Książki dla dzieci » Wzięłam "pigułę"... Posłuchaj mojej historii

Wzięłam "pigułę"... Posłuchaj mojej historii
PATRONAT CzasDzieci.pl

Wzięłam "pigułę"... Posłuchaj mojej historii

Wiek dziecka: od 14 lat
ISBN: 978-83-7660-221-9

przecież od tego się nie umiera…
a jednak…
wątroba zamordowana przez narkotyk…
zostaje tylko kilkanaście godzin, potrzeba cudu…
przeszczep – tajemnicza, wielkoduszna, a zarazem okrutna wymiana miłości…
połówka tabletki prawie zabiła…

 

Normalna, spokojna dziewczyna z kochającej rodziny. Uczy się, ma chłopaka. Pewnego wieczoru w dyskotece postanawia spróbować ecstasy. Tylko pół pastylki. Wywołuje ona zapalenie wątroby, ratunkiem jest jedynie błyskawiczny przeszczep. Udaje się. Giorgia staje się głosem przestrogi dla innych młodych, by wiedzieli, co zrobić, gdy na ich drodze pojawią się narkotyki. Okazji nie brakuje. Nawet pierwsza, „niewinna” próba może się skończyć tragicznie.

"Wzięłam pigułę" jest wzruszającą, trzymającą w napięciu opowieścią o naiwności, beztrosce, jednej chwili zapomnienia. Prawdziwa do granic wytrzymałości opowieść o chorobie, cierpieniu, otarciu się o śmierć i o złudnym poczuciu bezpieczeństwa, w którym żyją rodzice i ich dzieci. A nade wszystko o obłudzie tych, którzy tworzą prawo zezwalające na używanie niektórych narkotyków, a także o rodzajach narkotyków – nawet takich oferowanych dzieciom, by miały siłę jak najdłużej się bawić…

 

Tę historię powinien poznać każdy nastolatek, bo nigdy nie jest za wcześnie, by poznać zabójczą moc narkotyków, a także wszyscy rodzice i inne osoby, którym zależy na szczęściu ich podopiecznych, wchodzących powoli w dorosłość.

KUP TERAZ

Recenzje książki (Wzięłam "pigułę"... Posłuchaj mojej historii)

Recenzja bibliotekarza
Prawdziwa historia

Książka Benusiglio Giorgia i Agasso Renzo opowiada o  Giorgii, siedemnastolatce, która na dyskotece chciała się dobrze bawić. W dobrej zabawie miała jej pomóc mała tabletka ekstazy. 16 października 1999 roku Giorgia, bohaterka wstrząsającej książki Wzięłam pigułę. Posłuchaj mojej historii przekonała się, jak bardzo złudne jest to poczucie bezpieczeństwa. Jest to prawdziwa historia dziewczyny, której relacje z wydarzeń sprzed kilku lat uzupełnione są o punkt widzenia rodziców nastolatki oraz opiekujących się nią lekarzy. Zaledwie kilka godzin dzieliło dziewczynę od odejścia z tego świata. Kolorowa, niewinna tabletka może doprowadzić do niewydolności wątroby, a w konsekwencji do śpiączki i śmierci. Giorgia miała szczęście w nieszczęściu - wypadek innej dziewczyny sprawił, że możliwy był przeszczep zniszczonej wątroby.
Długi proces leczenia był jednak ciężki. Dziewczyna naoglądała się, jak inni ludzie po odrzuconych przeszczepach umierali. Nie wiedziała, czy jej los nie pisze podobnego scenariusza. Wystarczyło pół tabletki, by Giorgia przekreśliła swoje marzenia i na długie miesiące trafiła do szpitala. Po przeszczepie wątroby i długiej rehabilitacj, dziewczyna postanawia nigdy więcej nie brać jakichkolwiek tabletek niewiadomego pochodzenia i bez zaleceń lekarzy. Giorgia wraz z ojcem odwiedzała szkoły, by odpowiadać na pytania młodzieży i rodziców. Dzięki nagłośnieniu historii jej choroby przez media inni młodzi ludzie mogli przekonać się, że nawet pół tabletki może oznaczać śmierć.
Historia Gorgii kończy się dobrze, jednak ilu młodych ludzi skończyło inaczej? Książkę powinni przeczytać zarówno młodzi ludzie, jak i ich rodzice, ponieważ historia Giorgi to przestroga dla tych, którzy mają zamiar wziąć taki narkotyk.

