Książki dla dzieci » Odwiedzając czarownice

Odwiedzając czarownice
PATRONAT CzasDzieci.pl

Odwiedzając czarownice

Wydawnictwo: Wydawnictwo Dreams
Wiek dziecka: od 3 do 5 lat
Ocena: 4.9/5 od 8 os.
tagi: baśnie  magia  dla dzieci 

"Dawno, dawno temu w odległej krainie mieszkały siostry czarownice..."

 

Ośmioletnia Asia wypożycza z biblioteki starą baśń. Okazuje się, że książka posiada magiczną moc i przenosi dziewczynkę do zaczarowanego świata. Odtąd Asia staje się główną bohaterką utworu i żeby wrócić do domu, musi odwiedzić siedem czarownic!

KUP TERAZ

Recenzje książki (Odwiedzając czarownice)

Recenzja CzasDzieci.pl
Moja wizyta wśród czarownic

W dzisiejszych czasach na rynku pojawia się wiele nowości. Zarówno debiutanci, jak i doświadczeni autorzy pragną zainteresować nas swoimi produktami. To, co wybierzemy, zależy od nas samych, czasem jednak decyduje o tym zbieg okoliczności. Tak właśnie było w moim przypadku.
Baśń Odwiedzając czarownice autorstwa Lidii Miś trafiła w moje ręce stosunkowo niedawno. Jest to nietypowa, aczkolwiek mądra i pomysłowa, opowieść dla dzieci, przedstawiająca przygody ośmioletniej Asi – dziewczynki, która za sprawą magii książek stała się bohaterką jednej z nich. Aby wrócić do realnego świata, Asia musi odwiedzić siedem czarownic zamieszkujących karty baśni, czarownic znanych nam z dzieciństwa – z bajek i piosenek. Jak przebiegną spotkania z czarownicami i w jaki sposób zakończy się przygoda Asi, musicie doczytać już sami.
Pisarka przedstawiła nam magiczną historię w sposób łatwy w odbiorze oraz przystępny dla dzieci, w związku z czym książkę czyta się lekko i przyjemnie. Bogate opisy wprost zachwycają i poruszają wyobraźnię, przez co czytelnik z łatwością zagłębia się w świat głównej bohaterki, a wartka akcja nie pozwala nawet na chwilę oderwać się od lektury. Na uznanie zasługuje również kreacja bohaterów, ponieważ autorka obaliła stereotyp czarownic, sprawiając, że każda z nich wzbudza u nas sympatię i radość. Dodatkowym elementem wpływającym na atrakcyjność książki są również kolorowe, oddające treść i przykuwające uwagę ilustracje, znajdujące się niemal na każdej stronie.
Gdybym musiała wystawić pisarce ocenę, z pewnością byłaby to szóstka, ponieważ podobnie jak czarownice Asi, tak i autorka podarowuje nam prezent w postaci swojej historii: w pełen ciepła i świeżości sposób przypomina nam o potrzebie niesienia ludziom bezinteresownej pomocy.
Po zapoznaniu się z książką, z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że jest to lektura godna przeczytania i wypatrywana przez rodziców, którzy szukają dla swych pociech pouczających a zarazem urzekających publikacji. Lidia Miś udowodniła, iż zasługuje na otrzymane nagrody, a jej styl i świeże spojrzenie na literaturę dziecięcą zachęcają do sięgnięcia po inne pozycje tej autorki.

Recenzja rodzica
Nietypowe czarownice

Uwaga! Wyrażenie "wciągnęła mnie ta książka" stało się rzeczywistością. W książce Odwiedzając czarownice mała dziewczynka, wciągnięta właśnie przez pewną historię, staje się jej bohaterką. Żeby mogła wrócić do swojego świata, musi odwiedzić kilka czarownic. Nie są to typowe złośliwe czarownice. Okazują się one całkiem wspaniałomyślne i dobroduszne. Spotkanie z każdą z nich uczy małą Asię czegoś nowego. Ale i ona wnosi dużo dobrego do życia każdej z siedmiu sióstr.
Po przeczytaniu tej opowieści zła czarownica nie będzie już wcale taka zła. Nieznana, obca, ciemna kraina została oswojona. Nie ma się już czego bać. Coś, co obce i straszne, dziś jest już znane i bliskie. Nikt nie wabi małych dzieci do chatki, żeby je zjeść. Czarownicom wystarczyła odrobina dobroci, by przestały straszyć.

Recenzja rodzica
Tam mieszka ktoś, kogo musi odwiedzić...

