważnych przeżyć
 • O chłopcu, który pływał z piraniami
  1.
 • Czasodzieje. Klucz czasu
  2.
 • Czarownica piętro niżej
  3.
 • Rico, Oskar i Głębocienie
  4.
 • Tomek Łebski – Geniusz (a przynajmniej tak mu się wydaje…). Tom 10
  5.
cały ranking »inne rankingi »

Sonda – Czas Dzieci

Czego powinno być więcej na portalu ?
Rozrywki dla dzieci on line
Rozrywki dla rodziców on line
Konkursów z nagrodami dla dzieci
Konkursów z nagrodami dla mam
Konkursów z nagrodami dla tatusiów
Inspiracji plastycznych dla dzieci
Żadne z powyższych mnie nie interesują. Szukam tu informacji nie rozrywki.


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019