Recenzja młodego czytelnika
Uświadamia, jak zmienił się świat

Jest wiele gatunków książek. Jedne, bawią - pokazując życie jakby zza różowych okularów; inne ukazują paradoksy, zachęcając do przemyśleń, jeszcze inne, szokują brutalną prawdą o świecie i niecodziennych przypadkach, wydających się niemożliwymi i tak odległymi od nas samych. Chciałabym skupić się na książce rodem z Włoch, napisanej przez Giorgie Benusiglio oraz Renza Agasso zatytułowaną "Wzięłam pigułę. Posłuchaj mojej historii".
Historia o której mowa w tytule zapisana jest w formie wspomnień, najpierw przez samą autorkę (zarazem główną bohaterkę), następnie przez mamę, tatę, profesora i doktora.

Problem dotyczy narkotyków, o których mało się wie, a jeszcze mniej mówi. Ludzie wychodzą z założenia, że problem jest poza nimi, że ich rodzina jest na tyle porządna, iż nawet nie muszą zaprzątać sobie tym głowy. I coraz częściej, z dnia na dzień, bańka pryska i zaczynają się setki problemów związanych z jednorazowym wybrykiem czy którymś z kolei 'odlotem'. Uważam, że właśnie to przemawia za tym, że książka ta nie ma przedziału wiekowego i nadaję się nie tylko dla młodzieży, ale i dla dorosłych. Uświadamia, pokazuje jak zmienił się świat, a razem z nim wykorzystywanie pewnych substancji i szeroka ich dostępność.

Ale są też pozytywne aspekty niefrasobliwości Giorgii. Problem ujrzał światło dzienne; lotem błyskawicy książka obiegła inne kraje, nie tylko w Europie, sprawił, że uzdrowiona dziewczyna, wraz z tatą, zaczęli chodzić do szkół i uświadamiać młodsze pokolenia oraz chętnych do tego rodziców. Na ostatnich stronach zamieszczono fotografie głównej bohaterki, by uzmysłowić czytelnikowi, że jest to taka sama, zwykła, osoba jak my. Dodatkowo, opisane zostały najbardziej znane substancje - ich skróty, skład, działanie i skutki. Myślę, że naprawdę warto przeczytać tą cienką, ale bogatą w treść książkę.
Polecam.

Recenzja rodzica
Przedstawienie tematu z różnych punktów widzenia

Ciężko jest być mamą nastolatki w czasach, gdy wszystko wolno. Trudne rozmowy są trudne, bo przecież młodzież wszystko wie. Dlatego, gdy wpadła mi w ręce książka „wzięłam pigułę” postanowiłam namówić córkę do lektury czegoś co nie jest pisane językiem archaicznym jak FARAON, lecz współczesnym i co pisze dziewczyna dla dziewczyn.
Cokolwiek sugerowałby tytuł, bohaterką książki jest dziewczyna, która „spróbowała tylko pół tabletki”. Tylko pół tabletki, a życie jej i całej rodziny legło prawie w gruzach. Problemy poruszane w książce to m.in: imprezy dzieci z tzw. dobrych rodzin, anoreksja i skutki tzw. prób. Córce książka się podobała, czyli napisana jest dla nastolatków. Jej koncepcja opiera się na przedstawieniu  tematu z różnych punktów widzenia, przez osoby zaangażowane w tragedię bezpośrednio: głównej bohaterki Giorgii, jej rodziców i lekarzy, którzy ją ratowali. Ostatni rozdział pomoże się zorientować rodzicom w tym co „krąży po rynku”, bo i w Polsce tabletki to problem, choć może nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę. 
Jeżeli dziecko nie lubi czytać i „przebrnie” tylko przez część pierwszą zawierającą relację z punktu widzenia głównej bohaterki, to już wiele, gdyż powinno uczulić się na problem. Nie wiem czy jest to lektura, którą chciałabym polecić na święta, bo choć dla Giorgii wszystko zakończyło się dobrze, czytając cały czas wisiało nade mną widmo nastolatków, które nie miały tyle szczęścia. Niemniej jednak polecam tę książkę z nadzieją, że dotrze do młodzieży bardziej niż „czerstwe bajery” rodziców.