Właśnie tak, musi odwiedzić, by powrócić do domu. A kto? To Asia, bohaterka zachwycającej i świeżej - nie boję się tak powiedzieć - baśni, która trafiła do innego świata za sprawą lektury Odwiedzając czarownice. W ten sposób kolejno staje się gościem każdej z siedmiu sióstr czarownic. Siostry od dawien dawna już nie są razem, obraziły się na siebie i nawet już nie pamiętają, dlaczego. Każda z nich jest inna i trochę dziwna, lecz w każdej wyczuwamy dobrą duszę i coś znajomego. Pierwsza z sióstr, mająca ulubione powiedzonko "kapusta czerwona, a mąka zielona" jest krzaczasta. Krzaczasta jest nie tylko ona, ale całe jej otoczenie, a jej dom rośnie w czasie deszczu. Zarówno pierwsza gospodyni, jak i każda następna daje Asi jakiś dar - rzecz niezwykłą. Niezwykłą i dla dziewczynki, i dla kogoś innego, coś bardzo potrzebnego. Te dary tworzą łańcuszek, powiedziałabym, że jest to łańcuszek dobra i radości. Lecz wróćmy do podróży Asi. Druga z sióstr - Lodowa Czarownica - urządziła dla dziewczynki przyjęcie z lodami i mrożoną herbatą. Następna gospodyni zaś była maślana i wspólnie sunęły na maślanej zjeżdżalni. Potem trafiliśmy do dobrej znajomej - Piernikowej Czarownicy, którą moja córa od razu określiła: "taka jak w Jasiu i Małgosi". Ale czy naprawdę taką ją zapamiętaliśmy? Jako zapaloną kucharkę i miłośniczkę maślanych bułeczek? Chyba nie... Asia odwiedziła też Czarownice Nianię i Pierzastą. Ostatnie spotkanie było chyba najbardziej wzruszające. Kamienna Czarownica otrzymała od Asi... nie, nie powiem Wam! Musicie sięgnąć po książkę sami i przebyć tę drogę wraz z bohaterką. Naprawdę warto, bowiem to niezwykła książka. Baśniowa, ciepła, bardzo pomysłowa konstrukcyjnie - pochłania się ją z przyjemnością.

Jeszcze na koniec wspomnę o szacie graficznej - sama okładka przyciąga wzrok, tak jest oryginalna, a piękne i barwne ilustracje są dopełnieniem tej jakże wartościowej pozycji.


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Książki dla dzieci

Recenzje książek

Opowieści na kolorowe sny
Recenzja CzasDzieci.pl (Aleksandra Barczyk)

Opowieści na kolorowe sny

Książka: Basia. Bajki na dobranoc
 O tym, jak muzyka odmieniła losy pewnej dziewczynki
Recenzja rodzica (Aleksandra Struska-Musiał)

O tym, jak muzyka odmieniła losy pewnej dziewczynki

Książka: Matylda. Tajemnica i marzenia
"Pola mówi: lubię kropki" zdobyła serce mojej córki
Recenzja rodzica (Wioleta Dyrcz)

"Pola mówi: lubię kropki" zdobyła serce mojej córki

Książka: Pola mówi: lubię kropki
Sympatyczna banda kanałowych gryzoni walczy o terytorium
Recenzja rodzica (Aleksandra Struska-Musiał)

Sympatyczna banda kanałowych gryzoni walczy o terytorium

Książka: Szczurki nie dają się wygryźć
więcej recenzji

Książki nagrodzone

Jasne dni, ciemne dni

Jasne dni, ciemne dni

Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY
Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY »
Honorowe wyróżnienie w kategorii literatura
Rok przyznania: 2017
Łopianowe pole

Łopianowe pole

Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY
Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY »
Nagroda literacka za książkę dla dzieci
Rok przyznania: 2017
Mietek, drużyna i piwnica, której nie ma

Mietek, drużyna i piwnica, której nie ma

Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego
Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego »
Nominacja
Rok przyznania: 2018
Łopianowe pole

Łopianowe pole

Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego
Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego »
Nominacja
Rok przyznania: 2018
Biały Teatr panny Nehemias

Biały Teatr panny Nehemias

Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY
Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY »
Honorowe wyróżnienie w kategorii literatura
Rok przyznania: 2017
więcej nagrodzonych książek
Oglądaj, baw się i śmiej1 Świat Baśnioboru1 Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego poszukujesz ? :)
Powiedz nam które treści są dla ciebie ważne, będziemy zwracać na nie szczególną uwagę
Pomysłu na wspólne weekendowe wyjście w mieście
Pomysłu na weekend poza miastem
Pomysłu na wspólne wyjście. Nieważne czy w mieście czy poza miastem
Porad dotyczących wychowania dziecka
Porad dotyczących zdrowia dziecka
Bajek do czytania on line
Gier / zabaw / kolorowanek, by zająć dziecko
Informacji o nowych książkach dla dzieci


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019