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Książki dla dzieci

Recenzje książek

Zagadka kryminalna dla nastoletnich łowców przygód
Recenzja rodzica (Aleksandra Struska-Musiał)

Zagadka kryminalna dla nastoletnich łowców przygód

Książka: Klub łowców przygód. Tarantula, Klops i Herkules
Zachęca do ruchu i zdrowego trybu życia
Recenzja rodzica (Marta Kuklewicz Kuklewicz )

Zachęca do ruchu i zdrowego trybu życia

Książka: Na ringu
Przezabawna historia dla całej rodziny
Recenzja rodzica (Aleksandra Struska-Musiał)

Przezabawna historia dla całej rodziny

Książka: Pompon w rodzinie Fisiów
Sympatyczna banda kanałowych gryzoni walczy o terytorium
Recenzja rodzica (Aleksandra Struska-Musiał)

Sympatyczna banda kanałowych gryzoni walczy o terytorium

Książka: Szczurki nie dają się wygryźć
Dobra do wspólnego czytania
Recenzja rodzica (Marta Kuklewicz Kuklewicz )

Dobra do wspólnego czytania

Książka: Misia i jej mali pacjenci. Urodzinowa niespodzianka
więcej recenzji

Książki nagrodzone

Dom nie z tej ziemi

Dom nie z tej ziemi

Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY
Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY »
Honorowe wyróżnienie w kategorii literatura
Rok przyznania: 2017
Nikt nas nie upomni

Nikt nas nie upomni

Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY
Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY »
Honorowe wyróżnienie w kategorii literatura
Rok przyznania: 2017
A niech to Gęś kopnie

A niech to Gęś kopnie

Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY
Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY »
Honorowe wyróżnienie w kategorii literatura
Rok przyznania: 2017
Cuda-niewidy. Zagadki dla młodszych i starszych

Cuda-niewidy. Zagadki dla młodszych i starszych

Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY
Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY »
Honorowe wyróżnienie w kategorii grafika
Rok przyznania: 2017
A niech to Gęś kopnie

A niech to Gęś kopnie

Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego
Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego »
Nominacja
Rok przyznania: 2018
więcej nagrodzonych książek
Oglądaj, baw się i śmiej1 Świat Baśnioboru1 Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1
Ranking

Najlepsze książki o piłce nożnej

Najlepsze książki o piłce nożnejW piłkę zawsze warto pograć, ale w przerwie można też coś ciekawego przeczytać
 • Więcej niż klub
  1.
 • Na boisku
  2.
 • Lewandowski. Wygrane marzenia
  3.
 • Do przerwy 0:1
  4.
 • Basia i piłka nożna
  5.
cały ranking »inne rankingi »

Sonda – Czas Dzieci

Jakich treści brakuje na portalu?
Porad dotyczących wychowania dzieci 0-2
Porad dotyczących wychowania dzieci 3 - 6
Porad dotyczących wychowania dzieci 7 - 9
Porad dotyczących wychowania dzieci 10 - 12
Porad dotyczących radzenia sobie z nastolatkami
Nie szukam tu porad dotyczących wychowania dzieci
Nie szukam w ogóle żadnych porad


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019